Zavřít reklamu

Agentura Bloomberg uveřejnila zprávu, ve které zmiňuje příchod další generace iPadu Pro už příští rok. I když neuvádí podrobnosti o displeji, tedy především to, jestli se mini LED dostane i na 11“ model, zmiňuje jiné a poměrně kontroverzní novinky. Její zdroje totiž odhalily, že by do iPadů mohla přijít podpora bezdrátového nabíjení, a to rovnou skrze technologii MagSafe. 

Klasické bezdrátové nabíječky jsou poměrně malé placky, jejichž průměr obvykle nepřesahuje velikost běžného telefonu. Ten se na ně jen položí a nabíjení ihned začne. Obvykle nemusí být ani přesně vystředěné, i když to může mít vliv na rychlost nabíjení. Dokážete si ale představit, že na bezdrátovou nabíječku položíte iPad? Možná ano, možná to i právě teď zkoušíte. Jenže toto s sebou nese několik problémů.

Víc problémů než užitku 

Tím zásadním je ten fakt, kde by měla být cívka bezdrátového nabíjení v iPadu obsažena. Samozřejmě v jeho středu, říkáte si. Ale když si vezmete do ruky takovou placku, jakou iPad je, nabíjecí podložku pod ním zcela skryjete, proto je prakticky nemožné dosáhnout přesného vystředění. Z toho důvodu by mohlo docházet ke ztrátám a delšímu času nabíjení. Druhou věcí je, že iPad může z nabíječky snadněji sklouznout a může se nabíjení úplně zastavit. Aby pak Apple přidal cívky po celých zad tabletu je nereálné a zbytečné.

Místo toho by tedy mohl jít cestou technologie MagSafe, kterou už nabídl v iPhonech 12 a která je poměrně populární. Pomocí magnetů by se nabíječka automaticky ustavila, a navíc by nemusela být ani ve středu tabletu. Benefit je pak jasný – během připojení externího monitoru nebo jakýchkoli jiných periférií (čtečky karet atd.), byste mohli stále svůj iPad nabíjet. Je jasné, že takové nabíjení by nedosáhlo hodnot rychlosti USB-C, kdyby to mělo za následek alespoň udržování stavu baterie při činnosti iPadu, i tak by to byl pokrok vpřed. Jenže je zde jedno podstatné ale. 

Když Apple přidal do svých iPhonů bezdrátové nabíjení, přesedlal z jejich hliníkových zad na záda skleněná. Od iPhonu 8, potažmo iPhonu X, jsou tedy záda každého iPhonu skleněná proto, aby jimi mohla energie proudit do baterie. To samozřejmě nehledě na technologii Qi nebo MagSafe. MagSafe má totiž benefit především v tom, že se k zařízení uchytí přesněji a tím nedochází k takovým ztrátám čili i rychlejšímu nabíjení. Ani toto se samozřejmě ale rychlostem drátového nabíjení nevyrovná.

Sklo místo hliníku. Ale kde? 

Aby iPad podporoval bezdrátové nabíjení, musela by být jeho záda skleněná. To buď celá, nebo alespoň z části, např. jako byla ta u iPhonu 5, který měl při své horní a spodní straně skleněné pruhy (i když to bylo jen z důvodu odstínění antén). Na tak velké ploše, jakou má iPad, by však toto asi příliš líbivě nevypadalo.

Je pravdou, že iPad není tak náchylný na hardwarové poškození, jako jsou iPhony. Je větší, lépe se drží a určitě se nestane, že vám omylem vypadne z kapsy nebo kabelky. I tak znám ale případy, kdy někomu iPad upadl, což na jeho zádech zanechalo nevzhledné promáčkliny. Zůstal ale plně funkční a navíc se jednalo jen o vizuální vadu. V případě skleněných zad je pak samozřejmé, že i kdyby bylo přítomno tzv. „Ceramic Shield“ sklo, které obsahují i iPhony 12, značně to zvedne nejen pořizovací cenu iPadu, ale i jeho případnou opravu. 

Pokud se budeme bavit o výměně zadního skla na iPhonech, tak v případě generace základních modelů je to kolem 4 tisíc, v případě Max modelů 4 a půl tisíce. V případě nového iPhonu 12 Pro Max se už ale dostanete na částku 7 a půl tisíce. V kontrastu s plochou zad iPadu jsou však ta iPhonu samozřejmě někde úplně jinde. Kolik by tedy stála oprava skla na iPadu?

Reverzní nabíjení 

Bezdrátové nabíjení by však mohlo mít v iPadu větší smysl v tom, že by přineslo reverzní nabíjení. Položením např. iPhonu, Apple Watch nebo AirPodů na záda tabletu by tak znamenalo, že by je tablet začal nabíjet. Nejedná se přitom o žádnou novinku, protože ve světě Android telefonů je toto zcela běžné. Chtěli bychom to sice spíše od iPhonů 13, ale proč toho nevyužít i v iPadech, když by ta možnost byla.

Samsung

Na druhou stranu, nebylo by pro uživatele nakonec lepší, kdyby jen Apple své iPady Pro osadil dvěma USB-C konektory? Pokud jste zastánci spíše tohoto řešení, asi vás zklamu. Za zprávou Bloombergu totiž stojí analytik Mark Gurman, který je podle webu AppleTrack.com ve svých tvrzeních úspěšný na 88,7 %. pořád je zde ale ta 11,3% šance, že bude všechno jinak.

 

.