iWant

iWant

Steve Jobs a zakladatel Androidu Andy Rubin: boj na ostří nože

iWant

Že bývalý šéf Applu Steve Jobs neměl Android v lásce je známá věc. „Je to ukradený produkt a já ho zničím. Jsem ochotný kvůli tomu rozpoutat termonukleární válku,“ řekl svému životopisci Waltu Isaacsonovi. Koho ale vyloženě nenáviděl, je jeho hlavní tvůrce Andy Rubin. „Je to velký, arogantní zmrd,“ prohlásil údajně na jeho adresu.

Tvrdí to nová kniha Dogfight o sporech mezi Applem a Googlem. Autorem je redaktor amerického časopisu Wired Fred Vogelstein, kterému se podařilo získat svědectví několika klíčových aktérů z obou společností.

Dogfight-between-Apple-and-Google

Vše začalo v roce 2007. Svět spekuloval, že Apple představí svůj první mobilní telefon a Google už nějaký čas pracoval na vlastním operačním systému. Jmenoval se Android a reklamní gigant jej odkoupil od startupové společnosti Andyho Rubina. Zaplatil za něj 50 milionů dolarů.

Zatímco Google připravoval Android ke spuštění, Steve Jobs už stál na pódiu sanfranciského centra Moscone West a ukazoval světu první multidotykový telefon iPhone. Konferenci v tu chvíli po internetu sledoval i Andy Rubin.

Seděl zrovna v taxíku v Las Vegas a když na svém počítači poprvé uviděl siluetu iPhonu, přikázal řidiči, aby okamžitě zastavil. Hned mu bylo jasné, že se Apple chystá změnit svět. A že s Androidem v jeho stávající podobě může Google jen těžko vstoupit na trh.

„Věděli jsme, že Apple představí telefon. Všichni to věděil. Jen jsme si nemysleli, že bude až takhle dobrý,“ prohlásil Ethan Beard, jeden z tehdejších manažerů Androidu. Ve srovnání s iPhonem byl připravovaný systém od Googlu zastaralý. „To, co jsme tehdy měli v ruce, vypadalo jak z devadesátých let,“ vzpomíná jeden z inženýrů.

andy-rubin

Google se tedy musel znova pustit do práce. Brzy se podařilo dát dohromady software, který se dal v nové éře iPhonu použít. Objevil se tak první telefon poháněný Androidem, HTC T-Mobile G1. Softwarově nebyl tak dobrý jako iPhone, byl mu ale v lecčem podobný. A Steve Jobs kvůli tomu zuřil. „Všechno to je zasraná kopie toho, co děláme my,“ prohlásil na účet Androidu.

Ve společnosti, kterou tehdy vedl, přitom působil ředitel Googlu Eric Schmidt. Dále se také běžně stýkal s jeho dalšími vysokými představiteli, Larrym Pagem a Sergeyem Brinem. Tito tři Jobse informovali o průběhu vývoje Androidu, ale ujišťovali ho, že bude ve výsledku od iPhonu velmi odlišný; ředitel Applu jim dlouhou dobu věřil.

Když pak zjistil, že je Android ve výsledku podobný tomu, na čem jeho společnost roky pracovala, nechtěl věc nechat bez odezvy. Svolal schůzku se Scottem Forstallem (tehdejším šéfem iOS divize) a Larrym Pagem, Alanem Eustacem a Andym Rubinem z Googlu.

Podle Vogelsteina byla schůzka plná emocí a otevřené konfrontace. „Bylo to šíleně osobní,“ vzpomíná v knize jeden ze zaměstnanců Applu, kterým Jobs o schůzce referoval. „Rubin byl rozčilený a řekl Jobsovi, že svým postojem jde proti inovaci. V tu chvíli ho Steve začal ponižovat. Tvrdil, že se Andy snaží být jako on, vypadat jako on, že má stejný účes, stejné brýle, stejný styl.“

CC Apple Macworld

Apple nakonec získal, co chtěl. Google zprvu nepoužil multidotyková gesta jako zoomování u webových stránek nebo fotografií. Donutil jej dokonce změnit způsob, jakým se jejich telefony odemykají. Nechali si de facto od Jobse nadiktovat, co a jak mají změnit. Byla to totální kapitulace.

A Rubin šílel, že jeho šéfové Applu takovým způsobem ustopili. Spousta kritiky podle něj nebyla odpodstatněná, protože iPhone nebyl inovativní tolik, jak se mu připisovalo. Zvažoval dokonce, že kvůli potupné schůzce odejde z Googlu.

Nakonec tak neučinil a jeho výtvor se stal jedním z nejúspěšnějších operačních systémů dneška. A také hlavním konkurentem svého původního předobrazu. Apple i Google slaví obrovské úspěchy, rivalita mezi nimi však nadále zůstává.

Zdroj: Business Insider