iWant

Steve Jobs a zakladatel Androidu Andy Rubin: boj na ostří nože

iWant

Že bývalý šéf Applu Steve Jobs neměl Android v lásce je známá věc. „Je to ukradený produkt a já ho zničím. Jsem ochotný kvůli tomu rozpoutat termonukleární válku,“ řekl svému životopisci Waltu Isaacsonovi. Koho ale vyloženě nenáviděl, je jeho hlavní tvůrce Andy Rubin. „Je to velký, arogantní zmrd,“ prohlásil údajně na jeho adresu.

Tvrdí to nová kniha Dogfight o sporech mezi Applem a Googlem. Autorem je redaktor amerického časopisu Wired Fred Vogelstein, kterému se podařilo získat svědectví několika klíčových aktérů z obou společností.

Dogfight-between-Apple-and-Google

Vše začalo v roce 2007. Svět spekuloval, že Apple představí svůj první mobilní telefon a Google už nějaký čas pracoval na vlastním operačním systému. Jmenoval se Android a reklamní gigant jej odkoupil od startupové společnosti Andyho Rubina. Zaplatil za něj 50 milionů dolarů.

Zatímco Google připravoval Android ke spuštění, Steve Jobs už stál na pódiu sanfranciského centra Moscone West a ukazoval světu první multidotykový telefon iPhone. Konferenci v tu chvíli po internetu sledoval i Andy Rubin.

Seděl zrovna v taxíku v Las Vegas a když na svém počítači poprvé uviděl siluetu iPhonu, přikázal řidiči, aby okamžitě zastavil. Hned mu bylo jasné, že se Apple chystá změnit svět. A že s Androidem v jeho stávající podobě může Google jen těžko vstoupit na trh.

„Věděli jsme, že Apple představí telefon. Všichni to věděil. Jen jsme si nemysleli, že bude až takhle dobrý,“ prohlásil Ethan Beard, jeden z tehdejších manažerů Androidu. Ve srovnání s iPhonem byl připravovaný systém od Googlu zastaralý. „To, co jsme tehdy měli v ruce, vypadalo jak z devadesátých let,“ vzpomíná jeden z inženýrů.

andy-rubin

Google se tedy musel znova pustit do práce. Brzy se podařilo dát dohromady software, který se dal v nové éře iPhonu použít. Objevil se tak první telefon poháněný Androidem, HTC T-Mobile G1. Softwarově nebyl tak dobrý jako iPhone, byl mu ale v lecčem podobný. A Steve Jobs kvůli tomu zuřil. „Všechno to je zasraná kopie toho, co děláme my,“ prohlásil na účet Androidu.

Ve společnosti, kterou tehdy vedl, přitom působil ředitel Googlu Eric Schmidt. Dále se také běžně stýkal s jeho dalšími vysokými představiteli, Larrym Pagem a Sergeyem Brinem. Tito tři Jobse informovali o průběhu vývoje Androidu, ale ujišťovali ho, že bude ve výsledku od iPhonu velmi odlišný; ředitel Applu jim dlouhou dobu věřil.

Když pak zjistil, že je Android ve výsledku podobný tomu, na čem jeho společnost roky pracovala, nechtěl věc nechat bez odezvy. Svolal schůzku se Scottem Forstallem (tehdejším šéfem iOS divize) a Larrym Pagem, Alanem Eustacem a Andym Rubinem z Googlu.

Podle Vogelsteina byla schůzka plná emocí a otevřené konfrontace. „Bylo to šíleně osobní,“ vzpomíná v knize jeden ze zaměstnanců Applu, kterým Jobs o schůzce referoval. „Rubin byl rozčilený a řekl Jobsovi, že svým postojem jde proti inovaci. V tu chvíli ho Steve začal ponižovat. Tvrdil, že se Andy snaží být jako on, vypadat jako on, že má stejný účes, stejné brýle, stejný styl.“

CC Apple Macworld

Apple nakonec získal, co chtěl. Google zprvu nepoužil multidotyková gesta jako zoomování u webových stránek nebo fotografií. Donutil jej dokonce změnit způsob, jakým se jejich telefony odemykají. Nechali si de facto od Jobse nadiktovat, co a jak mají změnit. Byla to totální kapitulace.

