Zavřít reklamu

Apple se v případě svých Apple Watch orientuje především na zdraví a wellness. Ostatně již dříve sám Tim Cook, který zastává roli generálního ředitele společnosti, vyjádřil, že právě zdraví je pro Apple tím nejdůležitějším segmentem v případě jablečných hodinek. Z tohoto důvodu se již delší dobu hovoří o příchodu senzoru pro neinvazivní měření hladiny cukru v krvi, což by nepopsatelně změnilo život tisícovkám uživatelů.

Zajímavý koncept vykreslující měření hladiny cukru v krvi u očekávaných Apple Watch Series 7:

O tom, že je tato technologie již na cestě, jsme vás informovali začátkem května. Tehdy totiž vyplavala na povrch zajímavá spolupráce mezi Applem a britským zdravotnicko-technologickým start-upem Rockley Photonics, který se zaměřuje na vývoj přesných senzorů pro měření zmiňované hladiny cukru v krvi, tělesné teploty, krevního tlaku a hladiny alkoholu v krvi. A přesně to se nyní povedlo. Společnost Rockley Photonics totiž dokázala vyvinout přesný senzor pro měření cukru v krvi. Prozatím je ale senzor umístěn v prototypu a čeká jej řada testování, což samozřejmě bude vyžadovat spoustu času. Přesto se však jedná o obrovský milník, který by brzy mohl znamenat naprostou revoluci pro celý segment chytrých hodinek.

Rockley Photonics senzor
Zdroj: Rockley Photonics

Na výše přiloženém snímku si můžete prohlédnout, jak vlastně prototyp vypadá. Jak můžete na fotce vidět, zajímavostí je, že používá řemínek z Apple Watch. Aktuálně se mimo testování bude muset zajistit zmenšení celé technologie a její implementace do jablečných hodinek. Ačkoliv se tedy již dříve mluvilo o tom, že s podobnou vychytávkou „Watchky“ přijdou letos či v příštím roce, tak ve finále si ještě pár let budeme muset počkat. Dokonce i Mark Gurman z portálu Bloomberg dříve sdělil, že Apple Watch Series 7 obdrží senzor pro měření tělesné teploty, avšak na senzor pro měření hladiny cukru v krvi si budeme muset počkat několik let.

Diabetes bohužel postihuje řadu lidí po celém světě, přičemž tito lidé pak musejí pozorně sledovat právě hladinu cukru v krvi. V dnešní době tento úkol už nepředstavuje prakticky žádný problém, jelikož vám k němu postačí obyčejný glukometr za pár stovek. Rozdíl mezi tímto zařízením a technologií od Rockley Photonics je každopádně obrovský. Zmiňovaný glukometr je totiž takzvaně invazivní a potřebuje odebrat vzorek vaší krve. Představa, že by to vše šlo řešit i neinvazivní formou, je pak pro celý svět nesmírně atraktivní.

Diskuze k článku

celý text

Čtěte více