iWant

Týden aplikací #22 2014

iWant

Výbornou českou hru Soccerinho si nově můžete vyzkoušet zadarmo, do Mac App Store dorazila aplikace Write, na Macu lze nově zdarma detekovat malware a důležitých aktualizací se dočkal například Reeder, PDF Expert či hudební streamovací aplikace Rdio a Google Music. To a mnohem více v již 22. Týdnu aplikací.

Novinky ze světa aplikací

Testovací platforma HockeyApp přišla s velkou aktualizací (29. 5.)

Poté, co Apple koupil testovací platformu TestFlight a službě následně zrušil podporu Androidu, HockeyApp se stal jedním z největších multiplatformních a nezávislých testovacích nástrojů na trhu. Nyní HockeyApp přichází s velkou aktualizací na verzi 3.0 a přináší mnoho nového.

Kompletní seznam změn, oprav a novinek lze najít v popisu aktualizace, ale o to nejdůležitější se autoři platformy podělili i na svém blogu. Nově je možné tvořit týmy z uživatelů zapojených do testování, což byla funkce dlouho žádaná. V novém User Control Center navíc vývojář přehledně uvidí, jaké týmy a jací uživatelé aplikaci testují a bude mít snadný přístup také k žádostem dalších uživatelů o testování aplikace.

Nová verze umožňuje vytvářet organizace vlastněné vícero lidmi, přináší nový notifikační systém a přibyla také možnost připojovat zpětnou vazbu. Vylepšeno rovněž bylo celé uživatelské rozhraní a lepší by měl být celkový zážitek z používání aplikace.

Zdroj: 9to5mac.com

Lipa Learning přináší bezplatné vzdělávací aplikace a novou rodičovskou aplikaci (26. 5.)

Lipa Learning s.r.o., česká společnost zabývající se vývojem zábavných vzdělávacích aplikací pro děti v rané fázi učení, v týdnu oznámila zásadní aktualizaci svého ekosystému předškolního mobilního vzdělávání. Na oslavu uvedení nové verze rodičovské aplikace Lipa Gateway, je nyní celý Lipa systém předškolního vzdělávání hrou ke stažení zcela zdarma. Spolu s vydáním této rodičovské aplikace společnost navíc představila ještě čtyři nové hry a rozšířila tak své již tak obsáhle portfolio výukových produktů.

lipa_learning

Cílem společnosti Lipa Learning je uspokojení veškerých potřeb předškolního vzdělávání. Společnost chce dle svých slov zábavným způsobem podpořit rozvoj dětí v kreativitě, matematice, vědě, jazyku a v základních dovednostech. Další informace o společnosti i jejích produktech naleznete na webových stránkách projektu Lipa Learning.

Zdroj: tisková zpráva

Úspěšná česká hra Soccerinho nově existuje i v bezplatné verzi (29. 5.)

O české hře, jejímž hlavním hrdinou je osmiletý chlapec z ulice, jež se chce stát fotbalovou legendou, jsme již dříve psali rozsáhlou recenzi. Stojí však za pozornost, že k této velice ambiciózní a úspěšné hře přibyla také bezplatná alternativa s názvem Soccerinho Free.

soccerinho-4

Dagmar Šumská z produkční společnosti DLP vysvětluje tento krok autorů hry následovně:

Rozumíme obavám, že v záplavě balastu nikdo nechce kupovat zajíce v pytli. Věříme kvalitám naší hry a nebojíme se nabídnout její část zcela zdarma. Nyní už skutečně každý může na vlastní prsty posoudit v Soccerinho Free její kvality.

Zdroj: iTunes

Nové aplikace

Write – A Beautiful Note Taking and Writing App

Aplikací pro zapisování textových poznámek existuje v App Store mnoho. Write jistě patří mezi ty populárnější a výkonnější z nich a to hned z několika důvodů. Aplikace je to spolehlivá, designově vyvedená, jednoduchá, ale hlavně disponuje několika nadstandardními funkcemi, jako je třeba podpora Markdownu, synchronizace přes iCloud i Dropbox či šikovná rozšířená klávesnice s unikátním kurzorem pro pohyb mezi znaky a slovy.

Write

Write nyní přichází i na Mac a je opravdu důstojným protějškem pro své sourozence na iOS. Design je prostý, elegantní a ničím nepřekvapí ani rozložení jednotlivých prvků aplikace. Na levé straně naleznete navigační lištu se svými dokumenty a vpravo okno textového editoru. K dispozici je i full-screen a fokusní mód, který vám umožní tvořit v prostředí prostém jakýchkoli rušivých prvků.

