iWant

iWant

Jablečný týden #45

iWant

Novinky o MacBoocích, hacknutý protokol Siri, nové aplikace v App Store nebo iChat pro iOS. Chcete vědět víc? V tom případě nevynechejte ani dnešní 45. vydání Jablečného týdne.

MacBook Air tvoří 28 % všech přenosných počítačů Applu (14. 11. )

O úspěšnosti a popularitě MacBooku Air nemůže být sporu, což nyní potvrzují i statistiky. Zatímco v první polovině letošního roku tvořil MacBook Air jen 8 % všech prodaných přenosných počítačů Applu, aktuálně číslo vzrostlo až na 28 procent. Průzkum, který pro NPD tvořil Morgan Stanley, ukazuje, že prodejům MacBooku Air výrazně pomohla letní aktualizace, jež do nejtenčího notebooku přidala rozhraní Thunderbolt a procesory Intel s označením Sandy Bridge.

Zdroj: AppleInsider.com

15″ MacBook Air by se měl objevit v březnu (14. 11. )

Podle dodavatelů začal Apple posílat malé objemy součástek pro 15″ ultratenký MacBook. Není úplně jasné, zda půjde o tenčí verzi Pro nebo větší verzi Air, stejně tak se spekuluje, zda bude mít nový notebook optickou mechaniku. Nicméně by se mělo jednat o výkonný stroj, výkonnější než současné Airy. Společně s 15″ verzí se mluví také o 17″ verzi a také o případném „ztenčení“ celé řady Pro. Nezbývá tedy než počkat do března, kdy by se měly tyto přístroje objevit.

Zdroj: 9to5Mac.com

Protokol Siri byl hacknut, může ho využívat každé zařízení nebo aplikace (15. 11. )

Inženýrům ze společnosti Applidium se povedl husarský kousek – povedlo se jim hacknout protokol Siri takovým způsobem, že ho může používat každé zařízení a každá aplikace. Jediný problém je v tom, že protokol Siri vytváří certifikaci SSL pro každý jednotlivý iPhone 4S, který je potřeba k podepsání falešného Siri serveru, který pak umožňuje zasílat příkazy Siri oficiálním serverům. Všechny zařízení, které by tento server používaly by se pak identifikovaly jako jeden konkrétní iPhone 4S bez početního omezení.

Tento hack tak neznamená automatickou portaci Siri pro jiná iOS zařízení pomocí jailbreaku, nicméně majitelé iPhonu 4S budou moci pomocí vytvořených nástrojů iPhone hacknout a získaný certifikát použít pro implementaci Siri do jiného iOS zařízení čí do počítače. Vývojáři mohou zároveň implementovat příkazy Siri do svých aplikací, pokud jejich aplikace běží i na iPhone 4S.

Zdroj: CultOf Mac.com

Arthur Levinson novým předsedou, ve správní radě Applu také Bob Iger z Disney (15. 11.)

Novým čestným předsedou správní rady Applu byl jmenován Arthur D. Levinson, který tak nahradí Steva Jobse, jenž tuto pozici zastával krátce po své rezignaci na výkonného ředitele. Levinson se již podílel na vedení firmy od roku 2005, přičemž měl na starosti tři komise – revizní, spravoval vedení společnosti a staral se o výplaty. Revizní komise mu nadále zůstane.

Do správní rady byl rovněž dosazen Robert Iger z Disney, kde zastával pozici generálního ředitele. V Applu se bude Iger stejně jako Levinson věnovat revizní komisi. Byl to právě Iger, kdo dokázal opět navázat spolupráci s Jobsovým Pixarem, s nímž se rozkmotřil Igerův předchůdce v Disney, Michael Eisner.

Zdroj: AppleInsider.com

Vývojáři již testují OS X 10.7.3 (15. 11.)

Apple poskytl vývojářům k testování nový OS X 10.7.3, který se soustředí především na sdílení dokumentů přes iCloud a řeší problémy týkající se některých nativních aplikací Applu. Vývojáři se mají soustředit na chyby, které se vyskytly v iCalu, Mailu a Address Booku. Apple rovněž varuje, že instalace testovací verze OS X 10.7.3 znemožní návrat zpět na starší verzi systému. Prozatím poslední aktualizace Liona 10.7.2 byla vydána 12. října a přinesla plnou podporu pro iCloud. Příští verze by očividně měla spolupráci s novou službou Applu ještě vylepšit.

