iWant

iWant

Týden aplikací 12’ #1

iWant

Aplikace jsou nedílnou součástí každého operačního systému a jinak tomu není ani u iOS a OS X. Připravili jsme proto novou pravidelnou rubriku s názvem Týden aplikací, která se bude věnovat právě jim.

Doposud jsme o novinkách kolem vývojářů, nových aplikacích a aktualizacích psali v rámci vámi oblíbeného Jablečného týdne, nyní jim však budeme věnovat samostatný přehled, který bude vycházet pravidelně každou sobotu. Doufáme, že se vám bude nová rubrika líbit a oblíbíte si ji stejně, jako nedělní přehled událostí z jablečného světa.

Novinky ze světa aplikací

Zynga akvizovala OMGPOP, tvůrce Draw Something (21. 3.)

Popularita hry Draw Something byla během několika týdnů natolik velká, že si ji nemohl nevšimnout největší producent sociálních her spojených s Facebookem, Zynga. Už minulý týden se spekulovalo, zda společnost tvůrce hry, OMGPOP, nekoupí. Týden na to se tak skutečně stalo. S počtem více jak 35 milionů uživatelů, který překonal právě Zyngu, byla koupě opravdu nasnadě.

Zynga za společnost zaplatí přes 200 milionů dolarů, 180 milionů za samotnou společnost, dalších třicet pak zaměstnancům OMGPOP za jejich udržení. Vývojáři si prodejem hry v App Store a nákupy v aplikacích přišla údajně na 250 000 amerických dolarů denně, nabídce herního veterána však nedokázali říct ne. Pro Zyngu to není zdaleka první akvizice, je to teprve pár měsíců, co pohltila vývojářský tým, jež má na svědomí Words with Friends, online Scrabble pro iOS propojený s Facebookem.

Zdroj: TUAW.com

God of War pro iOS se asi nedočkáme (21. 3.)

Populární franšíza God of War, jež vychází exkluzivně pro systém Playstation, se svého debutu na iOS zřejmě vůbec nedočká. Ačkoliv herní vydavatelé radostně vycházejí vstříc hráčům na mobilních zařízeních od Apple, příkladem budiž Dead Space nebo nový Mass Effect, Sony má zde trochu jinou pozici. Kromě vydávání her také vyrábí hardware a na trhu handheldů Applu přímo konkuruje, aktuálně se svou novou přenosnou konzolí Playstation Vita. Vydáním titulů jako God of War nebo Uncharted by tak kanibalizoval na vlastních přístrojích. Ostatně hlavní vedoucí Sony Computer Entertainment America pro vývoj produktů v rozhovoru IGN na otázku vývoje pro jiné mobilní platformy odpověděl:

„Myslím, že s tím dysfunkčním pasivně agresivním způsobem myšlení, na které toto odvětví hraje, musíme i my, jakožto společnost i jako součást tohoto odvětví, stále pohlížet na všechny příležitosti. Neznamená to, že se tou cestou vydáme, ale rozhodně je to důvod k tomu o tom mluvit.“

Nutno upozornit, že God of War se dříve na mobilní platformě mimo Sony PSP objevil, a to jako Java hra v roce 2007. Jednalo se však o jednoduchou plošinovku, která využívala reálie herní série. Do plnohodnotné portace hry se Sony asi chtít kvůli výše uvedeným důvodům nebude. Hráčům na platformě iOS, kteří mají God of War rádi, tak nezbývá, než se spokojit s kopiemi této hry, jako jsou Hero of Sparta od Gameloft nebo připravovaný Infinity of God.

Zdroj: 1up.com

Přijde World of Warcraft pro iPhone? (21. 3.)