Pomocí speciální ikony „Aa” umístěné v levém horním rohu editoru lze přizpůsobovat font, velikost písma i řádkování. Píšete-li v režimu Rich Text, můžete navíc používat populární “bloggerský” jazyk Markdown. Write navíc umí zobrazit náhled HTML, takže si rovnou můžete zkontrolovat, jak váš text psaný v Markdown bude vypadat na webu.

Write pro Mac stahujte z Mac App Store za 5,99 €. Verze pro iPad a iPhone jsou ke stažení z App Store a nesou cenovku 1,79 €.

VirusTotal Uploader

Googlem vlastněná společnost VirusTotal v týdnu představila speciální software pro OS X, který je schopen detekovat malware. Až doposud byl tento nástroj určen pouze pro počítače s Windows, ale nyní jej lze instalovat i na Mac. Software se jmenuje VirusTotal Uploader a spolupracuje s webovou službou firmy.

Postup práce s aplikací je jednoduchý. Po instalaci stačí pouze přesunout podezřelou aplikaci do okna VirusTotal Uploaderu a software se již o zbytek postará sám. Aplikaci prověří více než padesáti různými antivirovými způsoby a usoudí, zda je závadná či nikoli.

VirusTotal Uploader můžete zdarma stahovat na stránkách vývojářů.

Důležité aktualizace

PDF Expert 5

PDF Expert 5, velice schopná aplikace na prohlížení a editaci PDF od vývojářské skupiny Readdle, se s novou verzí 5.1 stává univerzální. Až do nynějška existovaly paralelně vedle sebe dvě různé aplikace pro iPhone a iPad, ale nyní ukrajinští vývojáři svůj oblíbený nástroj sjednotili.

PDF_Expert

Aplikace PDF Expert 5 je opravdu výborná a disponuje řadou pokročilých funkcí. S každou aktualizací se navíc stává ještě o něco lepší. Součástí té poslední je mimo jiné funkce neomezeného posouvání. Díky této novince je možné listovat PDF souborem tak, jako kdyby to byla klasická webová stránka. Již vás nebudou rušit a zdržovat žádné předěly mezi listy, budete moci posouvat celý dokument od začátku až do konce.

Aktualizace aplikace umožňuje rovněž přidávat ruční kresby, spravovat stránky či spojit více PDF souborů do jednoho. Velkou novinkou je rovněž podpora výpočtů vytvořených v Adobe Acrobat nebo LiveCycle Designer. Možné je nově také označovat jednotlivé soubory barevnými značkami a lépe se v nich tak orientovat.

Pro majitele PDF Expert 5 pro iPad je aktualizace zcela bezplatná. Verze pro iPhone však po této aktualizaci ztratila opodstatnění a z App Store byla stažena, což některé její uživatele nemusí potěšit. Pokud PDF Expert 5 zatím nevlastníte, lze ho stáhnout za 8,99 € z App Store.

Reeder 2

Reeder 2, nejznámější a asi i nejlepší RSS čtečka pro iOS, byla aktualizována na verzi 2.2. Ta přináší mnoho oprav, vylepšení i novinek. Důležitou novinkou je například možnost aktualizací na pozadí, díky čemuž můžete mít nové články připravené již při otevření aplikace. Vylepšen byl také vestavěný prohlížeč, který nyní konečně zobrazuje stav načítání stránky. Chytré odběry nově podporují řazení dle zdroje i dle data a aplikace si nyní poradí také s odkazy na zdroj převzatými z jiné aplikace.

reeder

Opravena byla potíž s funkčností více paralelních účtů ve službě Feedly a odstraněny byly některé vizuální chyby objevující se v různých barevných schématech.

Reeder 2 je v univerzální verzi pro iPhone i iPad ke stažení za 4,49 €. Po téměř roce se navíc do Mac App Store vrátila i desktopová verze této čtečky. Tu můžete stahovat za cenu 8,99 €.

Rdio

Švédská hudební streamovací služba Rdio se taktéž dočkala aktualizace a přichází s jednou velkou novinkou – push notifikacemi. Nově se svým telefonem či tabletem můžete nechat upozornit, pokud je s vámi sdílena nějaká hudba, váš playlist získá nového odběratele, začne vás sledovat další uživatel a podobně. Aplikace umožňuje upozornění si nastavit podle svého a nechávat se tak upozornit jen na některé vybrané aktivity.

