Zavřít reklamu

11. června roku 2007 představil Steve Jobs na WWDC webový prohlížeč Safari 3 pro Windows. Bylo to vůbec poprvé, kdy si majitelé nejablečných zařízení mohli Safari vyzkoušet i na počítačích s operačním systémem Windows. Apple svůj internetový prohlížeč propagoval jako nejrychlejší a nejjednodušeji použitelný browser na světě. Ve srovnání s tehdy stále ještě relativně rozšířeným Internet Explorerem nabízel až dvojnásobnou rychlost zobrazování webových stránek a sliboval 1,6x vyšší rychlost než Firefox. Prim ale Safari na počítačích s Windows nikdy nehrálo.

Zpřístupnění Safari pro majitele non-Apple počítačů nebylo prvním případem, kdy byl software z dílny společnosti Apple k dispozici i pro PC. V roce 2003 Steve Jobs odsouhlasil distribuci iTunes pro Windows, a tento krok přirovnal k „podání sklenice vody někomu, kdo se nachází v pekle“.

Chromová konkurence

Zavedení iTunes ve verzi pro Windows dávalo z mnoha důvodů smysl. iPod, jehož vlastnictví bez iTunes postrádalo jakýkoliv smysl, přestal být výsadním zařízením pro majitele Macu a jeho uživatelská základna se celosvětově rozšířila. Procento uživatelů, vlastnících počítač s Windows, výrazně převyšovalo procento majitelů zařízení od Applu. Rozšíření prohlížeče Safari na konkurenční platformu tak mohlo pro Apple představovat způsob, jak získat o něco větší podíl na trhu.

„Myslím si, že uživatelé Windows budou opravdu uchváceni, až uvidí, jak rychlé a intuitivní může být prohlížení webu se Safari,“ uvedl Jobs v tiskové zprávě z června roku 2007. „“Stovky milionů uživatelů Windows již používají iTunes, a my se velmi těšíme na to, až jim umožníme zakusit i skvělou uživatelskou zkušenost se Safari.“

Safari a Internet Explorer ale nebyly jedinými prohlížeči na trhu. Google představil o rok později svůj bezplatný Chrome, který neustále vylepšoval nejrůznějšími rozšířením, a který byl k dispozici pro všechny hlavní operační systémy včetně těch pro smartphony. Svou základnu příznivců měla i Opera a Firefox, největší popularity se ale podařilo dosáhnout právě Chromu. Proč zrovna Safari neuspělo?

Rychlost není vše

Na první pohled vlastně nebylo co zkazit. Prohlížeč od Applu nabízel několik užitečných funkcí, jako hlavní výhodu Apple uváděl bleskovou rychlost, propagoval také funkci SnapBack, umožňující rychlý přístup na výchozí stránku nebo třeba možnost anonymního prohlížení webu. Uživatelům to ale zkrátka nestačilo. „Kdo by chtěl používat Safari na Windows?“, ptal se sugestivně magazín Wired. „Safari nestojí za nic,“ nebral si Wired servítky. „Nepoužívá ho dokonce ani řada uživatelů Macu, proč by ho někdo spouštěl na Windows?“.

Uživatelé si u Safari stěžovali na řadu věcí, jako byl například problém s přijímáním pluginů nebo neschopnost zapamatovat si, jaké karty měl uživatel naposledy otevřené před ukončením prohlížeče. Objevovaly se také stížnosti na chyby, způsobující pády aplikace. Ukázalo se, že rychlost je sice skvělá vlastnost, úspěch internetového prohlížeče ale nemůže stát výhradně na tomto aspektu.

Safari běželo na platformě Windows až do května roku 2012. Když Apple vydal svůj operační systém OS X Mountain Lion, vyšlo zároveň i Safari 6.0 pro Mac, uživatelé Windows se ale museli obejít bez aktualizace. Možnost stažení Safari pro Windows v tichosti zmizela z webu společnosti. Své využití prohlížeč Safari přece jenom našel – na iOS zařízeních má více než poloviční podíl.

 

Používáte Safari na Windows či na Macu? Pokud ne – jaký prohlížeč jste si oblíbili?

.