Vývojáři Applu také řeší sníženou výdrž starších MacBooků, kde v některých případech po přechodu na Lion klesla až na polovinu. Snad se i tento problém podaří Applu v 10.7.3 vylepšit.

Zdroj: CultOfMac.com

Obraz Steva Jobse za 5 minut (15. 11.)

V Kentucky byla uspořádána událost 11th Hour Live Music and Arts Show, kde umělci předvádějí naživo své umění v hudbě a malbě. Jeden z umělců, Aaron Kizer, se rozhodl pro své představení zvolit ikonu jablečného světa – Steva Jobse. Během pěti minut namaloval bílou barvou na černé plátno portrét génia, jež se podílel na revoluci v počítačovém odvětví. V následujícím videu uvidíte záznam tohoto živého umění.

Pink Floyd a Sting vydali své aplikace v App Store (16. 11.)

Téměř současně se v App Store objevily 2 nové aplikace známých hudebních interpretů – Pink Floyd a Stinga. Obě aplikace vyšly společně s nově vydanou diskografií obou interpretů a přináší spoustu zajímavého obsahu pro fanoušky. Ve Stingově aplikaci určenou pro iPad naleznete záběry z koncertů, rozhovory, texty písní, ručně psané poznámky a spoustu biografických textů. Aplikace dokonce umožňuje přehrávání obsahu přes AirPlay.

Pink Floyd představili universální aplikaci pro iPhone i iPad s názvem This Day in Pink Floyd. V aplikaci naleznete aktualizované novinky, texty písní, nějakou událost ze života Pink Floyd z minulosti na každý kalendářní den, exkluzivní hudební video, dokonce i pár wallpaperů a vyzváněcí melodii Shine on Your Crazy Diamond.

Sting 25 (iPad) – Zdarma 
This Day in Pink Floyd – 2,39 €

Zdroj: TUAW.com

Nativní Gmail aplikace se vrátila do App Store (16. 11.)

Po více než týdenní pauze se do App Store vrátila nativní klient pro Gmail, jehož prvotní problémy donutily Google aplikaci stáhnout. Problém byl především v notifikacích, které nefungovaly. Ve verzi 1.0.2 ovšem Google chybu opravil a notifikace již fungují, jak mají. Také je jinak řešeno zacházení s HTML obrázky, které se nyní ve zprávách přizpůsobí velikosti obrazovky a jde je přiblížit. Pokud máte nainstalovanou první verzi Gmailu, raději ji pro správnou funkčnost před nainstalováním té nové odinstalujte.

O aplikaci jsme již psali zde. Gmail můžete stahovat z App Store.

Zdroj: 9to5Mac.com

Bude iChat i na iZařízeních? (17. 11.)

iOS vývojář, John Heaton, našel několik kódů které naznačují, že by aplikace iChat, známá z Mac OS, mohla být v blízké době zpřístupněna na všech zařízeních běžících na iOS. Už jste mohli tyto zprávy zaslechnout či si o nich přečíst dříve, navíc když v iOS 5 byly uvedeny iMessage, které svou podstatou jsou mobilním iChatem, ale přeci jen se říká: „Nikdy neříkej nikdy.“

Jak můžete vidět na přiloženém obrázku, nalezené kódy jasně ukazují nějakou podporu pro AIM, Jabber a FaceTime. Apple by v podstatě mohl integrovat IM podporu přímo do iMessage, ale jak jste si mohli všimnout, FaceTime a AIM jsou samostatnými částmi iChatu. Server 9to5Mac ale hovořil s několika iOS vývojáři a ti už jsou trochu skeptičtější: „Nalezené kódy nemusí být součástí budoucích nových funkcí v nové verzi iOS.“

To možná bude znamenat, že se v budoucnu dočkáme jednotné aplikace jak pro kontakty v adresáři, vaše FaceTime kontakty, které by byly dohromady uloženy s vašimi kontakty na AIM, Jabberu, GTalku, Facebooku a dalších sítích. Tedy že nebudeme potřebovat mnoho aplikací na několik funkcí, čímž si ušetříme mnoho místa a mnoho dalších aplikací na ploše a budeme pracovat jen s jednou.

