iWant

Monopoly – desková hra dobyla iPhone

iWant

Hru Monopoly jistě nemusím nijak zvlášť představovat. Jedná se o velmi rozšířenou společenskou hru, která vyšla a stále vychází v mnoha různých podobách, kromě obyčejných Monopolů např. Monopoly – Lord of the Rings Edition, Monopoly – Star Wars Edition, ale většinou jsou Monopoly lokalizovány místu vydání (Monopoly Berlin, Monopoly Japan apod.).

Princip hry je podobný hře Dostihy a sázky – pomocí figurky hráč postupuje po herním plánu, nakupuje jednotlivá města (případně ulice) a za ty pak vybírá nájemné, pokud mu na ně stoupne figurka jiného hráče. Pokud hráč získá celou sadu měst (ulic) ve stejné barvě, může na nich začít stavět domy a hotely a vybírané nájemné se mnohonásobně zvyšuje. Cílem hry je získat co nejvíce měst a ulic a postavit na nich co nejvíce domů, aby protihráči zbankrotovali.

monopoly-iphone-hry-1 monopoly-iphone-hry-2

Monopoly byly vždycky jednou z mých nejoblíbenějších deskových her, a když jsem slyšela o vydání této hry na iPhone, vůbec jsem nevěřila, že by to na něm skutečně někdo chtěl hrát – vždyť se tím úplně vytratí to kouzlo deskové hry.. A proto jsem s podivem zjistila, že ve skutečnosti jsou Monopoly na iPhonu ještě lepší než skutečné!

Celý herní plán je ve velmi hezkém 3D prostředí, postavičky se při pohybu na herním plánu opravdu pohybují (takže autíčko jezdí apod.) a opravdu velké plus je to, že pokud potřebujete hru skončit, nemusíte nikam nic uklízet (ten, kdo hrál Monopoly, mi dá jistě za pravdu, že uklidit všechny ty kartičky, peníze, postavičky a domečky dá opravdu velkou práci), prostě stačí vypnout hru a při dalším spuštění ji můžete hrát od okamžiku, kde jste skončili.

monopoly-iphone-hry-3 monopoly-iphone-hry-4

Vzhledem k tomu, že jsem dosti pohodlná, se mi líbilo také to, že nemusím vůbec nic počítat a nemusím neustále dávat peníze do banky a rozměňovat (jak jsem byla zvyklá u klasických Monopolů). Ve hře mohou hrát maximálně čtyři hráči, a to jak lidé, tak protihráči uměle ovládaní počítačem (zde si můžete vybrat ze tří úrovní obtížnosti). Ale právě toto mi připadalo jako největší nevýhoda hry – pokud hrají dva (či více) lidí spolu, musí si buď iPhone předávat (což je trochu nepohodlné – z vlastní zkušenosti), nebo hrát každý na svém iPhonu přes lokální wi-fi síť (ale nikoli přes internet).

Další mínusy jsou spíše drobnosti – na příklad uměle ovládaní protihráči jsou trošku „natvrdlí“, dost často totiž dávají stejné nabídky k obchodu (který je pro mě nevýhodný a stále ho tudíž odmítám), a to na všech úrovních obtížností (ačkoli by člověk očekával, že čím vyšší obtížnost, tím inteligentnější protihráči).

Celkově se mi hra moc líbila a rozhodně bych ji všem doporučila – ačkoli se tím trošku může vytratit ta zábava při kontaktu s ostatními. I přes vyšší cenu $7.99 ani v nejmenším koupě nelituji.

itunes