iWant

Zabezpečte si domov s chytrým systémem iSmartAlarm

iWant

Pevně věřím, že dům, byt nebo jiné nemovitosti mají pro lidi vysokou hodnotu. Stejně jako si chráníme přístupové údaje do bankovních účtů, je potřeba chránit i svůj domov. Bohužel se často v praxi ukazuje, že obyčejný zámek a klíč už v dnešní době nedostačuje. Zloději jsou čím dál tím více vynalézavější a znají spoustu možností, jak se vám nepozorovaně dostat do bytu a řádně ho vybílit. V tuto chvíli musí logicky nastoupit pokrokovější zabezpečení v podobě alarmového systému.

Na českém trhu je řada alarmů od těch obyčejných přes profesionální, které se samozřejmě liší svými funkcemi a především pak cenou. Sada iSmartAlarm patří dle mého názoru do zlaté střední cesty. Jejím největším přínosem je samozřejmě to, že je šitý na míru uživatelům jablečného železa. A co tedy v praxi může nabídnout?

Snadná a rychlá instalace

Osobně jsem si iSmartAlarm vyzkoušel a otestoval ve svém bytě. Hned při rozbalování vás pohladí na duši balení – připadal jsem si, jako kdybych rozbaloval nový iPhone nebo iPad. Všechny součásti jsou ukryty v úhledné krabici a po odstranění hlavního víka na mě vykoukla bílá kostka, tedy centrální jednotka CubeOne. Hned pod ní jsem objevil srovnané krabičky s dalšími komponenty. Základní sada kromě centrální jednotky obsahuje dva senzory na dveře a okna, jedno prostorové čidlo a dvě univerzální klíčenky pro uživatele bez chytrého telefonu.

Pak přichází fáze samotné instalace a montování, ze které jsem měl docela strach. Když jsem si uvědomil, že klasické bezpečnostní systémy instaluje vyškolený technik, tak jsem nevěděl, zda nebude i s iSmartAlarmem třeba nějakých znalostí. Ale mýlil jsem se. Nový bezpečnostní systém jsem měl nainstalovaný včetně spuštění během půl hodiny.

V první řadě jsem spustil hlavní mozek, tedy CubeOne. Designově povedenou kostku jsem jen propojil kabelem se svým routerem a zapojil do elektrické sítě. Hotovo, během pár minut se centrální jednotka automaticky nastavila a sesynchronizovala se s mojí domácí sítí. Následně jsem si stáhl stejnojmennou aplikaci iSmartAlarm, která je v App Store zdarma. Po spuštění jsem si založil účet a vyplnil vše dle požadavků. Rovněž hotovo a jdu na instalaci dalších senzorů a čidel.

ismartalarm 1

V první řadě jsem si musel rozmyslet, kam senzory umístím. Jeden byl naprosto zřejmý, vchodové dveře. Druhý senzor jsem umístil na okno, kde je největší pravděpodobnost cizího vniknutí. Samotná instalace byla okamžitá. V balení je několik oboustranných samolepek, kterými jsem oba senzory přichytil na daná místa. Žádné vrtání nebo hrubé zásahy do vybavení bytu. Pár minut a už vidím, že je senzor aktivní.

Posledním příslušenstvím byl senzor pohybu, který jsem logicky umístil nad vchodové dveře. Zde výrobce myslel i na možnost vrtání na pevno a v balení jsem našel jak oboustrannou samolepku, tak i dva kusy šroubů s hmoždinkami. Tady záleží především na povrchu, kam chcete senzor umístit.

Vše pod kontrolou

Když všechny senzory rozmístíte a spustíte, máte rázem přehled o celém svém bytě v iPhonu. Všechny senzory a čidla se automaticky spárují s centrální jednotkou CubeOne a skrze domácí síť máte celý bezpečností systém pod dohledem. Nastala fáze seznamování se s funkcemi iSmartAlarmu.

Systém disponuje třemi základními režimy. První z nich je ARM, ve kterém je systém aktivní a všechny senzory a čidla pracují. Zkusil jsem otevřít vchodové dveře a okamžitě jsem obdržel upozornění na svůj iPhone, že někdo vniknul do mého bytu. Stejné to bylo s oknem a chodbou. iSmartAlarm vás o veškerém pohybuje okamžitě informuje – zasílá notifikace nebo SMS zprávy na iPhone nebo rozhouká velmi hlasitou sirénu v centrální jednotce.

ismartalarm

Druhý režim je DISARM, v tu chvíli je celý systém v klidu. Centrálu CubeOne lze nastavit tak, aby v případě otevření dveří zaznělo jemné cinknutí. Zkrátka klasický režim v momentě, kdy jsou všichni doma a nic se neděje.