Není to krásná představa? Krásná představa unifikace podle Stevea Jobse?

zdroj: AppAdvice.com

Apple vydal Final Cut Pro X 10.0.2 (17. 11.)

Uživatelé aplikace Final Cut Pro X mohou stahovat novou aktualizaci, která opravuje několik menších chyb. Update 10.0.2 přináší následující změny:

  • opravuje problém, kdy se může po restartovaní aplikace změnit písmo názvu na základní
  • řeší problém s nefunkčním přehráváním některých souborů nahraných určitým zařízeními třetích stran
  • opravuje problém při měnění času u sdružených klipů

Final Cut Pro X je k dispozici za 239,99 eur v Mac App Store, update 10.0.2 je pro stávající zákazníky pochopitelně zdarma.

Zdroj: TUAW.com

Apple z App Store stáhl vlastní aplikaci Texas Hold’em (17. 11.)

Pamatujete si na aplikace Texas Hold’em, která se jako jedna z prvních objevila v App Store, když byl v roce 2008 spuštěn? Jednalo se o jedinou hru, kterou kdy Apple pro iOS vydal, a ačkoliv měla poměrně velký úspěch, v Cupertinu na ní zanevřeli a nyní ji úplně zrušili. Poslední update byl vydán v září 2008, od té doby Texas Hold’em za 4 eura v App Store zapadal prachem a teď už v něm vůbec není.

Texas Hold’em přišel ještě před App Store, v roce 2006 debutoval na iPodu. Až pak byl portován na iOS a spekulovalo se, jestli se Apple do herního průmyslu nepoloží trochu víc. Nyní je však jasné, že se tak nestane. Apple sice nevydal žádnou zprávu, proč Texas Hold’em z App Store stáhl, nicméně už se ho zřejmě nikdy nedočkáme.

Zdroj: CultOfMac.com

Jak vypadá typický uživatel, který si kupuje iPad? (17. 11.)

Demografický obrázek, který můžete vidět níže, dokládá, jak vypadá typický budoucí uživatel iPadu, tedy potencionální kupující. Opírá se o studii marketingové firmy BlueKai, která se snažila vytvořit jakýsi profil typického budoucího uživatele iPadu, tedy jeho budoucího majitele. Kdo si iPad tedy kupuje?

Firma ve studii uvedla, že je „velmi pravděpodobné“, že si iPad koupí lidé 3 hlavních rysů. Jsou to muži, majitelé domácích mazlíčků a kupující videoher. Mezi nejčastější zaměstnání lidí, kteří si iPad ale také kupují, patří i vědci, pracovníci ve zdravotnictví, mezinárodní cestovatelé, obyvatelé bytů či zastánci biopotravin. Firma rovněž uvedla, že i vysoko v žebříčku se umístili lidé kupující si vitamíny, obchodníci, manželské páry či absolventi vysokých škol.

Lidé v BlueKai vytvořili tuto zajímavou infografiku, která vyjadřuje uvedená zjištění v několika datových bodech včetně několika dalších bodů od jiných výzkumných firem. Například comScore uvedlo, že 45,9 % uživatelů přijímacích tablety patří k domácnostem vydělávajícím 100 dolarů za rok nebo více, zatímco firma Nielsen zjistila, že 70 % užívání iPadu probíhá při sledování televize.

Ačkoli čísla uvedená firmou BluKai a dalšími mezi sebou nesouvisejí, některé z nich ukazují specifické použití iPadu. Například Apple si určitě všiml velkého využití v medicíně, kde dotyková obrazovka a mnoho nových aplikací souvisejících s medicínou, usnadňují tuto práci. Kromě toho je tablet využíván i také pro mezinárodní i vnitrostátní cestující, pro které je tablet lehkým přenosným zařízením.

