Zavřít reklamu

Ačkoliv Steve Jobs iPad jako náhradu laptopu neviděl, pravděpodobně nepředpokládal výkon iPadů Pro. Ty nejnovější ukazují v testu Geekbench podobné výsledky jako právě představené 13palcové MacBooky Pro.

Apple prezentuje iPad Pro ne pouze jako funkčně specifický doplněk počítače, ale i jako jeho možnou náhradu. Proto mají mnohem vyšší výkon oproti standardnímu iPadu, větší a kvalitnější displeje a lepší nabídku produktivního příslušenství.

Nárůst výkonu u nových iPadů Pro je přitom v oficiálních prezentacích srovnáván pouze s předchozí generací, ne s jinými zařízeními. Redaktoři webu Bare Feats se ale rozhodli podívat i na toto srovnání a zjistili, že hardware tabletů a laptopů Applu není podobný jen designem a fyzickými parametry.

Srovnávalo se celkem šest zařízení:

 • 13palcový Macbook Pro z roku 2017 (nejvyšší konfigurace) – 3,5GHz dvoujádrový Intel Core i7, Intel Iris Plus Graphics 650, 16 GB 2133MHz paměti LPDDR3 na desce, 1TB SSD úložiště na sběrnici PCIe
 • 13palcový Macbook Pro z roku 2016 (nejvyšší konfigurace) – 3,1GHz dvoujádrový Intel Core i7, Intel Iris Graphics 550, 16 GB 2133MHz paměti LPDDR3 na desce, 1TB SSD úložiště na sběrnici PCIe
 • 12,9palcový iPad Pro z roku 2017 – 2,39GHz procesor A10x, 4 GB paměti, 512GB flash úložiště
 • 10,5palcový iPad Pro z roku 2017 – 2,39GHz procesor A10x, 4 GB paměti, 512GB flash úložiště
 • 12,9palcový iPad Pro z roku 2015 – 2,26GHz procesor A9x, 4 GB paměti, 128GB flash úložiště
 • 9,7palcový iPad Pro z roku 2016 – 2,24GHz procesor A9x, 2 GB paměti, 256GB flash úložiště

Všechna zařízení byla podrobena nejdříve testu procesoru Geekbench 4 na výkon na jedno i multijádro, pak testu grafického výkonu za použití Geekbench 4 Compute (využívající Metal) a nakonec grafického výkonu při generování herního obsahu prostřednictvím GFXBench Metal Mannhattan a T-Rex. U posledního testu bylo ve všech případech použito renderování obsahu v 1080p mimo obrazovku.

Zdroj: Redakce Jablíčkář.cz

Měření výkonu procesorů na jedno jádro nepřineslo příliš překvapivé výsledky. Zařízení se seřadila od nejnovějšího/nejdražšího po nejstarší/nejlevnější, ačkoliv zatímco výkon jednotlivých jader procesoru se příliš nezlepšil mezi loňským a letošním modelem MacBooku Pro, u iPadů Pro stoupl dosti výrazně, téměř o čtvrtinu.

Srovnání výkonu procesorů na více jader už bylo zajímavější. Ten se mezi generacemi zařízení znatelně zvýšil u MacBooků i iPadů, nové tablety si ale polepšily natolik, že o nezanedbatelnou hodnotu překročily čísla naměřená u loňského modelu MacBooku Pro.

Nejzajímavější výsledky pak přinesly měření grafického výkonu. Ten u iPadů Pro meziročně vzrostl na téměř dvojnásobek a zcela tak dorovnal MacBooky Pro. Při měření výkonu během renderování grafického obsahu dokonce iPady Pro překonaly loňský i letošní MacBook Pro.

Zdroj: Redakce Jablíčkář.cz

Samozřejmě je třeba zdůraznit, že výsledky benchmarků představují velmi specifické podmínky využití hardwaru a při reálném používání operačních systémů a aplikací se výkon projevuje odlišně. Například pro desktopový operační systém je typické, že mnoho procesů běží na pozadí – to se sice děje i v iOS, ale zdaleka ne v takové míře. I samotné fungování pocesorů je tedy odlišné a není tedy zcela na místě navrhovat, aby Apple hardware Intelu v MacBoocích nahradil tím vlastním z iPadů.

K úplné nedůležitosti ale mají benchmarky také daleko a přinejmenším ukazují, že potenciál zejména nových iPadů Pro je velký. K důsledkům pro reálnou praxi ho konečně přiblíží iOS 11 a nezbývá tedy než doufat, že i výrobci softwaru (s Applem v čele) budou tablety brát seriózněji a nabídnou zkušenost srovnatelnou s aplikacemi pro desktop.

Zdroj: Bare Feats, 9to5Mac

Diskuze k článku

  IpadPro bude hardwarove fakt schopna nahrada klidne i MBP. Uz jsem si ho chtel koupit. ALE: Problem je ve funkcich aplikaci a verzich aplikaci pro iOS orezanych oproti OSX verzim. I drobnosti mi vadi. Treba na jednoduche animace do videi pouzivam Keynote a export do Quicktime movie. Na iOS toto Keynote neumi. Klicovani na zelene pozadi tusim iOS verze iMovie taky neumi. Adobe ma pro iOS taky jen hrackoidni appky. Proste smula. Muze to byt fajn jen pro vylozene kreativce, na fotky apod. Jinak je to dle me zatim jako nahrada MBP nemozne.

  Tak hlavne zde porovnavame dve rozdilne architektury, takze grafy z benchmarku pekny, ale v praktickem nasazeni jabka a hrusky.

  To je pravda. Na druhou stranu uživatele zajímá odvedená práce a její rychlost a to se porovnat dá. I když i uživatelsky tady jsou rozdíly a zase – někomu je to jedno, pro jiného je to neporovnatelné.

  A k cemu je stejne odvedena prace, kdyz musim pracovat s ‚polo-zkriplenyma‘ aplikacema, ktery maj x tisic omezeni vuci ekvivalentum na pc/mac-u?

  Vubec ne, to je jen tvuj jednostranny pohled. Ty muzes stejne tak pracovat s aplikacemi, ktere se na iPadu ovladaji jednoduseji nebo dokonce nemaji na Macu ekvivalent. Nemuzes vsechno hazet do jednoho pytle.

  Tak mi teda ukazte aplikaciu, ktora sa na iPade ovlada jednoduchsie a rychlejsie ako na Macu… Ha, ha, ha, …

  Hlavne se na to divas spatne. To nehovori o vykonnosti iPadu ale naopak o tom ze vykuchali MBP a udelali z nej podelanej nevykonnej tablet. :-S

  Také jsem přemýšlel, že bych zkusil na iPadu pracovat a koukal jsem po verzi Pro s klavesnici od Applu, ale narazil jsem celkem rychle. Pro me je napriklad velky problem to, ze si neotevru 2 Wordy vedle sebe a nemuzu tak najednou pracovat s dvema dokumenty. Co jsem tak hledal po netu, tak se tento problém obecně hází na Microsoft, ale problém spíše vidím v tom, že iOS byl původně navržen pro jiný typ využití/používání než OSX, a tak přiblížit se k desktopovému OS je pro iOS možné jen za cenu značného vývoje. No uvidíme, kam se posune iOS 11 :-)

celý text

Čtěte více