iWant

Xiaomi ukázalo kuráž i směr, kterým by se mohly ubírat nové iPhony

iWant

Původně se už letos čekalo od iPhonů zase něco nového, inovativního, možná i převratného. Nakonec Apple změnil strategii a na zbrusu nový iPhone si budeme muset počkat ještě minimálně rok. O to větší však budou očekávání, o to víc může stihnout ukázat konkurence. A to je přesně případ čínského Xiaomi.

Technologický svět tento týden doslova zanechal v úžasu nový chytrý telefon Mi Mix, se kterým se Xiaomi vcelku nečekaně vytasilo. Kdybyste vedle sebe horkou čínskou novinku a iPhone 7 Plus položili a porovnávali je rozměrově, dostanete velice podobné parametry. Když ale oba telefony zapnete, zatímco na iPhonu se rozsvítí jen 5,5palcový displej, Mi Mix má úhlopříčku téměř o jeden palec větší.

O displejích sahajících z jedné hrany na druhou, kdy zařízení prakticky nemá žádné okraje, se mluví již delší dobu. Tzv. edge-to-edge displej už nasazují některé notebooky, ale mezi telefony je nyní Xiaomi jedním z prvních. Navíc na Mi Mix není zdaleka působivý pouze displej, ale také další použité technologie.

Vzhledem k tomu, co všechno inovativního Xiaomi v Mi Mix provedlo a jak moc se to liší od zavedené konkurence, mnozí začali okamžitě namítat, že něco podobného by čekali právě od Applu, jehož iPhone byl letos z hlediska pokroku a posunu označován spíše jako nudný. Celý argument není tak jednoduchý, ale pojďme se nejdřív zaměřit na Mi Mix.

xiaomi-mi-mix1

Futuristické technologie

Nasadit displej, který perfektně kopíruje tři hrany telefonu, totiž není úplně snadná záležitost. Mi Mix se chlubí neuvěřitelným 91,3% poměrem displeje k tělu, kdy má iPhone 7 Plus pro srovnání jen 67,7 procenta. Aby něco takového Xiaomi mohlo zrealizovat, muselo použít několik velice zajímavých technologií.

Když si vedle sebe oba zmíněné telefony položíte, vedle velice podobné velikosti narazíte také na to, že Mi Mix je kvůli displeji prakticky bez okrajů, a tak není kam umístit například přední reproduktor, kameru nebo senzory. Přední kamera se nakonec vešla do spodního okraje, i proto, že Xiaomi použilo mnohem menší modul, než mají jiné telefony, ale zvuk, který je nutný hlavně pro telefonování, muselo vyřešit jinak.

Xiaomi místo dnes tradičních technologií vsadilo na dvě věci, které mohou znít trochu futuristicky: piezoelektrická keramika a ultrazvukový snímač blízkosti. Tělo Mi Mix je keramické, což je ve světle posledních spekulací o materiálu nových iPhonů velice zajímavé. Keramika tu má ale mnohem větší využití, než je jen materiál těla jako takový.

Jelikož není na přední straně Mi Mix žádný reproduktor, využilo Xiaomi kombinace DAC (převodník z digitálu na analog), který předá elektrický signál piezoelektrické keramice, ta pošle mechanickou energii do kovového rámu telefonu a ten následně vydá zvuk místo běžného reproduktoru. Podobně si muselo Xiaomi poradit také se snímačem, který zjišťuje, zda máte telefon u ucha. Místo klasických infračervených paprsků je využit ultrazvuk.

xiaomi-mi-mix2

S Mi Mix tedy můžete úplně běžně telefonovat a druhou stranu v pohodě uslyšíte, stejně jako displej při přiložení k uchu zhasne, ale nemusíte k tomu mít na přední straně žádné nevzhledné a především překážející senzory a reproduktory. Toto drahocenné místo Xiaomi využilo pro 6,4palcový displej.

Jediná přední kamera musela zůstat, tu podobnými technologiemi pochopitelně nahradit nejde, ale Xiaomi ji umístilo dolů, kde tenký pruh pod displejem zbyl. Co se týče keramického těla, materiál by měl být nejen mnohem tvrdší než například Gorilla Glass, ale především je radiově transparentní, takže všechny antény mohou být umístěny kdekoliv a přes keramiku hravě přejdou. iPhone například musí mít kvůli hliníkovému tělu na zádech nevzhledné plastové pruhy. A není sám.

Není kuráž jako kuráž

Byť Xiaomi představilo Mi Mix jako koncept a především ideu, jak by měly vypadat telefony budoucnosti, je zajímavé, že s ním půjde do prodeje. Nepůjde o nic masového, ale jako důkaz, že výše zmíněné technologie tu jsou a vytvořit obří displej prakticky přes celé tělo telefonu, není nereálné, to stačí. Už se ostatně objevilo několik komentářů, v nichž se lidé ptají, jestli náhodou Xiaomi s předstihem neukázalo, jak by mohl vypadat nový iPhone 8.

V souvislosti s příštím jablečným telefonem se totiž mluví jak o větších displejích, tak také o keramice, respektive novém materiálu, nebo nových technologiích. Xiaomi se s ničím nepáralo a rovnou všechno smíchalo dohromady, tak jak si to mnozí slibují nebo přejí u Applu.

xiaomi-mi-mix4

Není však třeba Mi Mix vnímat tak, že Číňané vypálili Applu rybník, nicméně je dobré dodat, že když Phil Schiller u iPhonů 7 komentoval odstranění sluchátkového jacku jako velkou kuráž, mnoho lidí si pod takovou kuráží jistě představovalo spíše odvážné nasazení piezoelektrické keramiky, která tu dosud nebyla. Pokud tedy zůstaneme u Mi Mix jako příkladu.

Na druhou stranu je třeba si uvědomit, že pro Xiaomi je Mi Mix stále hlavně konceptem. Neprodá desítky milionů kusů, mohou se objevit problémy, které s adopcí nových technologií přijdou. To je něco, co si zkrátka Apple nemůže dovolit. Ten naopak musí přijít se špičkově vybroušeným finálním produktem, který pokud možno po vydání nepotkají žádné větší problémy. A těmi zrovna nemyslíme ty výrobní, což je aktuálně velký problém u sedmičkových iPhonů.

Při pohledu na Mi Mix a iPhone 7 to může vypadat, že mnohem více kuráže má Xiaomi a možná že Číňanům někteří inženýři v Applu závidí, že si takový produkt mohou dovolit ukázat už teď, ale můžeme si být jisti, že Apple tohle všechno zkouší za zavřenými dveřmi. Kdyby bylo vše připravené už letos, měly by iPhony 7 větší displeje, mohly být více inovativní. Vždyť fakt, že iPhone 7 Plus je prakticky jeden z největších telefonů na trhu, ale má přitom jeden z nejmenších displejů, je pro Apple vizitka, která musí designéry, inženýry i manažery v Cupertinu trápit. A jestli ne je, výrazně to trápí uživatele.

Xiaomi skutečně ukázalo, jakým směrem by se mohl iPhone – a pochopitelně nejen on – vydat, a to není nic špatného. Na rozdíl od Applu to ale minimálně v tuto chvíli opravdu především ukázal. Apple má nyní rok na to, aby odpověděl a případně vše (ne nutně stejně jako Xiaomi) uvedl do provozu ve velkém. To je ostatně jeho velice dobrý zvyk – vyčkat, až je technologie připravena, a pak přijít s masovou distribucí.

Každopádně když nyní vidíme, co je možné, byla by škoda, kdyby byl v tak obřím těle iPhonů stále tak malý displej i v příštím roce.