Také nárust herního světa pro iOS může vysvětlovat fakt, že majiteli iPadu se velmi často stávají hráči videoher. Jedná nedávná studie zjistila, že iOS a Android v současnosti představují 58% příjmů z přenosných herních zařízení v USA. Tyto dvě platformy tvořili jen 19 % celosvětového trhu v roce 2009 a přitom již v roce 2010 tvořili 34 %.

 

Zdroj: AppleInsider.com

George Clooney jako Steve Jobs? (18. 11.)

Časopis NOW přinesl informaci, že se v roce 2012 začne natáčet film o příběhu Stevea Jobse, zakladatele Apple Inc. A ve hře o tuto roli jsou dva Hollywoodští herci: 50ti letý George Clooney a 40ti letý Noah Wyle.

Oba dva hrají v dramatu ze zdravotnického prostředí produkce NBC ER, kde vystupují jako doktoři. George Clooney jako Dr. Doug Ross hraje už od roku 1994 až po 1999, zatímco Wyle je doktorem Johnem Carterem v hlavní roli od roku 1994 do roku 2005.

Zvěsti okolo účinkování Noaha Wyla jsou podložené částečně tím, že ten již s interpretací Stevea Jobse má zkušenosti z filmu Piráti ze Silicon Valley, z roku 1999.  Jak možná víte, tento film vypráví o vyvíjení osobních počítačů a rivality mezi Apple a Microsoftem. Ve filmu hrál Anthony Michael Hall jako Bill Gates a Joey Slotnick jako Steve Wozniak.

Krátce po Jobsově smrti ze začátku října společnost Sony získala práva na natočení biografie podle knihy Waltera Isaacsona. Kniha se začala prodávat tento měsíc a okamžitě se stala knižním bestsellerem a již patří mezi nejprodávanější tituly roku 2011.

Další zvěsti okolo natáčení filmu se vynořily na konci října, kdy se o něm zmínil Aaron Sorkin, scénárista, který získal ocenění za film Sociální síť. V době, kdy pracoval na tomto filmu uvedl, že o takovém „projektu uvažuje“.

Sorkin byl rovněž oceněn za filmy Soukromá válka pana Wilsona, Americký president a Moneyball. Sorkin také znal Jobse osobně, poté co opustil společnost Apple z funkce CEO a začal tvořit ve studiu Pixar – animovaném studiu, které Steve Jobs prodal Disney za $7,4 miliardy v roce 2006.

 

Zdroj: AppleInsider.com

Snowboard na počest Steva Jobse (18. 11.)

Nadšenci ze Signal Snowboard, jež se zabývají výrobou originálních snowboardových prken, se rozhodli vytvořit jedno na počest Steva Jobse. Asi nejzajímavější prvek je slot pro iPad, díky kterému můžete na svém prkně třeba sledovat video nebo zjistit aktuální sněhové podmínky. Snowboard má navíc spodní část z jednoho kusu hliníku a svítící logo, což jsou další typické znaky Apple. Výroba prkna nebyla snadná, ale hoši si zjevně tento proces velice užili. Přesvědčte se o tom na videu sami:

Mafia II: Director’s Cut vyjde pro Mac (18. 11.)

Oblíbená hra Mafia II, nástupce veleúspěšné “jedničky”, se dočká portu pro Mac. Studio Feral Interactive oznámilo, že verzi pro Mac plaftormu uvede 1. prosince. Bude se jednat o verzi Mafia II: Director’s Cut, což znamená, že se dočkáme i všech rozšiřujících balíčků a bonusů, které pro hru vyšly. Důležitou zprávou pro české hráče je, že i v Mac verzi bude dostupná čeština.

Hru Mafia II spustíte pouze na počítačích s procesory Intel, s následující minimálními požadavky: operační systém Mac OS X 10.6.6., procesor Intel 2 GHz, 4 GB RAM, 10 GB volné paměti na disku, grafika 256 MB. Nutná je také DVD mechanika. Následující grafické karty nejsou podporovány: ATI X1xxx series, AMD HD2400, NVIDIA 7xxx sereis a Intel GMA series.

Zdroj: FeralInteractive.com

Autoři: Ondřej Holzman, Michal Žďánský a Jan Pražák.