iWant

Nové MacBooky Air jsou sice levnější, ale mají pomalejší úložiště. Kde se šetřilo?

iWant

Minulý týden Apple aktualizoval svou řadu MacBooků Air. Aktualizace byla sama o sobě velice skromná a v rámci hardwaru byla vylepšena jediná věc – procesor, jehož takt byl navýšen o 100 Mhz u všech základních modelů. Druhá novinka byla o něco pozitivnější, Apple totiž snížil cenu všech modelů o 100 dolarů, což se v České republice promítlo snížením cen až o 1 500 Kč.

MacBook Air 2013

Server MacWorld nové MacBooky otestoval a porovnal je se staršími modely z minulého roku, které aktualizace nahradila. Test probíhal u dvou modelů se shodnými specifikacemi, konkrétně u základního 11palcového MacBooku Air se 4GB RAM a 128GB SSD a u 13palcového MacBooku Air se 4GB RAM a 256GB SSD. Testoval se jak výkon procesoru, tak rychlost disku. Podle očekávání navýšení taktu přineslo jen malé zlepšení, konkrétně 2–5 procent podle úkonu, od Photoshopu přes Aperture po Handbrake.

Překvapením však byla rychlost SSD disku, která je proti loňskému modelu výrazně pomalejší. Testy zahrnovaly kopírování, komprimování a rozbalování 6GB souboru. Podle tabulky níže můžete vidět, že disky se stejnou kapacitou (SSD s nižší kapacitou bývají obecně pomalejší) ukázaly rozdíl v desítkách procent: 35 procent při kopírování a 53 procent při rozbalování souboru. Podobně znepokojující výsledky přinesl i Blackmagic Speed Test, který naměřil u 128GB disku na loňském modelu 445/725 MB/s (zápis/čtení), zatímco u nového modelu se stejnou kapacitou to bylo pouze 306/620 MB/s. Menší rozdíl pak byl u 256GB disku, kde ten v loňském modelu ukázal hodnoty 687/725 MB/s versus 520/676 MB/s u aktualizované verze. Zvlášť rozdíl rychlosti zápisu u 128GB verze o 30 procent je značně znepokojující.

macbook-air-2014-testsVýsledky jsou udávány ve vteřinách, nižší výsledky jsou lepší. Nejlepší výsledky jsou tučně.

Testy rovněž odhalily, že v počítačích byly disky od celkem tří výrobců: Samsungu, Toshiby a SanDisku. Právě změna disku by mohla stát za horšími výsledky měření. Pokud tedy plánujete koupi nového MacBooku Air, doporučujeme spíše sehnat modely z roku 2013 v doprodeji nebo si počkat na větší aktualizaci, která proběhne v létě nebo na podzim.

Zdroj: Macworld
 • michal

  hm zajímavé. Takhle dokurvit výkon pc je u applu „znepokojující“, u každého jiného by tak byl článek nabytý kritikou a posměšky. Ať žije objektivita..

  • rob

   nabytý nebo nabitý je celkem jedno, a jesti posměšky nebo neposměšky je taky jedno. Co je důležité je jak se s Mac pracuje. Nyní je to 5 měsíců od toho co jsem přešel z Lenovo na Mac, a pořád mi připadá, že práce s Win byla rychlejší. Kolikrát při standardní práci kopíruju nějaký soubory? Pracuju s office – náhrada v podobě applích aplikací je k ničemu, přes parallels se to nedá srovnat s nativníma win, a zatím je pro mac dostupný jen zastaralý office. Integrace Mac pošty s kalendářem je oproti Outlook hodně tristní. Komu týdně příjde víc jak 5 pozvánek ví o čem mluvím…. takhle bych mohl psát o dalších aplikacích a peripetiích,…..nepoužívám grafické nástroje mimo iphoto, takže nedokáži porovnat aplikace pro grafiku,……ale použití jen standardních nástrojů je v mac osx je hodně velký downgrade. Nemluvě o standardních věcech jako nechat NB přes noc připojený k monitoru přes HDMI, a ráno se mi ten notebook jedině probudí restartem….mohl bych pokračovat dál. Zatím jsou mé pocity z macbook pro hodně smíšené…. a už vůbec nemluvím o vývoji v prostředícvh které nejsou portovány na OSX a musím využívat parallels, a když jsou tak jen přes Javu. O VPN ani nemluvím. Od apple jsem očekával víc. Třeba to ještě pochopím

