iWant

Samsung s novými telefony významně tlačí na Apple. A je to tak správně

iWant

Po letech, kdy byl Samsung často vysmíván za bezostyšné kopírování produktů Applu, se jihokorejská firma vytáhla. Už loni ukázala, že sama umí udělat dobrý telefon, a letos posunula laťku ještě o něco výš. Nejnovější modely Galaxy S7 a S7 Edge významným způsobem tlačí na Apple, který bude mít na podzim co dělat, aby atak svého konkurenta odrazil.

Největším rivalem iPhonů jsou bezesporu právě telefony řady Galaxy S. Apple dlouho platil za inovátorského lídra trhu, ale v posledních letech to tak jednoznačné není. Konkurence na sobě zapracovala a dnes to již zdaleka není jen Apple, který přinese na trh něco, co to dosud nebylo, a určí směr na několik let dopředu.

Zejména Samsung se po období, kdy jako by snad jeho designéři pouze obkreslovali všechno, co vyšlo z kalifornských dílen, významně zvedl a v nejnovějších telefonech Galaxy S7 ukázal, že dokáže vytvářet stejně dobré produkty jako Apple. Jestli ne dokonce lepší.

První recenze, které se tento týden na novou vlajkovou loď Jihokorejců objevily, jsou velice pozitivní. Samsung sklízí chválu a Apple bude mít na podzim plné ruce práce, aby se mu podařilo představit podobně úspěšný produkt. V některých oblastech, jako je třeba software, bude mít už teď Apple navrch, nicméně Samsung ukázal několik prvků, o kterých by měli v Cupertinu uvažovat.

galaxyS7edge-iphone6Splus

Není pět a půl palce jako pět a půl palce

Samsung letos zvolil trochu odlišnou taktiku než před rokem. Představil znovu dva modely – Galaxy S7 a Galaxy S7 Edge, ale každý jen v jedné velikosti. Zatímco loni byl Edge spíše okrajovou záležitostí, letos je s 5,5 palci jasnou vlajkovou lodí. Na Galaxy S7 bez zakřiveného skla zůstal displej o velikosti 5,1 palce.

Galaxy S7 Edge je tedy aktuálně přímým konkurentem pro iPhone 6S Plus, který má stejný 5,5palcový displej. Když ale k sobě oba telefony přiložíte, na první pohled byste asi jen těžko tipovali, že mají opravdu stejně velký displej.

  • 150,9 × 72,6 × 7.7 mm / 157 gramů
  • 158,2 × 77,9 × 7.3 mm / 192 gramů

Výše zmíněná čísla ukazují, že Samsung vytvořil telefon se stejnou úhlopříčkou displeje, ale přesto je o 7,3 milimetru nižší a 5,3 milimetru užší. V ruce jsou tyto milimetry opravdu výrazně znát a i tak velké zařízení se pak mnohem snadněji ovládá.

Apple by měl pro příští generaci iPhonu zvážit, zda stojí za to, bazírovat na zbytečně širokých a stejně velkých (byť charakteristických) okrajích, a místo toho nepřijít konečně s jiným designem. Samsungu v příjemnějších rozměrech pomáhá také zakřivený displej. Pro něj sice možná zatím není takové využití softwarově, ale cenné milimetry ušetří.

Zmínit je pak třeba také váha. Pětatřicet gramů je opět něco, co v rukou pocítíte, a jsou mnozí uživatelé, na které je iPhone 6S Plus zkrátka příliš těžký. Fakt, že je ve finále Galaxy S7 Edge o čtyři desetiny milimetru tlustší, příliš nevadí. Naopak to může být ku prospěchu věci. Samoúčelně se hnát za nejtenčím telefonem nedává smysl.

Galaxy-S7-wet

Vodotěsnost a rychlé nabíjení do každého telefonu

Po roční absenci vrátil Samsung do své řady Galaxy S voděodolnost (stupeň krytí IP68). Oba nové telefony vydrží až půl hodiny potopené metr a půl pod hladinou vody. Neznamená to, že byste snad se svým telefonem měli chodit plavat, ale rozhodně to váš přístroj ochrání před nehodami, jako je rozlití čaje, jeho upuštění do záchodu a nebo před prostým deštěm.

V dnešním světě chytrých telefonů, které stojí desítky tisíc, je fascinující, že je voděodolnost stále tak ojedinělým úkazem. Samsung není zdaleka první, kdo své produkty před vodou chrání, ale zároveň je za ním ještě celá řada firem, které takovou ochranu neposkytují. A mezi nimi je Apple, kterému zákazníci často spílají, když se jejich iPhone – často nešťastnou náhodou – potká s vodou.

Příklad by si pak měl vzít Apple u svého jihokorejského konkurenta také v další oblasti, kterou by jistě mnozí rádi považovali za samozřejmost – v nabíjení. Telefony Samsungu opět disponují jednak technologií zajišťující rychlé nabíjení a jednak možností nabíjet bezdrátově.

O tom, že už ten příští iPhone se bude umět nabíjet bez kabelu, čteme v posledních letech často. Apple ale zatím nic takového nepřipravil. Minimálně s rychlostí nabíjení by ale mohl něco udělat už letos, když se prý bezdrátového nabíjení – z důvodu, že současné možnosti nejsou pro Apple dostatečně dobré – tento rok nedočkáme. Galaxy S7 se dokáže už za půl hodiny nabít z nuly téměř na polovinu. I tady Samsung boduje.

galaxy-s7_hardware

Displeje a kamery už nemá Apple nejlepší

Retina displeje Applu, které nasazoval do iPhonů a iPadů, dlouho platily za to nejlepší, co bylo na mobilních zařízeních k vidění. Pokrok ale nezastaví ani v Cupertinu, a tak Samsung letos znovu vyrukoval s výrazně lepšími displeji, což potvrdily i testy expertů. Dívat se do Quad HD displejů na Galaxy S7 a S7 Edge je zkrátka lepší zážitek, než se dívat na Retina HD displeje iPhonu 6S a 6S Plus.

Samsung na rozdíl od Applu sází na technologii AMOLED a už se začínají množit spekulace, jestli to výrobce iPhonů nedonutí přejít z LCD na OLED ještě dříve, než měl původně v plánu. Jedna vypovídající statistika: hustota pixelů na Galaxy S7 Edge je 534 PPI, iPhone 6S Plus na stejně velkém displeji nabídne jen 401 PPI.

A chválu Samsung sklízí také za své nové kamery. Prakticky všichni, kdo jeho nové telefony měli v ruce, tvrdí, že se i díky několika novým technologiím jedná o nejlepší kamery, jaké kdy Samsung představil, a u většiny panuje také shoda, že výsledky z nich jsou lepší, než jaké dokáží poskytnout iPhony.

Zdravá konkurence je dobrá konkurence

Fakt, že Samsung dokázal představit vcelku inovativní produkt, který již někteří dokonce označili za nejlepší smartphone současnosti, je velice pozitivní. Na Apple tím vyvíjí tlak a konečně představuje zdravou konkurenci, která v dřívějších letech – z velké části kvůli tomu, že se Samsung jen snažil Apple napodobovat – tolik chyběla.

Apple už zdaleka nemá jisté místo na výslunní a na podzim si nemůže dovolit představit jen tak ledajaký iPhone. A klidně se může stát, že nakonec to bude on, kdo bude svého rivala dohánět.