iWant

iWant

Safari nabídne ukládání článků offline

iWant

Safari se v iOS 6 a v Mountain Lion dočká Seznamu četby v režimu offline. Alespoň to tvrdí Marco Arment, spoluzakladatel blogovacího systému Tumblr a tvůrce Instapaper.

Apple přišel v iOS 5 s novou dvojicí užitečných funkcí do Safari – Seznam četby a Čtečka. Zatímco seznam četby umožňuje rychle ukládat internetové stránky do speciální kategorie záložek ke čtení později, Čtečka umí vyparsovat text a obrázky z daného článku a zobrazit je bez ostatních rušivých elementů stránky.

Podobnou funkci nabízejí už nějakou dobu aplikace Instapaper, Pocket a nové Readability, nicméně ty po uložení stránky vyparsují text a nabídnou ho ke čtení bez nutnosti připojení k internetu. Chcete-li zobrazit články ze Seznamu četby v Safari, bez internetu máte smůlu. To by se mělo změnit v nadcházejícím OS X Mountain Lion a iOS 6, Apple totiž přidá možnost ukládání článků offline.

Ve skutečnosti už tato funkce dostupná je v Safari v posledním sestavení Mountain Lion, upozornil na to server Gear Live. V iOS ji však zatím nenajdete. Marco Arment, tvůrce Instapaperu, kterým se Apple zjevně inspiroval, potvrdil v show On the Verge právě příchod offline čtení stránek do iOS 6. S původními dvěma funkcemi byl Apple jen na půl cesty ke konceptu Instapaperu a díky tomu ho nijak zvlášť neohrožoval. S offline čtením by to ale pro ostatní služby bylo horši. Výhodou Instapaperu, Pocket a dalších ale je, že pro ukládání článků může využít jakýkoliv prohlížeč, Seznam četby je omezený pouze pro Safari.

Apple by proto musel vydat veřejné API, které by umožnilo aplikacím třetích stran ukládat články pro pozdější čtení. Integrace do RSS čteček, Twitter klientů a dalších je totiž pro výše zmíněné služby klíčová a fixace na Safari by z řešení Applu udělala pouze minoritní záležitost.

Zdroj: On The Verge, 9to5Mac.com
Safari icon