   • David Hořínek

    iWork je pro obyčejného uživatele dostačující. Ale jinak pozor na srovnávání aplikací zdarma v OS X a placeným balíkem Office.
    IPhoto není dělané na velké grafické úpravy. Je to spíš třídič fotek a alb. Na grafiku zkuste například Aperture.

   • Bohuslav Skořepa

    Ja po 1,5 roce trápení s 13″ AIRem uz zase 2 mesice makam na win 7 / Dell 7440 a všechno co píšete potvrzuji. Podle mne časem uděláte to samé co ja….. MAC je do kanceláře BLBOST!!!

    • Töchtle Möchtle

     No vidíte, já to mám naopak. Z kanceláře jsem vyházel všechny Windowsy a pořídil samé iMacy a je to to nejlepší rozhodnutí, které jsem v IT udělal.

    • Pavel

     Já jsem si loni pořídil 13″ AIR 8GB RAM a mé nadšení nezná mezí. Používám NeoOffice, dříve jsem používal na windows OpenOffice a problémy nemám.
     Dodnes mi naopak v práci pije krev, že MS Word 2003 neotevře soubor z posledních MS Office. A dříve, když jsem pracoval na notebooku v noci a šel jsem hledat do slovníku, přijdu a na monitoru sladká hláška, že se to bez mého svolení aktualizovalo a restartovalo, bez ohledu na rozepsaný text. A ten ksicht posledních office, přátelé, to je svět v obrazech a hnus a já tam ani nejsem schopen uložit soubor, protože nic nenajdu.
     Vzpomínám taky na MS Outlook, co dokázal generovat soubor s archivem zpráv neomezené velikosti, i když jste zprávy mazali a mazali… Na notebook jsem si raději pořídil The Bat.
     V práci doteď dělám na windows a užívám si zasekaný win 7 a denní hlášky o špatně nastavený velikosti buhví jaký paměti. A před pár dny si pořídili vedle nový železo, aby tam neměli XP a po oživení a instalaci win 7 jim nejede ani jedna tiskárna ani skener. Prostě od toho dál.
     Notebooky HP a Asus, co jsem měl dříve (na HP byly Visty a to je pane lahůdka, to by paralyzovalo jakýkoliv IT dělo v Pentagonu) – něco mezi domácí pekárnou a vysavačem ve srovnání s AIRem.
     Zkrátka exorcismus a windows mi do notebooku nesmí a velká spokojenost.

   • Luboš

    Zkuste Mail srovnat s vestavěným Windows Mail, nikoliv s komerčním Outlookem. Pokud potřebujete na maily něco extra, ani v OSX nic nebrání výběru jiné vhodnější aplikace.

    • rob

     ..jj, to jsem zkoušel, Teď používám pro jistotu aplikace dvě: applí mail a postbox. Strávil jsem zkoušením několika mailů několik dní. Za dobrou aplikaci mail/kalendář jsem byl ochoten zaplatit řádově i 50 dolarů, ale takovou jsem nenašel. Možná se marně upínám na to až přijde nový office pro mac, a to co píše p. Skořepa udělám možná o něco dřív než on.

    • Guest

     S oběma plně souhlasím, rozdíl mezi jakýmkoliv PC/notebookem a Mackem je jako nebe a dudy. Nicméně to nemění nic na tom, že by novější generace čehokoliv, a to zvlášť u Apple, měla být ve všech ohledech „lepší“.

     Napsat třeba „zlevnili jsme hlavní řadu Mac Pro o 600USD“ a pak po rozebrání přijít na to, že je tam poddimenzovaný zdroj, méně výkonná grafika nebo procesor Celeron, by se lidem asi taky nelíbilo, ne? Tady samozřejmě přeháním, ale jde o princip.

