iWant

Nové MacBooky Air jsou sice levnější, ale mají pomalejší úložiště. Kde se šetřilo?

iWant

Minulý týden Apple aktualizoval svou řadu MacBooků Air. Aktualizace byla sama o sobě velice skromná a v rámci hardwaru byla vylepšena jediná věc – procesor, jehož takt byl navýšen o 100 Mhz u všech základních modelů. Druhá novinka byla o něco pozitivnější, Apple totiž snížil cenu všech modelů o 100 dolarů, což se v České republice promítlo snížením cen až o 1 500 Kč.

MacBook Air 2013

Server MacWorld nové MacBooky otestoval a porovnal je se staršími modely z minulého roku, které aktualizace nahradila. Test probíhal u dvou modelů se shodnými specifikacemi, konkrétně u základního 11palcového MacBooku Air se 4GB RAM a 128GB SSD a u 13palcového MacBooku Air se 4GB RAM a 256GB SSD. Testoval se jak výkon procesoru, tak rychlost disku. Podle očekávání navýšení taktu přineslo jen malé zlepšení, konkrétně 2–5 procent podle úkonu, od Photoshopu přes Aperture po Handbrake.

Překvapením však byla rychlost SSD disku, která je proti loňskému modelu výrazně pomalejší. Testy zahrnovaly kopírování, komprimování a rozbalování 6GB souboru. Podle tabulky níže můžete vidět, že disky se stejnou kapacitou (SSD s nižší kapacitou bývají obecně pomalejší) ukázaly rozdíl v desítkách procent: 35 procent při kopírování a 53 procent při rozbalování souboru. Podobně znepokojující výsledky přinesl i Blackmagic Speed Test, který naměřil u 128GB disku na loňském modelu 445/725 MB/s (zápis/čtení), zatímco u nového modelu se stejnou kapacitou to bylo pouze 306/620 MB/s. Menší rozdíl pak byl u 256GB disku, kde ten v loňském modelu ukázal hodnoty 687/725 MB/s versus 520/676 MB/s u aktualizované verze. Zvlášť rozdíl rychlosti zápisu u 128GB verze o 30 procent je značně znepokojující.

macbook-air-2014-testsVýsledky jsou udávány ve vteřinách, nižší výsledky jsou lepší. Nejlepší výsledky jsou tučně.

Testy rovněž odhalily, že v počítačích byly disky od celkem tří výrobců: Samsungu, Toshiby a SanDisku. Právě změna disku by mohla stát za horšími výsledky měření. Pokud tedy plánujete koupi nového MacBooku Air, doporučujeme spíše sehnat modely z roku 2013 v doprodeji nebo si počkat na větší aktualizaci, která proběhne v létě nebo na podzim.

Zdroj: Macworld