Google Play Music

Pozadu nezůstala ani iOS verze aplikace Google Play Music. Ta nově umožňuje přímo v aplikaci editovat playlisty. Doteď jste se totiž kvůli jakýkoli změnám v seznamech hudby museli přihlásit do webového rozhraní služby. Mezi další novinky patří například možnost zamíchat umělce nebo vyfiltrovat pouze vámi staženou hudbu.

G_play_music

 Vesper

Vesper je v zásadě rozšířenou verzí nativní iOS 7 aplikace “Poznámky”. Je to jednoduchá utilita navržená firmou Johna Grubera pro zapisování toho, co vás zrovna napadne. Liší se jen designem (žlutá je nahrazena světle modrou) a několika přidanými funkcemi – schopností vkládat do poznámek obrázky (u Apple tuto možnost podporuje pouze verze pro Mac, do iOS zařízení se obrázky nepřenesou) a pužívání tagů, které pak v bočním panelu vidíme jako “složky” (podobně jako ve Finderu v OS X Mavericks).

vesper

Jediný problém Vesperu byl, že neuměl pracovat s iCloudem ani žádnou jeho alternativou, takže vaše poznámky byly uloženy pouze v konkrétním iPhonu, nezálohované v cloudu a nepřístupné z jiných zařízení. A právě tohoto neduhu se Vesper ve své druhé verzi zbavila. Záloha a synchronizace nově funguje a opírá se o vlastní cloudové řešení.

Poznámkovou aplikaci Vesper můžete stahovat z  AppStore za 4,49 €. V plánu je také verze pro Mac, ale zatím neexistují žádné bližší informace o datu jejího zveřejnění.

Acompli

Acompli je populární aplikací pro práci s emailem a kalendářem. Mezi nejvýznamnější schopnosti této aplikace patří sofistikovaný systém vyhledávání, práce s různými filtry, praktické označování a třídění emailů nebo pokročilá správa emailových příloh. Propojení s kalendářem je pak především prostředkem pro rychlé sdílení událostí po jejich vytvoření.

accompli

Dosud aplikace podporovala Microsoft Exchange, Google Apps a Gmail a aktualizace nově přidává podporu také pro iCloud email, kontakty i kalendáře a trojici emailových služeb od Microsoftu – Hotmail, Outlook a Live.com.

Quip – Documents + Messaging

Quip je alternativou ke Google Docs a podobným službám umožňující online kolaborativní práci na textových dokumentech napříč platformami (iOS zařízení, Mac, PC). Zobrazuje aktivní participanty, může vytvářet sdílené složky, je v ní integrován chat, umožňuje zmínky uživatelů (@uživatel) a dokumentů a offline vytváření dokumentů i zpráv, které se pak odešlou do cloudu jakmile je internetové připojení dostupné. Stala se natolik úspěšnou, že ji používají i společnosti jako Facebook, New Relic, Instagram apod.

quip

 

Nyní byla služba/aplikace aktualizována a verzi 2.0. Ta přináší možnost definovat přístupnost – člověku s příslušným odkazem/znalostí názvu dokumentu může být povoleno dokument upravovat, komentovat nebo pouze prohlížet. Navíc není k prohlížení nutné mít nainstalovanou aplikaci.

Nové vyhledávání je v zásadě přidanou lištou na iOS klávesnici, kde se zobrazují filtry a možné dokumenty/osoby. Novinkou je rovněž možnost exportovat dokument do Microsoft Word .doc formátu. V budoucnu se plánuje rozšíření možných typů dokumentů, jako např. “excelové” tabulky. Quip můžete zdarma stahovat v App Store.

Songkick

Songkick je služba upozorňující své uživatele na koncerty jejich oblíbených hudebních těles, ať už na základě manuálně vložených jmen, hudební sbírky v iOS zařízení nebo playlistů ze Spotify. Upozornění jsou přitom založeny na vašich preferovaných lokacích.

Aplikace zprostředkovává také nákupy lístků. Nová verze iOS aplikace přidává záložku “recommended”, kde nalezneme koncerty umělců, kteří jsou podobní těm, které máme v playlistu/na jejichž koncertě jsme byli.

Songkick

Dále jsme vás informovali:

Slevy

Aktuální slevy vždy naleznete v pravém bočním panelu a na našem speciálním Twitter kanálu @JablickarSlevy.

Autoři: Michal Marek, Tomáš Chlebek