     Jsem vlastníkem 11″ 2013 MBA a byl jsem překvapen PROČ vůbec do 11tek dávají pomalejší SSD? HW je zcela identický a tak je vidět, že chtěli asi jen ušetřit (pokud to zrovna v tomhle směru jde.) MBA je už tak relativně „oškubaný“ oproti Pro sérii – bylo by fakt o dost dražší jim dát skloplastový rámeček okolo displeje nebo dokonce IPS displej, který má dnes každý čínský telefon za pár korun?

     • Robin Martinez

      ok, dal jsem tohle smazat a nechapu, proc to tu je, navic pod Guestem…

   • Honza

    No nedá mi, a musím taky přispět. Přešel jsem z dell xps 1330 (SSD disk) s win 7 na 15″ MB Pro. Rozdíl v rychlosti propastný. Na mail jsem používal Thunderbird a z Applí mail aplikace jsem nadšený. Rychlost, přehlednost, hledání… ve všech ohledech lepší. Kalendáře bezproblémové, nevím v čem vidíte problém. Trochu zápasím s Finderem a správou souborů.. to je prostě jiný, a zatím mám na disku celkem bordel, ale to se poddá. Kancelářský balík mi na moje potřeby dostačuje, dokonce na mé jednoduché dokumenty je to lepší a intuitivnější (musel jsem ale přestat hledat věci tak jak jsou v office ale prohlídnout si možnosti iWorku) Jinak právě funguje jak má, a to se mi na něm líbí. Otevřu a jedu. Aktualizace na windowsech mi dost často něco rozhodili a já celý den zabil jen tím, že jsem hledal ten správný nový ovladač apod. Nativní win aplikace jedu ve wine. Sice to není tak pohodlný jako ve win, ale naučil jsem se to používat a dostačují. Problémy co u Macu popisujete jsou na reklamaci :) nic takového nepozoruji. Co je špatně na VPN? Řekl bych že VPN a obecně síť je v OSX na vyšší úrovni než u win.

    • Robin Martinez

     S oběma plně souhlasím, rozdíl mezi jakýmkoliv PC/notebookem a Mackem je jako nebe a dudy. Nicméně to nemění nic na tom, že by novější generace čehokoliv, a to zvlášť u Apple, měla být ve všech ohledech „lepší“.

     Napsat třeba „zlevnili jsme hlavní řadu Mac Pro o 600USD“ a pak po rozebrání přijít na to, že je tam poddimenzovaný zdroj, méně výkonná grafika nebo procesor Celeron, by se lidem asi taky nelíbilo, ne? Tady samozřejmě přeháním, ale jde o princip.

     Jsem vlastníkem 11″ 2013 MBA a byl jsem překvapen PROČ vůbec do 11tek dávají pomalejší SSD? HW je zcela identický a tak je vidět, že chtěli asi jen ušetřit (pokud to zrovna v tomhle směru jde.) MBA je už tak relativně „oškubaný“ oproti Pro sérii – bylo by fakt o dost dražší jim dát skloplastový rámeček okolo displeje nebo dokonce IPS displej, který má dnes každý čínský telefon za pár korun?

     Jinak robův notebook asi fakt chce na reklamaci, HDMI mám připojené víceméně pořád – interní LCD používám akorát v posteli, jinak jezavřený a jede přes externí displej. Problémy se taky nikdy neobjevily.

     Nicméně s openVPN souhlasím, ano, Apple má skvělé, nicméně proprietární řešení. Pokud se chci přes openVPN* nalogovat na nějaký můj/ firemní server založený na linuxu, tak musím použít 3rd party aplikace – ne, že by to vadilo, ale je to podle mě zbytečné.

     *- proč se tomu teda sakra říká openVPN, když si to zase Apple udělá po svým. Respektive ať si to tak udělají, ale ať tam dají i možnost připojení k open-source serverům.

     • No displej MacBook Air je celkem trága. Air má dokonce horší displej než předchozí MacBook Pro mid-2010. Prostě blbý TN panel s mizernou věrností barev.

