Zavřít reklamu

Ačkoliv Steve Jobs iPad jako náhradu laptopu neviděl, pravděpodobně nepředpokládal výkon iPadů Pro. Ty nejnovější ukazují v testu Geekbench podobné výsledky jako právě představené 13palcové MacBooky Pro.

Apple prezentuje iPad Pro ne pouze jako funkčně specifický doplněk počítače, ale i jako jeho možnou náhradu. Proto mají mnohem vyšší výkon oproti standardnímu iPadu, větší a kvalitnější displeje a lepší nabídku produktivního příslušenství.

Nárůst výkonu u nových iPadů Pro je přitom v oficiálních prezentacích srovnáván pouze s předchozí generací, ne s jinými zařízeními. Redaktoři webu Bare Feats se ale rozhodli podívat i na toto srovnání a zjistili, že hardware tabletů a laptopů Applu není podobný jen designem a fyzickými parametry.

Srovnávalo se celkem šest zařízení:

  • 13palcový Macbook Pro z roku 2017 (nejvyšší konfigurace) – 3,5GHz dvoujádrový Intel Core i7, Intel Iris Plus Graphics 650, 16 GB 2133MHz paměti LPDDR3 na desce, 1TB SSD úložiště na sběrnici PCIe
  • 13palcový Macbook Pro z roku 2016 (nejvyšší konfigurace) – 3,1GHz dvoujádrový Intel Core i7, Intel Iris Graphics 550, 16 GB 2133MHz paměti LPDDR3 na desce, 1TB SSD úložiště na sběrnici PCIe
  • 12,9palcový iPad Pro z roku 2017 – 2,39GHz procesor A10x, 4 GB paměti, 512GB flash úložiště
  • 10,5palcový iPad Pro z roku 2017 – 2,39GHz procesor A10x, 4 GB paměti, 512GB flash úložiště
  • 12,9palcový iPad Pro z roku 2015 – 2,26GHz procesor A9x, 4 GB paměti, 128GB flash úložiště
  • 9,7palcový iPad Pro z roku 2016 – 2,24GHz procesor A9x, 2 GB paměti, 256GB flash úložiště

Všechna zařízení byla podrobena nejdříve testu procesoru Geekbench 4 na výkon na jedno i multijádro, pak testu grafického výkonu za použití Geekbench 4 Compute (využívající Metal) a nakonec grafického výkonu při generování herního obsahu prostřednictvím GFXBench Metal Mannhattan a T-Rex. U posledního testu bylo ve všech případech použito renderování obsahu v 1080p mimo obrazovku.

ipp2017_geekmt

Měření výkonu procesorů na jedno jádro nepřineslo příliš překvapivé výsledky. Zařízení se seřadila od nejnovějšího/nejdražšího po nejstarší/nejlevnější, ačkoliv zatímco výkon jednotlivých jader procesoru se příliš nezlepšil mezi loňským a letošním modelem MacBooku Pro, u iPadů Pro stoupl dosti výrazně, téměř o čtvrtinu.

Srovnání výkonu procesorů na více jader už bylo zajímavější. Ten se mezi generacemi zařízení znatelně zvýšil u MacBooků i iPadů, nové tablety si ale polepšily natolik, že o nezanedbatelnou hodnotu překročily čísla naměřená u loňského modelu MacBooku Pro.

Nejzajímavější výsledky pak přinesly měření grafického výkonu. Ten u iPadů Pro meziročně vzrostl na téměř dvojnásobek a zcela tak dorovnal MacBooky Pro. Při měření výkonu během renderování grafického obsahu dokonce iPady Pro překonaly loňský i letošní MacBook Pro.

ipp2017_geekm

Samozřejmě je třeba zdůraznit, že výsledky benchmarků představují velmi specifické podmínky využití hardwaru a při reálném používání operačních systémů a aplikací se výkon projevuje odlišně. Například pro desktopový operační systém je typické, že mnoho procesů běží na pozadí – to se sice děje i v iOS, ale zdaleka ne v takové míře. I samotné fungování pocesorů je tedy odlišné a není tedy zcela na místě navrhovat, aby Apple hardware Intelu v MacBoocích nahradil tím vlastním z iPadů.

K úplné nedůležitosti ale mají benchmarky také daleko a přinejmenším ukazují, že potenciál zejména nových iPadů Pro je velký. K důsledkům pro reálnou praxi ho konečně přiblíží iOS 11 a nezbývá tedy než doufat, že i výrobci softwaru (s Applem v čele) budou tablety brát seriózněji a nabídnou zkušenost srovnatelnou s aplikacemi pro desktop.

Zdroj: Bare Feats, 9to5Mac
.