Zavřít reklamu

Během posledních let se na poli chytrých telefonů řeší stále jedno a to samé téma – výřez nebo průstřel. Zatímco u konkurenčních Androidů (těch novějších) už výřez jen tak nenajdete, jelikož výrobci zkrátka spoléhají na menší a esteticky přívětivější průstřel, u telefonů od Applu je to právě naopak. V případě iPhonů totiž výřez neboli notch slouží nejen pro uchování přední kamery, ale zároveň i systému senzorů pro technologii Face ID, která je schopna provádět 3D skenování obličejů a dle výsledků rozpoznat, zdali se jedná o majitele daného zařízení.

Proč iPhony nedrží s ostatními telefony

Již v samotném úvodu jsme zmínili, že v otázce výřez nebo průstřel jsou telefony od Applu poměrně pozadu. Jak už bylo zmíno, hlavním důvodem je především systém Face ID, který je přímo ukryt v přední TrueDepth kameře a má až přespříliš úkolů. S biometrickou autentizační metodou Face ID Apple přišel v roce 2017 spolu s příchodem revolučního iPhonu X. Ten přinesl displej téměř od kraje ke kraji, zbavil se typického domovského tlačítko a přešel na ovládání gesty. Od té doby však moc změn v oblasti výřezu nepřišlo. Ačkoliv jablečná společnost za tento nedostatek čelí léta nemalé kritice, stále se nerozhodla jej zcela odebrat. Lehká změna přišla akorát vloni s příchodem iPhonů 13, kdy došlo k lehkému (až přehlédnutelnému) zmenšení.

Samsung Galaxy S20+ 2
Starší Samsung Galaxy S20 (2020) s průstřelem v displeji

Na druhou stranu tady ale máme konkurenční telefony s operačním systémem Android, které se pro změnu spoléhají na zmiňovaný průstřel. U nich je totiž situace o něco jednodušší, jelikož jejich primární zabezpečení nespočívá ve 3D skenování obličeje, což je povětšinou nahrazeno čtečkou otisku prstu. Ta může být umístěna buďto pod displejem nebo v některém z tlačítek. Přesně proto je průstřel o poznání menší – ukrývá totiž pouze čočku fotoaparátu a infračervený a proximity senzor, stejně tak i potřebný blesk. Ten lze případně nahradit funkcí pro rychlou maximalizaci jasu obrazovky.

iPhone spolu s průstřelem

Jelikož je ale Apple častokrát terčem kritiky, a to právě za zmiňovaný průstřel, není se čemu divit, že se ve světě jablíčkářů objevují nejrůznější zprávy, spekulace a úniky o blízké implementaci průstřelu. Podle hned několika zdrojů bychom se navíc měli dočkat poměrně brzy. Nejčastěji je s touto změnou spojovaný iPhone 14 Pro, tedy případný letošní model, u kterého by Apple dle všeho měl konečně odstranit kritizovaný notch a přejít na oblíbenější variantu. Nabízí se ale zapeklitá otázka. Jaká je tedy budoucnost technologie Face ID?

V tomto směru výrobci mobilních telefonů experimentují již delší dobu. Samozřejmě vůbec nejlepším řešením by bylo, kdyby smartphone měl ničím nerušený displej a případná čočka i další senzory by se skrývaly pod displejem, stejně jako je tomu dnes i v případě čteček otisků prstů. Technologie ale na to bohužel prozatím není připravená. Pokusy sice byly, avšak kvalita přední kamery ukryté pod displejem nestačí na dnešní standardy. To by ale nemusel být příběh senzorů pro systém Face ID. Některé zprávy totiž hovoří o tom, že Apple přejde na klasický průstřel, kterým se ukryje pouze čočka fotoaparátu, zatímco potřebné senzory se stanou „neviditelnými“ a ukryjí se tedy pod obrazovku. Samozřejmě další možností je i kompletní odebrání Face ID a jeho náhrada starším Touch ID, které by šlo ukrýt například do tlačítka zapínání (jako u iPadu Air 4).

Apple pochopitelně před vydáním nových produktů žádné bližší informace nezveřejňuje, kvůli čemuž jsme v současné době odkázáni pouze na výroky leakerů a analytiků. Zároveň se nám tím nastiňuje možná podoba letošní vlajkové lodi společnosti, která by po letech mohla přinést vytouženou změnu. Jak na tohle téma nahlížíte vy? Uvítali byste výměnu výřezu za průstřel?

.