Třetím režimem je HOME, kdy je systém aktivní a všechny senzory vykonávají svou práci. Hlavním smyslem tohoto režimu je ochrana domova především v noci, kdy se mohu pohybovat uvnitř po místnostech, ale zároveň stále systém hlídá byt zvnějšku.

Poslední možností je tlačítko PANIC. Jak už asi z názvu vyplývá, jde o nouzový režim, kdy po dvojitém rychlém zmáčknutí spustíte velmi hlasitou sirénu, jež vychází z centrální jednotky CubeOne. Hlasitost sirény lze nastavit až na úroveň 100 decibelů, což je už pořádný randál, který vzbudí nebo zburcuje nejednoho souseda.

A to je všechno. Žádné další zbytečné funkce nebo režimy. Samozřejmostí je možnost kompletního uživatelského nastavení skrze aplikaci, ať už jde o zasílání notifikací nebo upozornění, či další nastavení v podobě různých časových limitů a tak dále.

Součástí balení jsou i dvě univerzální klíčenky, které můžete přidělit lidem, kteří s vámi bydlí, ale nemají iPhone. Na dálkovém ovládání jsou stejné režimy jako v aplikaci. Ovladač jednoduše spárujete a můžete používat. V případě, že máte doma více jablečných zařízení, přidělíte ostatním pomocí naskenování QR kódu kompletní přístup a možnost iSmartAlarm ovládat.

iSmartAlarm do každé domácnosti

iSmartAlarm je uživatelsky velmi přívětivý a především jednoduchý na instalaci. Bez problémů zvládne zabezpečit váš domov bez složitých drátových řešení a komplikovaných nastavení. Na druhou stranu je určitě si potřeba uvědomit, jak a především kde ho použijete. Pokud bydlíte v osmém patře panelového bytu, je dost pravděpodobné, že ho nevyužijete a jeho funkce neoceníte. Naopak pokud máte rodinný dům nebo chatu, jde o ideální řešení bezpečnostního systému.

Všechny senzory jedou na vlastní baterie, které dle údajů od výrobce vydrží až dva roky plného provozu. Celý systém máte pod kontrolou ze svého zařízení a vždy máte informace, co se u vás doma děje, ať jste kdekoliv.

Výrazné omezení nicméně systém nabízí z hlediska bezpečnosti ve chvíli, kdy dojde k výpadku proudu nebo nefunguje internetové připojení. Zloději tak stačí vyhodit pojistky a iSmartAlarm je (zčásti) vyřazen z provozu. Pokud bezpečnostní systém ztratí připojení k internetu, skrze jeho servery vám alespoň zašle notifikaci, že k takovému problému došlo. Nadále pak sbírá data, jež vám předá, jakmile je připojení obnoveno.

Oznámení vám přijde i ve chvíli, kdy dojde k výpadku proudu. Základní jednotka CubeOne v sobě bohužel nemá zabudovanou žádnou záložní baterii, takže bez elektrického proudu nedokáže komunikovat. Obvykle však ale v takové chvíli dojde také k výpadku internetového připojení (CubeOne musí být připojena ethernetovým kabelem), a tak vše závisí, zda jsou v tu chvíli online servery iSmartAlarmu (což by měly být), aby vám poslaly notifikaci o problému. Jakmile zjistí, že nemají spojení s vaším systémem, informují o tom.

Jediné, co mi v základní sadě iSmartAlarmu ještě chybělo, je kamerové řešení, které je možné dokoupit samostatně. Po stránce designu jsou všechny senzory a čidla velmi pěkně vyrobeny a je vidět, že jim byla věnována náležitá pozornost. Stejně tak aplikace je přizpůsobena klasickému rozhraní iOS a není ji co vytknout. iSmartAlarm stojí 6 875 korun, což není samozřejmě málo, ale v porovnání s klasickými alarmy jde o průměrnou cenu. Pokud hledáte nějaký zabezpečovací systém a jste fanoušky Apple světa, zvažte právě iSmartAlarm.

Za zapůjčení produktu děkujeme obchodu EasyStore.cz.