Zavřít reklamu

Pro mnohé z nás je to jako včera, co na pódiu v roce 2008 v rámci Macworld Expo představil Steve Jobs první generaci MacBooku Air. K představení Steve Jobs využil obálku, ze které první Air vytáhnul a ihned tak lidem ukázal, o jak miniaturní, ale na druhou stranu výkonný stroj se jedná. Nyní je to 12 let od představení prvního MacBooku Air a Apple během této doby ušel opravdu dlouhou cestu, bohužel však v určitých situacích odbočil na křižovatce rozhodování špatně. MacBook Air (2020) patří mezi generaci, u které se Apple vrací zpět na jednu z křižovatek a konečně odbočuje správně… na to se však podíváme v pozdější části této recenze. Pohodlně se usaďte, jelikož MacBook Air (2020) rozhodně stojí za to.

Balení

Ještě před tím, než se vrhneme na recenzování samotného MacBooku Air, tak se podíváme na jeho balení. To ani letos rozhodně není žádným překvapením – vzhledově je prakticky totožné s ostatními baleními. Těšit se tedy můžete na klasickou bílou krabici, na jejíž víku naleznete vyobrazený samotný MacBook Air (2020), po bocích poté naleznete název tohoto jablečného stroje. Pokud se na krabici podíváte zespodu, tak se můžete ještě před rozbalením podívat na specifikace varianty, které jste si objednali. Po rozříznutí a sundání průhledné fólie, společně s otevřením víka, už na vás vykoukne samotný Air, jenž je zabalený v další vrstvě. Po vytáhnutí už na váš v balení čeká pouze malý manuál, společně s adaptérem a USB-C – USB-C kabelem, kterým se veškeré nové MacBooky nabíjí. Už delší dobu Apple ke svým MacBookům nepřibaluje prodlužovací kabel, díky kterého bylo možné zařízení nabíjet klidně pomocí zásuvky, která je umístěna na druhé straně pokoje. Vystačit si tak musíte s metrovým kabelem, což není nic extra. Na druhou stranu však můžete využít oné „prodlužky“ ze staršího zařízení – je plně kompatibilní. V mini „krabičce“ s manuálem samozřejmě najdete notorické jablečné nálepky. Po prvním otevření MacBooku se stroj ihned spustí, musíte však ještě sundat ochranný bílý „papír“.

Design

Je to pár let nazpět, co Apple konečně provedl designovou aktualizaci svého MacBooku Air. Pokud máte doposud v hlavě MacBook Air uložen jakožto stříbrný stroj s obrovskými bílými rámečky kolem displeje, tak je čas, abyste si obrázek upravili. Od roku 2018 jsou tedy k dispozici (nejen) vzhledově aktualizované modely, jenž se podobají novějším MacBookům Pro (od roku 2016). Apple novou „generaci“ MacBooků Air označuje slovíčkem Retina – už tohle tedy napovídá, že MacBooky Air od roku 2018 nabízí Retina displej, což je další z hlavních rozdílů. Dnes tady každopádně nejsme od toho, abychom porovnávali starší generace Airu s těmi novějšími – pojďme se tedy vrátit zpět k tématu.

MacBook Air 2020
Zdroj: redakce Jablíčkář.cz

Zbarvení a míry

Pokud se podíváme na vzhled MacBooku Air 2020, tak lze tvrdit, že naprosto perfektně zapadá mezi ostatní současné MacBooky. Oproti MacBookům Pro však nabízí Air kromě vesmírně šedého a stříbrného zbarvení také zlatou barvu, což ocení především dívky a ženy. Překvapí vás samozřejmě klasické hliníkové šasi, na které Apple vsází již po dobu několika dlouhých let. U většiny konkurence není hliníkové šasi vůbec standardem a pokud byste se podívali na jiné stroje ve stejné cenové hladině, tak byste zjistili, že se mnoho výrobců nebojí i nadále používat klasický plast – ten jednak není tak odolný a jednak se nejedná o vůbec elegantní řešení. Pokud se podíváte na Air seshora, tak nemáte prakticky šanci jej rozeznat oproti 13″ MacBooku Pro. Největší rozdíl v designu přichází, když se na MacBook Air podíváte ze strany. Prakticky ihned vás doslova zarazí jeho výška, která se směrem od vzdálenějšího konce směrem k tomu bližšímu ještě zužuje. Abychom byli naprosto přesní, tak výška MacBooku Air začíná na 1,61 centimetrech, směrem dopředu poté dochází ke zúžení na úctyhodných 0,41 centimetru. Co se týče dalších mír, tedy šířky a hloubky, tak se jedná o 30,41 centimetrů a 21,24 centimetrů. Velkým lákadlem MacBooků Air byla vždy jednoduchá přenositelnost společně s nízkou váhou – a ani v tomto případě nedošlo k žádnému pochybení. MacBook Air 2020 váží necelých 1,3 kg – v batohu na zádech jej tedy snad ani nepoznáte.

