Zavřít reklamu

Apple se v případě svých Apple Watch orientuje především na zdraví a wellness. Ostatně již dříve sám Tim Cook, který zastává roli generálního ředitele společnosti, vyjádřil, že právě zdraví je pro Apple tím nejdůležitějším segmentem v případě jablečných hodinek. Z tohoto důvodu se již delší dobu hovoří o příchodu senzoru pro neinvazivní měření hladiny cukru v krvi, což by nepopsatelně změnilo život tisícovkám uživatelů.

Zajímavý koncept vykreslující měření hladiny cukru v krvi u očekávaných Apple Watch Series 7:

O tom, že je tato technologie již na cestě, jsme vás informovali začátkem května. Tehdy totiž vyplavala na povrch zajímavá spolupráce mezi Applem a britským zdravotnicko-technologickým start-upem Rockley Photonics, který se zaměřuje na vývoj přesných senzorů pro měření zmiňované hladiny cukru v krvi, tělesné teploty, krevního tlaku a hladiny alkoholu v krvi. A přesně to se nyní povedlo. Společnost Rockley Photonics totiž dokázala vyvinout přesný senzor pro měření cukru v krvi. Prozatím je ale senzor umístěn v prototypu a čeká jej řada testování, což samozřejmě bude vyžadovat spoustu času. Přesto se však jedná o obrovský milník, který by brzy mohl znamenat naprostou revoluci pro celý segment chytrých hodinek.

Rockley Photonics senzor

Na výše přiloženém snímku si můžete prohlédnout, jak vlastně prototyp vypadá. Jak můžete na fotce vidět, zajímavostí je, že používá řemínek z Apple Watch. Aktuálně se mimo testování bude muset zajistit zmenšení celé technologie a její implementace do jablečných hodinek. Ačkoliv se tedy již dříve mluvilo o tom, že s podobnou vychytávkou „Watchky“ přijdou letos či v příštím roce, tak ve finále si ještě pár let budeme muset počkat. Dokonce i Mark Gurman z portálu Bloomberg dříve sdělil, že Apple Watch Series 7 obdrží senzor pro měření tělesné teploty, avšak na senzor pro měření hladiny cukru v krvi si budeme muset počkat několik let.

Diabetes bohužel postihuje řadu lidí po celém světě, přičemž tito lidé pak musejí pozorně sledovat právě hladinu cukru v krvi. V dnešní době tento úkol už nepředstavuje prakticky žádný problém, jelikož vám k němu postačí obyčejný glukometr za pár stovek. Rozdíl mezi tímto zařízením a technologií od Rockley Photonics je každopádně obrovský. Zmiňovaný glukometr je totiž takzvaně invazivní a potřebuje odebrat vzorek vaší krve. Představa, že by to vše šlo řešit i neinvazivní formou, je pak pro celý svět nesmírně atraktivní.

.