Zavřít reklamu

Apple byl prakticky první, kdo odmítal nativní podporu Adobe Flash ve svých zařízeních a dnes má také příležitost stát se prvním, kdo jeho podporu zcela vypustí. Jak už zjistili testeři Safari Technology Preview 99 na Mac, prohlížeč už vůbec nepodporuje plugin Flash a ani vám jej nedovolí instalovat. Je tedy jen otázkou času, než se tato změna projeví také v běžné verzi prohlížeče.

Drtivá většina webů ovšem už dávno dala přednost kódu v jazycích HTML5 a JavaScript, hry mohou využít dedikovaný engine Unity a videa běží ve formátech jako .mp4 nebo .mov. Flash Player najdeme zkrátka už jenom na zastaralých webech, jako je třeba oficiální stránka hry Grand Theft Auto IV z roku 2008. Nutnost instalace Flash Playeru také prosazují pofidérní weby, které vás odmění virem.

Konec podpory Flash Playeru ovšem už v roce 2017 oznámilo samotné Adobe, které se dohodlo s výrobci internetových prohlížečů na postupném vyřazení technologie z oběhu. Jako důvod se uvádí bezpečnost a vyšší výkonnostní nároky pluginu oproti modernějším standardům. Google Chrome, Mozilla Firefox a Microsoft Edge plánují podporovat Flash Player do 31. prosince/decembra 2020, kdy Adobe definitivně ukončí jeho vývoj.

Další zajímavostí ze světa Safari je, že výzkumníci společnosti Google objevili několik bezpečnostních chyb v systému Chytré prevence sledování uvedené poprvé v systému macOS High Sierra. Systém založený na strojovém učení má rozeznávat inzerenty a služby, které monitorují váš pohyb po internetu a zabraňovat jim sledovat vás. Alespoň podle oficiálního popisu.

Experti Googlu ale minulé léto zjistili, že funkce má pět závažných chyb, díky kterým mohou inzerenti i nadále pronásledovat uživatele a funkce tedy nemusí vždy fungovat tak, jak by měla. Chyby mohly rovněž umožnit, aby inzerent získal kompletní přístup k uživatelově historii prohlížení a věděl tedy obejít systém i kdyby došlo k odstranění chyb. Naštěstí Apple o problémech ví a odstranil je v prosincové/decembrovej aktualizaci Safari.

Adobe Flash FB

Zdroj: MacRumors

Jaromír Miko

3D grafik a hráč

Všechny články autora

Diskuze k článku

celý text

Čtěte více.