Klávesnice

Největší novinkou a lákadlem je v případě MacBooku Air 2020 klávesnice. Pokud sledujete dění okolo jablečných počítačů, tak vám zajisté neunikly informace o problémových motýlkových klávesnicích. Tyto tzv. Butterfly klávesnice se prvně objevily u dnes již zrušeného 12″ MacBooku (Retina), největší rozmach však nastal o rok později. Apple se totiž Butterfly klávesnice rozhodl umístit také do svých Pro a Air MacBooků, ve kterých se motýlkový mechanismus klávesnice nacházel až do přelomu roku 2019 a 2020. Apple se pro návrat ke klasickému nůžkovému mechanismu klávesnice rozhodl především kvůli velké poruchovosti Butterfly mechanismu. Poruchovost těchto klávesnice se mu nepodařilo totiž nepodařilo odstranit ani po několika letech a generacích snažení. V době psaní této recenze jsou už veškeré MacBooky, které Apple nabízí, opatřeny tzv. Magic Keyboard, která je o mnoho spolehlivější a využívá nůžkového mechanismu.

MacBook Air 2020
Zdroj: redakce Jablíčkář.cz

Magic Keyboard

I přesto, že má nová Magic Keyboard o něco vyšší zdvih, tak se na ni píše naprosto skvěle. Je sice samozřejmostí, že si na novou klávesnici musíte jednoduše zvyknout, avšak pokud přecházíte z Butterfly na Magic Keyboard, bude to otázkou jen několika málo hodin. Navíc se nebudete muset bát každého drobku, který by mohl do klávesnice spadnout a tím ji „zničit“. Co se týče hlučnosti Magic Keyboard, tak ani v tomto případě není co vytknout. Celkový pocit z klávesnice je jednoduše parádní. Klávesy jsou velmi pevné, nejsou vratké, stisk je velmi příjemný a já, jakožto bývalý uživatel Butterfly klávesnice, jsem za tuto změnu velmi rád a rozhodně bych neměnil.

Touch ID a Touch Bar

Součástí klávesnice MacBooku Air je také Touch ID, které se mezi uživateli jablečných počítačů velmi oblíbené. V současné době, stejně jako v případě Magic Keyboard, nabízí modul Touch ID všechny MacBooky, které jsou k dispozici. Touch ID mohou uživatelé využít k řadě různých činností. Kromě toho, že s jeho pomocí lze MacBook odemknout, tak jej můžete využít i pro autorizaci při placení na internetu, anebo třeba při provádění změn v operačním systému. Pokud si Touch ID nastavíte, což vám rozhodně každý doporučí, tak už se snad ani jednou nestane, že budete muset zadat heslo. Dokonce ani při přihlašování do webového rozhraní lze Touch ID použít. Na druhou stranu je třeba si dávat pozor na to, abyste nezapomněli heslo k vašemu uživatelskému profilu, což se dle vyprávění občas prostě stává. Co se týče Touch Baru, tak v tomto případě mají zastánci Airu smůlu. Ten jednoduše k dispozici není – ani kdybyste si připlatili. Touch Bar je tak i nadále součástí výhradně rodiny Pro (což někteří odpůrci Touch Baru dost možná ocení).

