iWant

iWant

T-Mobile překvapuje, postaví 3G síť

iWant

T-Mobile dnes naprosto všechny překvapil, když vydal tiskové prohlášení, ve kterém píše, že hodlá postavit 3G síť. Stane se tak tedy třetím operátorem, který se rozhodl pro výstavbu. Přitom několikrát předtím jasně deklaroval, že klasickou UMTS FDD stavět nehodlá a že se zaměří až na nástup LTE (což mě naprosto zděsilo, tato technologie bude v mobilech tak za několik let).

Proč T-Mobile změnil svůj postoj? Pokrytí 3G od O2 je mizerné a tak se zákaznící musí spokojit na většině území ČR pouze s GPRS, což je ostuda. Jenže to se má během roku 2009 změnit. Vodafone a T-Mobile mají perfektní pokrytí Edge a jelikož se Vodafone rozhodl pro výstavbu 3G sítě, tak T-Mobile začínal cítit, že mu ujíždí vlak. Stal by se tak tím trpaslíkem, který nabízí pouze Edge a to si nemohl dovolit – LTE je sice krásné, ale bude použitelné až za několik let. Především proto, že korporátní zákazníci mohli začít zvažovat odchod ke konkurenci a to by se T-Mobilu opravdu nelíbilo. Výstavba 3G sítě je proto jediným možným řešením.

Navíc T-Mobile plánuje zmodernizovat i svou síť druhé generace, která bude probíhat následující rok a půl. Horší zprávou je to, že komerční spuštění 3G sítě se plánuje až na konec roku 2009 a zahrnuje pouze 5 největších českých měst. V roce 2010 plánuje pokrytí minimálně pro 70% populace.