      • Robin Martinez

       Jono, je to holt škoda, tohle dle mýho není šetření na „správným místě“

   • Outlook a Office pro Mac ale není vina Applu, nýbrž právě Microsoftu. Pokud letos vyjdou Office 2014 stejné jako Office 2013 pro Windows, třeba se pro vás mnohé změní.

   • Dalibor

    No, nedá mi to se nezeptat, protože nějak nemohu rozklíčovat vaše myšlenkové pochody. Pracujete s Office a k tomu vám dle vašeho popisu Windows vyhovovaly. Jenom tohle jsou už 2 argumenty, proč u nich zůstat. Z jakého důvodu jste si tedy Mac pořizoval? Píšete, že jste čekal víc. Takže nic jste si dopředu nezjístil a čekal jste, že na Macu budou skoro identické programy, že tam bude bezplatná varianta Outlooku, která bez problému pojede v uzavřené MS infrastruktuře (Exchange) a ke všemu bude pracovat za vás, nebo co vás k Macu vedlo? Odpusťte lehkou ironii, ale opravdu tomu moc nerozumím. A také by mne zajímalo, jakou killer featuru mají nové Office, co vám na Macu chybí, protože já když jsem na Win, používám ještě verzi 2003, a to ty programy, na rozdíl od mnoha jiných lidí co jsem potkal, umím i celkem využít. Co se týká Macu samotného, mám jej několik let a důvod mého přechodu nebylo to, že je to „cool“ nebo, že by mne k tomu někdo navedl (co mi vychází zatím bohužel u vás), ale protože jsem byl hrubě nespokojen s Win, které považuji za plný pytel problémů, a po cca 15ti letech řešení jejich nedodělků jsem si řekl, že už to dále nemám zapotřebí. Vámi popisované problémy s HDMI neznám, neznám ani nějaký problém s VPN, protože síťové nástroje jsou v OS X implementovány asi o galaxii lépe, než ten chaos na Win. Zato by mi nestačila ‚átrojka‘ na to vyjmenovat, z čeho jsem každý den šedivěl právě s Win. Macbook otevřu a ve vteřině dělám, Win často ani tohoto základního požadavku nebyly schopny. Prostě se na ně nedalo spolehnout a když někam třeba spěcháte, jsou jejich typické moresy jako „čekám a nevím na co“, na zabití. OS X samozřejmě dokonalý není a výhrad najdu také celou řadu, je každopádně ale jiný, pro mne osobně mnohem lépe předvídatelný, ovladatelný a čitelný s propracovaným systémem klávesových zkratek, kde to není v různých programech ve stylu každý pes jiná ves, jako je zvykem na Win. UNIX základ a silné nástroje jako applescript nebo automator mi umožní prakticky cokoli, především si zjednodušit práci. Ve Win na co není klikátko, to neexistuje a můžete se jít klouzat. Samozřejmě poznání všeho nepřišlo hned, základem bylo oprostit se od obvyklé představy switchera, že OS X je Windows s jiným skinem, to tak opravdu není.

 • František Dobrota

  On hlavne neni uplne objektivni ten test, nekde byly screenshoty z testu a ten starsi mel na disku hafo mista zatimco ten novy byl celkem zaplneny.

 • pan_Mluvčí

  Co jsem koukal na videa tak je rozhodující i velikost SSD. Write speed je každopádně slabší

 • Martin Topinka

  Vypadá to skoro jako loterie, podle toho, od jakého výrobce zrovna disk je, tak se výkon docela dost liší? Velikost roli hraje, ale tolik?

  • Robin Martinez

   Zas taková hrůza to není. Převážně když si uvědomíte, že i to nejpomalejší SSD bude pořád cca 10x rychlejší než plotnový disk. Ale na druhou stranu – mohlo by to být i rychlejší, že… Navíc SSD se v Airech zatím dají vyměnit a třeba OWC dělá poměrně slušné náhrady co se poměru rychlost/velikost/cena týče.