MacBook Air 2020
Zdroj: redakce Jablíčkář.cz

Displej

Jak už jsem zmínil výše, tak všechny MacBooky Air od roku 2018 disponují společně s redesignovaným šasi také Retina displejem. Retina displej je od Applu jednoduše úchvatný a nelze mu snad nic vyčíst. Konkrétně nabízí MacBook Air 2020 13.3″ Retina displej při maximálním rozlišení 2560 x 1600 pixelů, z čehož lze vyvodit 227 pixelů na palec. V nastavení systému si samozřejmě můžete rozlišení upravit, konkrétně máte na výběr z 1680 x 1050x 1440 x 900 a 1024 x 640 pixelů – tato alternativní rozlišení jsou skvělá například tehdy, pokud máte MacBook od sebe vzdálený a při použití plného rozlišení už jednoduše nejste schopni zaostřit na některé prvky systému. Maximální jas je poté stanoven na 400 nitů (byť je údajně stroj schopný „vyzařovat“ až 500 nitů). MacBooku Air 2020 nechybí podpora True Tone, jenž se stará o upravení zobrazení bílé barvy, na druhou stranu se však uživatelé nedočkají podpory barevného gamutu P3. Kvůli tomu se barvy na displeji při porovnání s MacBooky Pro zdají o něco vybledlejší a ne tak pestré – Apple ale jednoduše musí řadu Air a Pro určitým způsobem rozlišit, tudíž je tento krok více než pochopitelný. Rámečky okolo displeje nejsou nikterak velké – jsou stejné jako ty, kterými disponuje 13″ MacBook Pro. Pokud jste však někdy měli tu čest se někdy podívat na rámečky 16″ MacBooku Pro, popřípadě pokud jste na ně zvyklí z běžného používání (jako já), tak se vám jednoduše budou zdát o něco větší – byť v porovnání s konkurencí jsou stále perfektní.

MacBook Air 2020
Zdroj: redakce Jablíčkář.cz

Webkamera a zvuk

To, co v případě (nejen) MacBooku Air vnímám jakožto obrovské mínus, je webkamera, konkrétně FaceTime HD webkamera. Jak už název této kamery napovídá, tak je k dispozici pouze HD rozlišení, což je v dnešní době rozhodně podprůměrné. Lepší přední kamerou disponuje kdejaký levný telefon s Androidem. Pokud samozřejmě FaceTime (či jiný podobný program) nevyužíváte, tak vás tohle rozhodně nějak nevyvede z míry, avšak pro mě, jakožto každodenního uživatele FaceTime, se jedná o velkou chybu. Rozlišení 720p, tedy HD, v dnešní době rozhodně nevystačuje. Doufejme, že Apple webkameru svých přenosných počítačů neaktualizuje z toho důvodu, že má v plánu představit perfektní 4K TrueDepth kameru s Face ID, jenž nasadí již tento či příští rok. V opačném případě si tento přešlap nedokážu vysvětlit. Pochopil bych, kdyby například řada Pro disponovala lepší webkamerou (a Air tím pádem horší). Je ale nutné podotknout, že doslova trapnou HD FaceTime kamerou disponují všechny MacBooky, včetně vrcholného 16″ modelu.

MacBook Air 2020
Zdroj: redakce Jablíčkář.cz

Na druhou stranu však musím MacBook Air vychválit po stránce zvukové. MacBook Air (2020) disponuje stereo reproduktory s podporou technologie Dolby Atmos. Tyto reproduktory vás jednoduše nezklamou v žádném případě. Ať už si chcete užít film se svou polovičkou, pustit si vaše oblíbené rapové album, anebo si chcete zahrát nějakou nenáročnou hru, tak rozhodně nebude třeba připojovat externí reproduktory. Vestavěné stereo reproduktory vás jednoduše ohromí. Největší rozdíl poznáte tehdy, pokud je tento MacBook váš prvním MacBookem a spustíte první zvukový test. I já si pamatuji na tento moment, kdy jsem si na svém prvním MacBooku (konkrétně 13″ Pro 2017) poprvé pustil oblíbenou skladbu. Pár minut jsem jednoduše hleděl na monitor s otevřenou pusou a kvalitu reproduktorů jsem vstřebával – a v tomto případě tomu není jinak. Reproduktory (nejen) MacBooku Air nemají problém s jakoukoliv formou zvuku, jediné mínus přichází při nastavení maximální hlasitosti, kdy u některých tónů dochází ke zkreslení/chrastění. Co se týče mikrofonů, tak se o záznam zvuku starají tři mikrofony se směrovým formováním paprsku. Laicky řečeno jsou mikrofony velmi kvalitní i pro určitou amatérskou studiovou tvorbu, v případě FaceTime hovorů nebude mít druhá strana s kvalitou zvuku rozhodně sebemenší problém.

