iWant

Tim Cook vzkázal Bílému domu: Měli byste říct jasné ne zadním vrátkům

iWant

Na nedávné schůzi v Bílém domě týkající se opatření po terorismu v kalifornském San José měl své slovo mimo jiné i výkonný ředitel společnosti Apple Tim Cook, který kritizoval laxní přístup státních úředníků k problematice ohledně neprolomitelného šifrování. Schůze s členy Bílého domu se účastnili také šéfové dalších velkých technologických firem včetně Microsoftu, Facebooku, Googlu a Twitteru.

Tim Cook všem jasně zdůraznil, že by americká vláda měla podporovat neprolomitelné šifrování. Jeho největším protivníkem v debatě ohledně šifrování iOS byl ředitel FBI James Comey, který už dříve prohlásil, že pokud se zavede neprolomitelné šifrování, tak je prakticky nemožné jakékoliv zákonné prosazování vůči kriminálním komunikačním zásahům, tudíž i velmi náročné řešení trestných případů.

„Spravedlnost nemusí nastat díky zamčenému telefonu či šifrovanému pevnému disku,“ vyřkl Comey krátce poté, co se stal ředitelem FBI. „Pro mě je nepochopitelné, že by trh přišel s něčím, co se nedá jakýmkoliv způsobem rozšifrovat,“ dodal během svého dřívějšího proslovu v americkém Washingtonu.

Postoj Cooka (respektive jeho společnosti) k této problematice je i nadále stejný – od spuštění iOS 8 je nemožné i pro samotný Apple, aby rozšifroval data na zařízeních s tímto operačním systémem, takže i v případě, kdy by Apple požádala vláda o rozšifrování jistých uživatelských dat na iOS 8 a novějších verzích, nebude toho schopný.

Cook se k této situaci vyjadřoval již několikrát a s pádnými argumenty přišel i během prosincového pořadu 60 Minutes, kde se mimo jiné vyjadřoval k daňovému systému. „Vezměte si situaci, že máte na svém chytrém telefonu uložené vaše zdravotní aspekty a finanční informace. Dále tam máte také soukromé konverzace s rodinou či spolupracovníky. Můžou se tam také nacházet i citlivé detaily o vaší firmě, které rozhodně nechcete s nikým sdílet. Máte právo to vše ochraňovat a jedinou možností, jak si je udržet v tajnosti, je šifrování. Proč? Protože kdyby existoval způsob, jak je získat, tak ten způsob bude brzy objeven,“ je přesvědčen Cook.

„Lidé nám říkali, ať si necháme otevřená zadní vrátka. Ovšem my to neudělali, tudíž jsou zavřená jak pro dobro, tak i pro zlo,“ sdělil Cook, který je mezi technologickými giganti jediným hlasitým zastáncem maximální ochrany soukromí svých uživatelů. Představitelům v Bílém domě jasně řekl, že by měli přijít a říct „žádná zadní vrátka“ a definitivně tím pohřbít především snahy FBI o možnost nahlížení do soukromí lidí.

Byť s Cookem v jeho postoji souhlasí mnoho bezpečnostních expertů a dalších, kteří se k problematice vyjadřují, mezi šéfy firem, o které se jedná přímo – tedy těch, co nabízejí produkty, kde je třeba chránit soukromí uživatelů – vesměs mlčí. „Všechny ostatní společnosti jsou buď veřejně otevřeni kompromisům, soukromě se domluvili, nebo nedokázali zaujmout žádné stanovisko,“ píše Nick Heer z Pixel Envy. A John Gruber z Daring Fireball ho doplňuje: „Tim Cook má pravdu, experti přes šifrování a bezpečnost jsou na jeho straně, ale kde jsou další lídři velkých amerických firem? Kde je Larry Page? Satya Nadella? Mark Zuckerberg? Jack Dorsey?“

Zdroj: The Intercept, Mashable