A Rubin šílel, že jeho šéfové Applu takovým způsobem ustopili. Spousta kritiky podle něj nebyla odpodstatněná, protože iPhone nebyl inovativní tolik, jak se mu připisovalo. Zvažoval dokonce, že kvůli potupné schůzce odejde z Googlu.

Nakonec tak neučinil a jeho výtvor se stal jedním z nejúspěšnějších operačních systémů dneška. A také hlavním konkurentem svého původního předobrazu. Apple i Google slaví obrovské úspěchy, rivalita mezi nimi však nadále zůstává.

Zdroj: Business Insider
 • Maroš Grego

  „stejné brýle?“ Vážne bol Steve až taký slepý?

 • JK

  Tohle bohužel lidé nakloněni jedné straně neradi čtou a stejně si to nepřipustí. A můžu o tom psát horem dolem :)
  Možná ty brýle tehdy měl stejné. Posuzuješ podle jednoho fota? a možná je originál myšlen jinak. Rozhodně nemá chrisma a vypadá spíš jako postavička z animáku :) Jobs byl arogantní zrovna tak.

  • Maroš Grego

   Fotiek Andyho Rubina som videl galérie a na žiadnej z nich nemal bezrámové, guľaté okuliare. Ostatne si jeho meno môžeš vygúgliť (alebo vybingovať, ak tú spoločnosť až tak nenávidíš) a žiadnu takú fotku nenájdeš.

   Mimochodom, nedaj sa zmiasť, ako každý vidiaci považujem zeleného robota za nesúrodú zlátaninu a Rubín podkopáva môj rebríček charizmatickosti. Nonsens s rovnakými okuliarmi je ale priveľa aj pre Epl Ofečku typu ja.

   • JK

    Jasně, ale já mám mobil od Sasungu tedy Android :) ale jinak máš pravdu nenávidím jejich chování.

 • -mir-

  jj.. takhle to bylo, do představení iPhone byl Android zastaralým systemem jak z 90 tých let.. Po představení iPhone do toho svyho bastarda zakomponovali vse co ukradli Apple / multidotykova gesta atd. a udělali z toho fungující kopii iOS. Do doby představení iPhone byl Android úplně jiný systém a co ho postavilo na nohy bylo to, že okamźitě iOS vykradli a zbastlili oho svyho parchanta, díky kterému připravili Apple minimalně o polovinu zisku spíše ale ještě o víc.., Vúbec se Jobsovi nedivím, že je nazval zlodějskými zmrdy- nic jineho to také není..

  • -war-

   Tak si vezmi prášek, aby ti nepraskla žilka :-)
   Apple jsou zlodějský mrdky úplně stejný. Co asi říkají v Googlu na iOS7 jakožto vykrádačku Androida? (unlock swipe, holo design, lišta rychlých voleb, automatické aktualizace). Sám Jobs se nikdy netajil tím, že vykrádají ostatní taky. A arogantní kretén to byl stejný, jako jeho protivníci, takže si nemají co vyčítat. Ale chápu, že se těžko ovečkám tráví fakt, že má Android víc jak 80ti procentní podíl na trhu versus 13 procent iOS …

   • natomnesejde

    On iOS 7 taky stojí za starou bačkoru, tohle Apple nemá zapotřebí, kopírovat Google… iOS 6 byl mnohem lepší.