Výkon

Mnohé z vás bude určitě zajímat, jak je na tom MacBook Air po stránce výkonu. Hned na začátek je nutné podotknout, že prioritou MacBooků Air rozhodně výkon není. Pokud tedy patříte mezi uživatele, kteří si stěžují na nízký výkon Airů, tak tato modelová řada jednoduše není pro vás ta pravá a měli byste se podívat po dražších strojích z řady Pro, které jsou na tom výkonově o dost lépe. MacBook Air je pro většinu uživatelů takový stroj, který se používá k surfování na internetu, chatování s přáteli, anebo třeba pro FaceTime s blízkou rodinou. Pokud tedy počítáte s tím, že tento (a jakýkoliv jiný) MacBook Air dokáže upravovat fotografie v Photoshopu anebo stříhat a renderovat videa ve Final Cutu, tak se šeredně mýlíte. MacBook Air prostě pro tyto úkony stvořený není. Tím nechci říct, že byste s ním třeba neupravili ani fotku ve Photoshopu, to samozřejmě Air zvládne, rozhodně ale nezvládá provozovat několik výkonných programů najednou. Opět podotýkám, že pokud patříte mezi uživatele, které zajímá hlavně výkon, tak řada Air není určená pro vás.

MacBook Air 2020
Zdroj: redakce Jablíčkář.cz

Procesor

Náš model je model základní. To znamená, že nabízí dvoujádrový Intel Core i3 10. generace s taktem 1,1 GHz (TB až 3,2 GHz). K dispozici je však kromě tohoto procesoru také Core i5 10. generace se čtyřmi jádry, takt je poté nastaven na 1,1 GHz (TB až 3,5 GHz). Vrcholný procesor je v tomto případě Core i7 10. generace, taktéž čtyřjádrový, se základním taktem 1,2 GHz (TB až 3,8 GHz). Základní procesor Core i3, kterým je vybaven i náš MacBook Air, mnoho jablečných příznivců odrazuje. Já osobně vnímám základní model s Core i3 opravdu jakožto úplně základní model, který postačí naprosto obyčejným uživatelům, kteří nemají v plánu dělat několik věcí najednou. Musím uznat, že přechod z mé šestijádrové i7 na dvoujádrový i3 je opravdu znatelný. Rozdíl poznáte prakticky ihned, už při nastavování MacBooku. Veškeré nastavování trvá delší dobu, MacBook poté zůstává lehce pomalejší i po kompletním nastavení, kdy se například stahují data z iCloudu, apod. Zkrátka a jednoduše, nejedná se o výkonovou špičku, ale běžným uživatelům bude „i-trojka“ dostačovat. Pokud patříte mezi uživatele, kteří si sem tam upraví nějaké video, při tom chcete zároveň komunikovat s kamarády a také sledovat video, tak už bych doporučil se dívat po něčem výkonnějším – ideální se v tomto případě jeví i5, která postačí snad všem uživatelům. Co se týče i7, tak už bych byl lehce opatrný, protože chlazení. Co se týče konektivity, tak na levé straně najdete 2x Thunderbolt 3, napravo nechybí 3,5mm sluchátkový jack.

Chlazení, teplota a thermal throttling

Chlazení MacBooku Air a všeobecně novějších MacBooků je bohužel o něco horší. Pokud jste sledovali rozebrání nového MacBooku Air (2020), tak jste si možná všimli, že se ventilátor nachází prakticky úplně mimo procesor. K tomu je navedená pouze jedna heatpipe – a to je tak asi všechno. Na vině však v tomto případě není tak úplně Apple, jako spíše Intel. Jeho nejnovější procesory mají totiž velmi vysoké reálné TDP (což je hodnota ve wattech, kterou musí chladič umět odvést). Intel u procesorů na svých stránkách uvádí minimální TDP, a pokud se Apple držel těchto informací, tak se není čemu divit. Ony 15W procesory by Applem navržené chlazení určitě uchladilo. Pokud je však reálné TDP přes 100 W, tak nedostačuje. Když se navíc k tomu ještě procesor přetaktuje na Turbo Boost frekvenci, tak se jednak z MacBooku stává ústřední topení, a jednak procesor na TB frekvenci vydrží jen několik málo sekund. Pokud tedy počítáte s tím, že procesor uvnitř vašeho Airu dokáže pracovat na frekvencích přes 3 GHz, tak ano dokáže – ale jen několik sekund, než dojde k přehřátí a utnutí výkonu. Zdali se stavíte na stranu Intelu či Applu je pouze na vás, s horším chlazením je však samozřejmě nutné počítat.