World of Warcraft je bezesporu jedna z nejpopulárnějších MMORPG her všech dob a také nejvýdělečnější titul společnosti Blizzard. Hráčům nyní svitla naděje na mobilní verzi oblíbené hry, o které se zmínil hlavní producent World of Warcraft John Lagrave v rozhovoru pro server Eurogamer. Podle jeho slov v Blizzardu o verzi pro iPhone (a pravděpodobně i pro iPad) usilují, je to však velká výzva přenést hru, která zaměstná půlku klávesnice a myš, na dotykový telefon.

„Nevydáme hru, dokud si nebudeme myslet, že je ucházející. Ale je to zajímavé a svět se vyvíjí směrem k těm malým handheldovým zařízením. Bavilo by mě to na nich a o to tady přesně jde. Bylo by bláhové pro každého vývojáře her, aby to přehlížel. A my nejsme – nemyslíme si, že bychom byli bláhoví.“

Vývojáři World of Warcraft však zatím nemají přesnou koncepci, jak ovládání na dotykovém displeji pojmout. „Až k nám přijde nápad, všichni se to dozví, ale zatím žádný není,“ dodává Lagrave. Vytvořit dotykovou verzi World of Warcraft by ovšem nemělo být nemožné, ostatně Gameloft již přinesl „WoWkem“ silně inspirovanou hru Order & Chaos. Blizzard zatím vydal pouze iOS aplikaci Warcraft Mobile Armory, které slouží k nahlížení na vaši postavu, její výbavu a do aukce předmětů.

Zdroj: RedmondPie.com

Betaverze Adobe Photoshop CS6 ke stažení (22. 3.)

Adobe vydalo betaverzi nadcházející verze svého grafického programu Photoshop, ve které chce uživatelům ukázat, jak bude Photoshop CS6 vypadat, a představit jeho funkce. Beta je k dispozici zdarma na webu Adobe, kde budete ke stažení potřebovat Adobe ID. Testovací verze Photoshop CS6 má necelý 1 GB a spustíte ji na počítačích s vícejádrovými procesory Intel a minimálně 1 GB RAM.

Co se týče samotné aplikace, Photoshop CS6 je poměrně výraznou aktualizací, která podle zástupců Adobe opět posouvá hranice práce s grafikou, a přináší zcela přepracované uživatelské rozhraní. Betaverze by měla nabídnout všechny funkce, které se později objeví ve finální verzi, ovšem některé jen v dražším Photoshop CS6 Extended. Na videu níže si můžete prohlédnout některé z nich – inovaci v Camera Raw, nový způsob práce s efekty Blur, textové styly, přepracované vrstvy typu Shape, nástroje pro práci s videem, nový nástroj pro oříznutí či vylepšený automatický výběr. Photoshop CS6 je vůbec první verze programu, která byla poskytnuta k veřejnému betatestování.

[youtube id=“uBLXzDvSH7k“ width=“600″ height=“350″]

Zdroj: AppStorm.net

Publero vydá čtečku pro iPad v dubnu (22. 3.)

Publero je česká multiplatformní čtečka novin a časopisů, která zajišťuje jejich digitální distribuci. Najdete zde desítky tuzemských plátků a magazínů včetně jablečného SuperApple magazínu, do kterého přispívá i naše redakce. Doteď bylo možné číst elektronická média pouze na počítačích nebo tabletech s operačním systémem Android. Publero však před nějakou dobou oznámili, že vyvíjejí i nativní aplikaci pro iPad. 21. 3. 2012 byla aplikace odeslána do schvalovacího procesu Applu a jejího vydání bychom se měli dočkat v průběhu dubna. Do App Store tak přibudou další česká periodika, kterých je v současné době žalostně málo.

Zdroj: Publero.com

Legendární RPG Baldur’s Gate se chystá na iPad (23. 3.)