   • -mir-

    ..sry, jsi zaslepenej bojovnej ubožák a s takovými je diskuze zbytečná.. sry.. bb -)

    • -war-

     Tak si přečti co jsi napsal ty jako první, poposedni si, vezmi si ještě jednu pilulku, poděkuj rodičům že ti koupili iP na machrování před spolužáky a zamysli se, kdo je bojovnej ubožák :-).
     Prostě se nauč žít s tím, že pokud Apple neudělá „něco“, tak iOS zmizi v propadlišti dějin společně s BlackBerry a Symbianem, stačí se podívat jak každý měsíc klesá jeho podíl – vývojářům se již brzy nevyplatí dělat vývoj na obě platformy – vidím to u nás ve firmě, kdy už hodně zákazníků nepožaduje i verzi pro iOS jako loni a stačí jim verze pro Android … Tím „něco“ myslím například zlevnit svoje výrobky nebo dát iOS i jiným výrobcům HW.

     • Brambor

      Meleš úplné blbosti, to že Apple doplnil určité funkce je jen důsledek evoluce samotného systému, ač tyto doplňky třeba Androidu Apple vykradl, nebo je měl Android dříve, je to nic proti tomu vykrást celý systém, tohle jsou jen detaily. Jediná investice Androidu byla, že nakoupily iPhony a nastudovaly jak to vlasně celé funguje. Ono když vymyslýš auto a někdo do něj namontuje klaxón, není to nic světaborného, ale je to potřebné a k tomu by Apple Android určitě nepotřeboval. A ještě něco, ty si vůbec neuvědomuješ, že Apple má také desktopový systém, vyrábí Mac pro(pocítače, tablety, telefony), vyvíjí své ARM procesory, oběvuje nové technologie a prosazujeje. Ty seš takovej trouba, který si myslí že jeho názor je ta správná cesta Applu, licencovat iOS :-D Drž se svého parazita, který by dnes bez Applu byl jen vyhledávací algoritmus, páč i ten Chrome je založenej na Webkitu(KDE), který je víceméně applovský :-D Blbče

      • -war-

       No jo, klasická ovečka, všichni kolem jsou blbci, kreténi, debilové a idioti jenom proto, že nemají vytetované jabko na prdeli a mají jiný názor:-). Ale jestli je ti tento způsob vyjadřování blizký, rád se mu přizpůsobím.
       Takže když už jsme u těch blbečků, tak tě mohu ujistit, že mým pracovním nástrojem je Mac, mám iPhone, iPad, iPod ale taky mám Androidí telefon i tablet a pecko s widlema, takže se dokážu narozdíl od takové zabedněné nuly jako jsi ty dívat na věci alespoň trochu s nadhledem a objektivností. A taky ty debílku mám jako vývojář zkušenost s tím, jak se na obě platformy dělá vývoj aplikací, že napsat něco na iOS zabere 2x víc času a stojí to 3x víc peněz než na Android, že podpora pro vývojáře ze strany Googlu je na míle vzdálená podpoře ze strany Applu, nemluvě o náckovských móresech a oseru s Applem při vydání aplikace na Appstore. Takže jistě pochopíš, že tvoje moudra o tom, co všechno Apple umí a dokázal, jsem mi totálně u řiti, protože to vím i bez tvého poučování (kdybych nebyl s výrobky Applu spokojenej, tak je nepoužívám). A pokud se podívám, co jsem napsal, tak to přeci nezpochybňuju, takže tvoje kecy jsou totoálně mimo mísu. Jenom nebudu Apple ortodoxně obhajovat a urážet ostatní jenom protože mají jiný názor (v mém případě vycházející z dlouhodné zkušenosti s produkty obou firem, na rozdíl od tebe).
       A jenom trouba tvého kalibru může porovnávat primárně HW firmu (Apple) s reklamní společností (Google) – každou z těch firem živí naprosto odlišný byznys. Tady fakt porovnáváš Jablka s hruškama (a to doslova).
       Takže suma sumárum by mě zajímalo, co ten zlej a ošklivej Google Applu ukradl? Nějaký konkrétní a názorný příklad?

