iWant

Keramický iPhone 8 není vzhledem k velkým výrobním překážkám příliš reálný

iWant

S příchodem keramických (přesněji zirkonovo-keramických) Apple Watch, které nahradily ne příliš úspěšné zlato, se začalo spekulovat i o možném nástupu iPhonu 8 ve stejném kabátku. To se však s největší pravděpodobností nestane a existuje pro to hned několik důvodů. Zřejmě ten nejzásadnější tkví v technice, kterou Apple pro výrobu iPhonů a dalších produktů využívá.

Na toto téma se zaměřil na svém blogu Atomic Delights produktový designér Greg Koenig, jehož k tomu vybídla odborná diskuze na fóru Quora, o níž jsme již právě v souvislosti s Watch a potenciálními keramickými iPhony psali. Koenig vysvětluje, proč se tým průmyslového designu v čele s Jonym Ivem od hliníku, který je v dílnách Applu špičkově zpracováván na řadu způsobů, jen tak neodkloní a nenahradí jej zirkonovou keramikou, materiálem, se kterým přichází tělo druhé generace hodinek Watch Edition.

Hlavním důvodem je výrobní technika. Apple nyní dokáže produkovat zhruba jeden milion iPhonů denně s výrobní tolerancí 10 mikrometrů (jedna setina milimetru). K dosažení takových výsledků je nutné mít perfektně sesynchronizovaný orchestr techniky a pracovní síly. Odhaduje se, že k výrobě denního množství je zapotřebí okolo 20 tisíc CNC strojů, které zvládnou náročné operace od počátečního opracovávání po frézování a výsledné zahlazení, přičemž jedno hliníkové tělo zabere 3 až 4 minuty.

Zajímavostí také je, že Apple vlastní největší počet CNC strojů na světě – i kvůli výše zmíněnému výrobnímu procesu jich má zhruba 40 tisíc.

watch-edition-ceramic2

Pokud by chtěla Cookova firma začít s produkcí iPhonů z jiného materiálu (v tomto případě z keramiky), musela by celou strategii takové výroby, která se od uvedení MacBooku Air, jenž jako první přišel s šasi z jednoho kusu hliníku, neustále vylepšuje, razantně přeměnit. Koenig zmiňuje tři cesty, jak by takové změny mohl Apple dosáhnout.

Tou první je například výběr takového materiálu, který se dá jednoduše zaměnit s tím původním bez znatelných časových a jiných výrobních prodlev. Obdobně to Apple udělal právě u hliníku, kdy si pro hodinky Watch a iPhony 6S připravil odolnější variantu „7000 Series“, jejíž výroba není o tolik náročnější.

Další možnost je najít materiál, který by nevyžadoval tolik strojů. V souvislosti s Applem a vzhledem k jeho veřejně známým partnerstvím přichází v úvahu tekutý kov, z něhož by se šasi iPhonu tvarovalo vstřikováním. Ze současných 20 tisíc CNC strojů by Apple pro tekutý kov dost možná potřeboval jen zlomek v řádu stovek kusů. Na druhou stranu taková změna materiálu představuje obří technickou i technologickou výzvu, která sice je v silách a zdrojích Applu, nicméně je otázka, zda skutečně tak snadno proveditelná.

watch-edition-ceramic1

Třetí cestou je obměna původních CNC strojů za nové, které si dokáží poradit s novým materiálem. Vzhledem k vyžadovaným počtům strojů to však není zdaleka tak jednoduché a výrobci, kteří zásobují Applu takovou technikou, by podle všeho potřebovali minimálně tři roky na produkci, jelikož v průměru dokáží za rok vyrobit maximálně nějakých 15 tisíc jednotek. Do září příštího roku, kdy má světlo světa spatřit nový iPhone, je nereálné to stihnout. Natož je následně správně seřídit. Pokud by i tak Apple tyto kroky podnikal, tak by se o tom již dávno vědělo.

Navíc se naskýtá otázka, proč by vlastně Apple chtěl měnit něco, co mu tak skvěle funguje. Ve zpracovávání hliníku je naprostou špičkou. Produkty jako Mac, iPhone, iPad a Watch jsou založeny na jednom kusu tohoto materiálu, který prochází precizními výrobními kroky ke své ikonické dokonalosti. Takové dokonalosti, na níž si mimo jiné společnost staví jméno. Zbavit se hliníku v rámci nejprodávanějšího zařízení, iPhonu, by pro Apple aktuálně nedávalo takový smysl.

Tak či tak, cupertinská firma v ruce drží zajímavý materiál – to se opět vracíme ke keramice –, který si umí odůvodnit. S jistotou lze tvrdit, že by Jony Ive neexperimentoval a následně neposlal do prodeje zirkonovou keramiku, kdyby nebyl přesvědčen, že bude fungovat. Možná se svět dočká nějaké exkluzivnější keramické edice iPhonů 8 v podobném stylu jako je varianta Jet Black u aktuálních vlajkových lodí, nebo přijdou modely, které budou keramikou doplněny, ovšem celková materiálová obměna u všech nových iPhonů se do příštího roku očekávat nedá. Zdali vůbec se dá očekávat.

Zdroj: Atomic Delights