Jedna z nejuznávanějších RPG her v počítačové historii, Buldur’s Gate, se dočká svého debutu na platformě iOS. Titul založený na principu Dungeons & Dragons (Dračí doupě) nabízí skvělý příběh, přes 200 hodin herního času, ručně kreslenou grafiku a propracovaný Role-Playing Game systém s důrazem na vývoj postavy. Vývojáři z Beamdog Entertainment už dříve oznámili, že pracují na rozšířeném portu prvních dvou dílů hry s názvem Baldur’s Gate: Enhanced Edition, nebylo však jasné, na jakou platformu cílí. Později upřesnili, že hra bude dostupná pro iPad a vyjde už letos v létě.

Redaktoři z IGN Wireless měli možnost vyzkoušet betaverzi připravované hry. Jejich prvotní dojmy byly vesměs pozitivní. Verze, kterou zkoušeli, sice obsahovala uživatelské rozhraní z původní PC verze, což mělo za následek malé ikony a složité nabídky, ty by však ve finální verzi měly zmizet a být nahrazeny rozhraním určeném pro dotykové ovládání. V IGN si pochvalovali především práci s přibližováním a scrollováním pomocí multidotykových gest, i přepracovaná grafika vypadá na tabletu skvěle. Nezbývá se tedy těšit na léto, kdy na iPad dorazí pravděpodobně jedna z nejlepších RPG her v App Store vedle série Final Fantasy.

Zdroj: CultofMac.com

Nové aplikace

Rovio pustilo do světa Angry Birds Space

Očekávané pokračování populární série Angry Birds dorazilo do App Store. Rovio vyvíjelo novou hru ve spolupráci s NASA a přivedlo naštvané ptáky do chladného vesmíru. Kosmické prostředí přináší především přepracovaný koncept gravitace a tudíž i nové výzvy v řešení jednotlivých úrovní. Těch je ve hře rovných 60 a další jistě budou v dalších aktualizacích přibývat. Krom toho najdete v Angry Birds Space i nové ptáčky s unikátními superschopnostmi. Pokud jste někdy hráli Mario Galaxy na Nintendo Wii, možná zde zpozorujete určité podobnosti, ale stále jsou to staří dobří Angry Birds s prakem a zelenými prasátky.

[button color=red link=http://itunes.apple.com/cz/app/angry-birds-space/id499511971?mt=8 target=““]Angry Birds Space – 0,79 €[/button][button color=red link=http://itunes.apple.com/cz/app/angry-birds-space-hd/id501968250?mt=8 target=““]Angry Birds Space HD – 2,39 €[/button] [youtube id=MRxSVEM-Bto width=“600″ height=“350″]

Basil – osobní kuchařka pro iPad

Pokud rádi vaříte a vlastníte iPad, měli byste zbystřit. V App Store se totiž objevila aplikace Basil, která je takovou chytrou kuchařkou pro jablečný tablet. Nejdůležitější funkcí Basilu je ukládání oblíbených receptů z podporovaných webů (zatím pochopitelně jen amerických), takže funguje jako obdoba Instapaperu pro recepty. Kromě toho lze přidávat také vlastní recepty, které pak můžete řadit podle typu kuchyně, typu masa či potřebných ingrediencí. Přímo v aplikaci se nachází také časovač, takže nepotřebujete žádné další zařízení pro měření času. Mezi všemi uloženými recepty je rovněž možné jednoduše vyhledávat. Basil již nyní navíc podporuje Retina displej nového iPadu.

[button color=“red“ link=“http://itunes.apple.com/cz/app/basil-smart-recipe-book-for/id506590870?mt=8″ target=“http://itunes.apple.com/cz/app/basil-smart-recipe-book-for/id506590870?mt=8″]Basil – 2,99 €[/button]

Discovr People – objevujte osobnosti na Twitteru

Skupina aplikací Discovr slouží k intuitivnímu objevování nových aplikací, filmů a hudby na základě toho, co už v těchto oblastech znáte. Nyní vydali vývojáři z Filter Squad novou aplikaci s názvem Discovr People, která pomáhá objevovat zajímavé uživatele Twitteru. Ačkoliv popis aplikace tvrdí, že můžete objevovat Twitteristy po celém světě, na moc českých nebo slovenských účtů nenarazíte. Pokud však sledujete i zahraniční dění na této mikroblogovací sociální síti, Discovr People vám může pomoct najít další zajímavé lidi z USA, Velké Británie a dalších zemí.