       • Brambor

        Nemám čas se zabejvat blbečkem jako seš ty. Jabko i WIN PC používám od devadesátých let, ale postupem času i LInux a Android. S radostí ti oznamuji, že si kápnul na toho pravého.) Když seš takovej vývojář a nevycucáváš si informace z prstu nebo z pitomejch článků, řekni mi proč má Apple 500 tis. aplikací přímo pro iPad. Jako vývojář bys to měl vědět! Pokud na to neznáš čiste jednoduchou odpověď, na kterou ti opravdu odpoví každej kdo tomu rozumí, zalez do díry a už nevylejzej. Bohužel to nejspíš nevyčteš z žádného článku, paušalizující informace analytikem 2x až 3x více času-peněz :-D Jo a k tomu kopírování, měl by ses v tom vyznat, když se považuješ za vývojáře. Blbče a vejtaho

        http://www.google.com/patents/US7479949

        btw: bez odpovědi se nevracej

       • Pepa z depa

        Tak jestli nekdo tvrdi, ze obecne vyvoj pro iOS zabere vic casu nez pro Android, tak je chyba nekde mezi zidli a klavesnici…

     • JK

      A meleš blbosti i z důvodů aplikací. Ano Apple má menši podíl na trhu což je logické ale rozhodně se mu nezmenšuje počet uživatelů než měli ba naopak. Další jasnou zprávou je i to že v iOS i na menším podílu vydělají vývojáři mnohonásobně více než na Androu tak proč by se jim to nevyplácelo? Spíše naopak.

   • JK

    unlock swipe je pokud vím kopírka o Applu i když jistá bezvýznamná společnost něco takového taky použila. Lišta tedy roletka je to nejběžnějši co Apple ve svých OS používá od doby vzniku. Doteď ji třeba nebylo protože se funkce vešli do spodního řádku. Holo design? Kde ho android má??? Arogantní byl to ano. Vlastním Android mobil kdyby něco :) no a závěrem lze říci, že pokud by Android nevykrad iOS tak nejsou teďˇ v 90letech ale snad ve 20. a nebudeš se tu dohadovat o liště když by nezvládali ani gesta.

   • Michal Horák

    Android má 80% trhu a iOS 13%. No a co? Je snad Fabia lepší auto než Porsche 911 jenom proto, že v ní jezdí každý druhý? To asi ne. Spíš to o Androidu svědčí o něčem jiném.

 • Bohuslav Skorepa

  Pro mne překvapivá informace, kterou jsem neznal – že Stevovi z počátku ustoupili… Je to dukaz – jak dobry obchodnik a vyjednavač to byl….. Díky!

  • Filip Pulchert

   No ono podle mě si spíš Google nechal nadiktovat věci, aby pak nemusel čelit brutální žalobě od Applu. Pokud by to vydali jako čistou vykrádačku iOS, tak by je určitě Jobs žaloval o solidní prachy. A tehdy ještě Google nebyl tak v balíku jako je teďka a mohlo by ho to stát opravdu hodně.

 • Martin

  Přijde mi, že systémy iOS a Android jsou na stejné brdo a kradou jeden od druhého, za to WP8 je úplně něco jiného a je super, že Microsoft nekopíruje a jde si svojí cestou a taky tento systém je dnes v použitelnosti hodně vysoko!

 • MarkEye

  Vzhladom na to, ze sa tu porovnavaju os :-) tak musim povedat ze obe platformy aj iOS7 aj Android maju svoje plus a minus, po vydani iOS7 som bohuzial dost sklamany, podla mna to Jonathan Ive mrda kde sa da.. Doteraz iOS6 som mal s pouzivania iOS vyslovene radost a Android som pouzival len na ovladanie HW hraciek, momentalne pri pouzivani iOS7 radost nemam a teraz mi je uz jedno ci budem mat primarny telefon s Droidom alebo iOS a to je podla mna dost zle.