Paměť

Co se týče úložné paměti, tak bych rád Apple pochválil za zvětšení základního SSD úložiště. Letos totiž dostáváme za stejnou (loňskou) cenu místo 128 GB úložiště dvojnásobek, tedy 256 GB. Kromě toho je za příplatek k dispozici také 512 GB, 1 TB či 2 TB. Co se týče operační paměti RAM, tak ta je v základu slušných 8 GB. Za příplatek je poté k dispozici 16 GB RAM. Pro běžné uživatele si myslím, že bude oněch 8 GB RAM v kombinaci s dostupnými procesory vyhovovat. Co se týče úložiště, tak v tomto případě musíte sami vědět, zdali budete ukládat mnoho dat lokálně a zvolíte větší úložiště, anebo pokud ukládáte data na iCloud a bude vám dostačovat základ. Co se týče rychlosti SSD disku, tak jsme provedli test ve známém programu BlackMagic Disk Speed Test a dostali jsme se na 970 MB/s pro zápis, v případě čtení poté na téměr 1300 MB/s. Tyto hodnoty naprosto dostačují prakticky jakékoliv operaci s diskem – MacBook Air (2020) tak nemá problém číst a zapisovat 2160p video při 60 FPS (kromě pár výjimek, viz obrázek níže). Jak už jsem ale zmínil, tak takové video na MacBooku Air jednoduše upravovat nebudete. Air není stroj určený pro náročnou práci.

blackmagic macbook air 2020
Zdroj: BlackMagic Disk Speed Test

Baterie

Co se týče oficiálních specifikací, tak Apple uvádí, že dokáže MacBook Air (2020) vydržet až 11 hodin pro prohlížení internetu, 12 hodin poté Air vydrží při přehrávání filmů. Testem výkonu baterie jsem pověřil vlastní matku, která je mimo jiné přesnou cílovou skupinou tohoto zařízení. Ta MacBook Air (2020) využívala po dobu tří dnů na několikahodinové brouzdání na internetu, společně s vyřizováním různých objednávek. Co se týče samotného testu, tak první den strávila matka na Airu necelých 5 hodin, další den pouhé 2 hodiny a třetí den necelé 4 hodiny. Po této době mi Air přinesla s tím, že zbývá posledních 10 % baterie, a že bude potřebovat nabíječku. Na klasickou nenáročnou práci mohu tedy tvrzení Applu potvrdit. Je samozřejmě naprosto jasné, že čím více budete Air zatěžovat, tím rychleji půjde úroveň nabití baterie dolů.

MacBook Air 2020
Zdroj: redakce Jablíčkář.cz

Cílová skupina a závěr

I když jsem to v této recenzi zmínil už několikrát, tak je nutné se zamyslet nad tím, zdali doopravdy vy patříte do cílové skupiny Airu. Je naprosto nesmyslné hanit základní konfiguraci MacBooku Air (2020) s Intel Core i3 procesorem, pokud patříte mezi uživatele, kteří potřebují pro svou práci brutální výkon. Základní verzi MacBooku Air si jednoduše koupí takoví lidé, kteří výkon nepotřebují. Jedná se například o manažery, kteří celý den řeší chod své firmy prostřednictvím mailu, anebo třeba o starší lidi, kteří potřebují spolehlivé zařízení s dlouhou výdrží na občasné brouzdání na internetu. Pokud si myslíte, že na tomto stroji „zapaříte nějakou tu gamesku“ či „sestříháte nějaké to videjko“, tak jste prostě na omylu a musíte se podívat po „pročku“. Na konci každé recenze by nemělo chybět doporučení a v tomto případě se nebude jednot o výjimku. MacBook Air (2020) v základní konfiguraci (a nejspíše nejen v ní) doporučuju všem nenáročným uživatelům, kteří neočekávají brutální výkon a rychlost. Co se týče mého názoru, tak se jedná o prakticky dokonalý stroj, kterému chybí do dokonalosti jen málo. Tím málem mám na mysli nejspíše jen chlazení (respektive neefektivní procesory od Intelu). Rozhodně by bylo fajn, kdyby se MacBook Air jednoduše nezapotil při každé operaci. Zároveň by někteří uživatelé určitě ocenili dobu, po kterou dokáže Air vydržet na přetaktované Turbo Boost frekvenci.

MacBook Air 2020
Zdroj: redakce Jablíčkář.cz
.