Kromě vizuálního větvení, které je pro aplikace Discovr typické, lze prohlížet i profily jednotlivých uživatelů a jejich tweety. K dispozici jsou i různé žebříčky pro snadnější objevování a můžete si vytvořit i vlastní seznamy. Přímo z aplikace si pak můžete uživatele přidat ke sledovaným.

[button color=red link=http://itunes.apple.com/cz/app/discovr-people-discover-new/id506999703 target=““]Discovr People – 0,79 €[/button]

Důležité aktualizace

Osfoora ve verzi 1.1 opravuje množství neduhů

Když jsme si před nedávnem představovali Osfooru pro Mac, zmínili jsme i několik chybiček a nedostatků, které si s sebou povedený Twitter klient nesl. Krátce po naší recenzi nicméně vyšel update, který mnoho těchto neduhů opravil. Verze 1.1 přináší:

 • Vylepšenou podporu služby Tweet Marker
 • Zkratku CMD + U pro rychlé otevření karty určitého uživatele
 • Přepínání mezi účty přímo z okna pro vytváření nového tweetu
 • Globální klávesovou zkratku pro vyvolání nového tweetu
 • Podporu pro další swipe gesta a klávesové zkratky
  • Swipe gesto doprava nebo šipka doprava u tweetu nejprve zobrazí konverzaci, pak případně otevře link, či případně otevře kartu uživatele
  • Swipe gesto doprava nebo šipka doprava u profilu uživatele zobrazí jeho poslední tweety
  • Swipe gesto nahoru/dolů nebo šipka doleva zavře okno s náhledem obrázku
  • Klávesa Esc vás přenese zpět k předchozímu zobrazení, tedy stejná funkce jako swipe gesto doleva
 • Další opravy chyb

Osfoora for Twitter můžete stahovat v Mac App Store za 3,99 €.

Instapaper 4.1 přináší nové fonty

Instapaper je oblíbenou čtečkou uložených článků a ve verzi 4.1, která vyšla 16. března, přináší mimo jiného několik nových fontů.

 • Šest skvělých profesionálních fontů, které jsou vytvořené pro delší čtení
 • Full-screen režim pro klidné čtení
 • Nová gesta pro zavření článku a návrat na seznam
 • Grafika podporují Retina displej nového iPadu
 • Twilight Sepia: režim se sépiovým tónem, který lze aktivovat ještě před samotným nočním Dark režimem

Instapaper můžete stahovat v App Store za 3,99 €.

Facebook Messenger již umí česky

Poslední update Facebook Messenger sice nebyl nikterak velký, ovšem zejména pro české uživatele přinesl příjemnou novinku. Facebook Messenger ve verzi 1.6 už totiž umí česky (a také devíti dalšími novými jazyky). Zjednodušeno také bylo otevření nové konverzace a celkově se aplikace chová rychleji.

Facebook Messenger můžete stahovat v App Store zdarma.

Fantastical se s novou verzí připravuje na Gatekeeper

Naše oblíbená aplikace Fantastical (recenze zde) vyšla verzi 1.2.2, která je přípravou pro Gatekeeper. Fantastical se vás nově bude ptát na přístup ke klíčence. Aktualizace z 19. března nicméně přináší i další změny:

 • Lze vertikálně měnit velikost seznamu událostí (pouze OS X Lion)
 • Vyhledávání obsahuje také poznámky u událostí
 • Tomorrow (Zítra) se nyní ve výpisu událostí zobrazuje jako „Tomorrow“ místo přesného data

Fantastical můžete stahovat v Mac App Store za 15,99 €.

