iWant

iWant

Zlaté stránky – telefonní seznam v kapse

iWant

Začíná se nám to hemžit užitečnými aplikacemi i pro použití v našich končinách. Jedním z nejnovějších počinů se jmenuje Zlaté Stránky a slouží přesně k tomu, co byste očekávali – vyhledávání telefonních čísel obyvatel i firem.

Připravte se na spoustu pozitiv a nečekejte na konec recenze, aplikaci si v Appstore rovnou vyhledejte a stahujte. Zlaté Stránky na iPhone vypadají sexy. Jedná se o kvalitně vyvedenou aplikaci s důrazem jak na design, tak i na celkové uživatelské prostředí. Autoři nechtěli vydat co nejrychleji jednoduchou aplikaci, ale opravdu chtěli využít možnosti iPhone naplno.

Ale zpomalme a vezměme to od podlahy. Po spuštění (opravdu rychlém) se ocitnete v příjemně žlutém prostředí, kde ve spodní liště naleznete navigaci (Vyhledávání firem, lidí či otevření nápovědy) a v horní části se objevuje pole pro vyhledávání. Zadáte, co si přejete najít a v dalším políčku si můžete vyhledávání upřesnit podle adresy. Pokud zde nic nezadáte, tak si aplikace vyžádá hledání podle vaší aktuální polohy.

zlate-stranky-iphone-aplikace-1 zlate-stranky-iphone-aplikace-2

I hledání podle aktuální polohy probíhá velice rychle a tak si můžete velmi snadno najít nejbližší restaurace. Výsledky jsou v tomto případě seřazeny podle vzdálenosti. Vzdálenost berte ale spíše jen orientačně, protože aplikace používá pro zjištění polohy pouze údaje z triangulace GSM signálu, což je logické, protože jinak by hledání polohy trvalo mnohem déle a v budově by stejně zjištěna nebyla.

Po rozkliknutí uvidíte přesnou adresu, telefonní číslo, mapu, adresu webové stránky či email. Pokud má daná firma v databázi Zlatých stránek i více informací o své činnosti, tak se zobrazí i tyto informace. Když jsem mluvil o integraci do iPhone zvládnutou na jedničku, tak jsem mluvil právě o této obrazovce. Stačí kliknout na telefonní číslo a voláte. Když kliknete na mapu, tak si můžete zobrazit firmu na mapě přímo v aplikaci, stejně tak si přímo v aplikaci můžete zobrazit webové stránky. Pouze email se nepíše přímo z aplikace, ale jste přepnuti do aplikace Mail.

zlate-stranky-iphone-aplikace-3 zlate-stranky-iphone-aplikace-4

To ale není vše, v aplikaci se nachází i další vychytávky. Například pokud ve výpisu vyhledávání otočíte iPhone naležato, tak se vám zobrazí tyto firmy přímo na mapě v podobě špendlíků. A když vám výsledky vyhledávání nestačí, stačí s iPhone zatřepat a aplikace začne načítat další výsledky vyhledávání. Po rozkliknutí daného výsledku si můžete kontakt uložit i do adresáře (doplní se vše – od názvu, telefonu až po webové stránky) či ho můžete poslat někomu emailem. Pro rychlejší vyhledávání oceníte i výborný našeptávač.

Jak vidíte, z aplikace jsem nadšen. Miluji užitečné aplikace na iPhone a jsem opravdu rád, že Mediatel nezvrhnul platformu iPhone, za což jim dávám velké plus. Snad se podobně kvalitních aplikací pro použití v českém prostředí objeví více, třeba takovou iPhone aplikaci s offline jízdními řády bych opravdu ocenil.

[xrr rating=5/5 label=“Hodnocení Jablíčkáře“]

Appstore link – Zlaté Stránky (zdarma)