iWant

Recyklační robot Liam a jeho mise k zelenějším zítřkům

iWant

Apple se nikdy netajil svým pozitivním přístupem k životnímu prostředí. To dokazuje jak nedávné emitování zelených dluhopisů v hodnotě jedné a půl miliardy dolarů, tak i program „Reuse and Recycle“ zabývající se recyklací a opětovném využití produktů, do kterého se zapojuje – do 21. března nespatřený – demontážní robot vlastnoručně vyrobený kalifornskou firmou s posláním změnit svět k zelenějším hodnotám.

„Meet Liam“ – Takto představil Apple na pondělní keynote svého robotického pomocníka, který je naprogramován tak, aby důkladně rozebral každý použitý iPhone téměř na prvočinitele, a zajistil, aby všechny součástky byly podle striktních směrnic co nejlépe zrecyklovány.

Liam rozhodně není žádným drobečkem, nýbrž masivní, za sklem schovaný velikán s 29 samostatnými robotickými rukami a horizontální demontážní linkou, který byl sestaven speciálně najatým týmem inženýrů a umístěn do specificky vymezených prostorů ve skladovací místnosti. Doposud byl uchováván pod rouškou tajemství. To dokazuje i fakt, že o něm věděla jen hrstka zaměstnanců Applu. Až nyní ho Apple ukázal veřejnosti a přímo do skladu pustil Samanthu Kellyovou z Mashable.

Tak jako měl Terminátor či VALL-I svou misi, tak ji má i Liam. Jeho klíčovou povinností je zabránit šířícímu se nebezpečí z elektronického odpadu, kde hlavní roli hrají použité baterie, což může způsobit nenávratné problémy životního prostředí především v rozvojových zemích, kde tento odpad častokrát usedne.

Liam má předem stanovené úkoly, které musí bezpodmínečně dodržovat. V jeho agendě se na prvním místě nachází důkladná demontáž použitých iPhonů a rozdělení součástek (rámečky na SIM kartu, šroubky, baterie, čočky fotoaparátu) tak, aby šly co nejjednodušeji zrecyklovat. Další nezbytnou součástí jeho práce je věnování stoprocentní pozornosti na to, aby se specifické komponentové materiály (nikl, hliník, měď, kobalt, wolfram) mezi sebou nepomíchaly, jelikož mohou být prodány dalším stranám, které je znovu využijí, namísto toho, aby znečišťovaly půdu.

Náplň práce schopného robota bývá stejná. Poté, co je na pás položeno několik iPhonů (až okolo 40 kusů), začíná s pomocí vrtáků, šroubováků a přísavných držáků umístěných na robotických rukou jeho práce. Vše startuje odstraněním displejů, na což naváže vyjmutí baterie. Zčásti rozebrané iPhony dále putují po páse a jednotlivé součástky z různých materiálů jsou speciálně tříděny (rámečky na SIM kartu do malých kbelíků, šroubky do tub).

 

Liam je po celou tu dobu hlídán systémem a v případě jakéhokoliv narušení plynulosti je problém nahlášen. Nutno zmínit, že Liam není jedináčkem v této robotické rodině. Jeho stejnojmenní bratři si v určitých oblastech vzájemně pomáhají, spolupracují a usnadňují si demontážní práci. Pokud nastane problém s jedním robotem, nahradí ho druhý. To vše bez jakýchkoliv prodlev. Jeho (respektive jejich) práce končí v průměru po jedenácti sekundách, což dělá 350 iPhonů za hodinu. Chceme-li v širším měřítku, tak 1,2 milionu kusů za rok. Nutno dodat, že celý proces může být v průběhu pár let ještě rychlejší, jelikož je tento recyklační robotický počin stále ve vývoji.

I přes pozoruhodné věci, které tento sympatický robot vykonává, není zdaleka v cílové rovince v komplexním naplnění jeho poslání. Zatím dokáže spolehlivě rozložit a zrecyklovat pouze iPhony 6S, avšak se očekává, že brzy bude obdařen vylepšenými schopnostmi a postará se o všechny iOS zařízení a také o iPody. Liam má před sebou ještě dlouhý běh, který by ho v nejbližší době mohl zavést i na náš kontinent. Apple je přesvědčen, že taková iniciativa může znamenat obrovský pokrok. Liam a další recyklační programy z rukávu této společnosti mají být tím, co změní pohled na životní prostředí. Alespoň z technologického hlediska.

Zdroj: Mashable