Hipstamatic oznámil oficiální propojení s Instagramem

Jedničkou na poli sdílení fotografií je bezesporu Instagram, ovšem ještě před ním tu byl Hipstamatic, který si stále uchovává svou základnu věrných fotografů. Popularitu Instagramu nicméně nelze míjet, což vědí i ve Fast Company, kde oznámili oficiální propojení s nejznámější fotografickou sociální sítí. Hipstamatic je první aplikací, která využívá soukromé API Instagramu a nabízí sdílení fotografií přímo z aplikace na Instagram.

Verze 250 přináší i nový HipstaShare systém, jednodušší prohlížení HipstaPrints, sdílení více fotografií najednou či označování přátel na Facebooku.

Hipstamatic můžete stahovat v App Store za 1,59 €.

Velký update pro Process

Process je iOS aplikace pro editaci fotografií, která se však na tuto problematiku dívá trochu jiným pohledem než konkurenční aplikace včele s iPhoto. Jde však o jednoduchý a rychlý editor s rozmanitými funkcemi, který přichází ve verzi 1.9 se zcela přepracovaným rozhraním a je připravený pro Retina displej nového iPadu. Za zmínku stojí především systém, s jakým Process pracuje s aplikovanými filtry – ty jsou řazeny do vrstev, které lze volně přetahovat, přesouvat a opět aplikovat.

Poslední aktualizace vydaná 20. března mimo jiné přináší:

 • Zcela přepracované rozhraní, především u iPad verze
 • Podporu pro Retina displej nového iPadu
 • Novou ikonu
 • Sdílení na Instagram
 • Vylepšení různých efektů
 • Zobrazení horního status panelu u iPhone verze

Process můžete stahovat pro iPhone i iPad z App Store za 2,39 eur.

Tip týdne

Mass Effect: Infiltrator

Hra s podtitulem Infiltrator je druhým počinem pro iOS ze světa Mass Effect, populární herní série z vesmíru, která se pyšní skvěle propracovanými dialogy a akčními souboji. Zatímco první hra byla spíše hříčkou, která s původním titulem měla pramálo společného a u hráčů propadla, Infiltrator je plnohodnotný sequel se skvělým grafickým zpracováním, které se dá přirovnat k Dead Space nebo českému Shadowgun.

Hlavní postavou hry není ústřední hrdina velitel Shephard, nýbrž bývalý agent organizace Cerberos, Randall Ezno, který se proti svému bývalému zaměstnavateli vzbouřil. Čeká vás řada soubojů proti robotům a obětem experimentů Cerberosu. K likvidaci nepřátel vám poslouží slušný arzenál zbraní a nechybí ani pro Mass Effect typické biotické síly a nově i boj zblízka. Hru ovládáte jak virtuálními tlačítky, tak pomocí dotykových gest. Pokud jste fanoušky série, rozhodně byste si neměli nechat Mass Effect: Infiltrator ujít. Navíc je to aktuálně jedna z nejlepších her po stránce grafiky v App Store.

[button color=red link=http://itunes.apple.com/cz/app/mass-effect-infiltrator/id486604040 target=““]Mass Effect: Infiltrator – 5,49 €[/button] [youtube id=3xOE4AKtwto width=“600″ height=“350″]

Aktuální slevy

 • NeverWinter Nights 2 (Mac App Store) – 0,79 €
 • Geared (App Store) – Zdarma
 • Monopoly for iPad (App Store) – 0,79 €
 • Sketchbook Pro for iPad (App Store) – 1,59 €
 • Osmos for iPad (App Store) – 0,79 €
 • Real Racing 2 (Mac App Store) – 5,49 €
 • Clean Text (Mac App Store) – 0,79 €
 • MacJournal for iPad (App Store) – 2,39 €
 • Evertales (App Store) – Zdarma
Aktuální slevy vždy naleznete v pravém panelu na kterékoliv stránce magazínu Jablíčkář.cz.

 

Autoři: Michal Žďánský, Ondřej Holzman