Zavřít reklamu

Stejně jako na každém WWDC, Apple i letos ocenil aplikace nezávislých vývojářů, které za poslední rok shledal nejlepšími.

Apple vyhlašuje ceny Apple Design Awards už od roku 1996, ačkoliv první dva roky byl jejich název odlišný. Od té doby se mezi oceněnými spíše přestal objevovat hardware a letos dostaly ceny aplikace pro všechny platformy, které Apple nabízí, tedy iOS, macOS, watchOS i tvOS.

Ceremoniál v minulosti probíhal tradičně v pondělí večer a byl přístupný „veřejnosti“ (akreditovaným návštěvníkům WWDC), tentokrát byl ale ceremoniál uzavřený a podstatně menší, vítězové se nicméně mohli setkat s Craigem Federighim a dalšími lidmi z vedení Applu. Celá akce se tak mohla více než na pouhé předávání cen zaměřit na komplexnější vykreslení důvodů pro úspěchy vítězů a jejich cestu.

Ke stejnému cíli slouží poměrně obsáhlá sekce Apple Design Awards na vývojářské části webu Applu. Každá aplikace je zde popsána několika desítkami slov, přičemž popisy se nezaměřují pouze na vysvětlení fungování aplikací, ale na jejich estetiku, přínos uživateli, inovativní práci s možnostmi operačních systémů a hardwaru, na němž běží apod.

ADA-2017-apps

Oceněné aplikace a hry

Blackbox (iOS, freemium) je chytrá skládačka, která hráče podněcuje ke hledání kreativních rešení značně přesahujících pouhé šoupání a klepání na displej. Hra je minimalistická a má rychle pochopitelný koncept, způsoby interakce s ní se ale mění hádanku od hádanky.

Ve Splitter Critters (iOS, 89 Kč) musí hráč roztrhávat herní svět a měnit tím jeho uspořádání tak, aby pomohl roztomilým příšerkám dostat se zpět do své lodi. Apple ocenil zejména audiovizuální zpracování aplikace a herní mechaniku.

wwdc-design-awards-splitter-critters

Hra Mushroom 11 (iOS, 149 Kč) je z hlediska žánru stejně polymorfní jako její hlavní „postava“, jíž je jakási zelená hrudka. Tu hráč umazává a nechává ji regenerovat a růst tak, aby se úspěšně prodrala složitým prostředím.

Old Man’s Journey (iOS, 149 Kč) je audiovizuálně bohatá adventura s tématy života, ztráty a naděje. Svůj příběh vypráví pouze pomocí obrazu a zvuku. Herní mechanika je založena zejména na proměňování komplexního prostředí a procházení vzpomínkami hlavního hrdiny.

Jak napovídá název, na adventuře Severed (iOS, 89 Kč) nejdříve zaujme nekonvenční morbidní, ale barevná estetika. Z názvu je také zřejmé, že důležitým je ve hře kromě řešení hádanek i sekání mečem v ruce jednorukého bojovníka, který prochází psychedelickým světem hledajíc svou rodinu.

Lake (iOS, freemium) je virtuální omalovánka plná krásných obrázků od lokálních umělců vytvořená pětičlenným vývojářským týmem ze Slovinska. Apple na ní kromě vizuálního zpracování ocenil i komplexní využívání nejnovějších dostupných technologií v čele se skvělou kompatibilitou s Apple Pencil.

wwdc-design-awards-lake

Pod nezjevným názvem „Bear“ (iOS, macOS, freemium) se skrývá aplikace pro vytváření poznámek i psaní delší prózy. Kombinuje vizuálně zajímavé minimalistické prostředí založené na sofistikované typografii a pokročilé funkce pro práci s textem.

Kitchen Stories (iOS, watchOS, tvOS, freemium) je komplexní kuchařská aplikace, která chce naučit dobře vařit kohokoliv. Využívá k tomu mnoho prostředků – recepty jsou doplněny videi, fotografiemi, tipy a články, přičemž hlavním zaměřením je inspirace, pohodlí a efektivita provedení. Dostupnými jazyky jsou: angličtina, holandština, francouzština, němčina, italština, japonština, korejština, portugalština, ruština, zjednodušená čínština, španělština a turečtina

Things 3 (iPhone, iPad, macOS, watchOS, 299 Kč, 599 Kč, 1 499 Kč) je velmi schopný úkolovník, který jsme na Jablíčkáři obsáhle recenzovali.

wwdc_design_awards_elk

Elk (iOS, watchOS, zdarma) je podle Applu jednou z nejlepších aplikací pro převod měn, chytrým způsobem totiž využívá rolující výběr, šoupání, haptiku a digitální korunku pro jednoduché a rychlé ovládání

Enlight (iOS, 119 Kč) je ovládáním jednoduchý, ale funkčně i technologický velmi sofistikovaný editor obrázků, schopen výsledků srovnatelných s profesionálním grafickým softwarem. Kromě 2D efektů dokáže vytvářet i 3D objekty simulující různé povrchy, svícení apod.

AirMail 3 (iOS, macOS, 149 Kč, 299 Kč) patří k nejlepším emailovým klientům pro na iOS zařízeních i Macu. I o něm již Jablíčkář informoval dříve.

Zdroj: iMore
.