iWant

Značka i aplikace iTunes (snad) zahájily svůj zasloužený odchod do důchodu

iWant

Dnes se to může zdát jako hodně vzdálená minulost, ale ještě relativně nedávno byly iTunes velmi úspěšná značka, která přinášela Applu velké peníze, a především pak aplikace, s níž většina uživatelů jakkoliv spojená s ekosystémem Applu přicházela běžně do styku. Nyní však pomalu nadešel čas se s iTunes rozloučit.

Ti optimističtěji smýšlející předpokládali, že mohl začít konec iTunes již dříve, nicméně Apple se to chystá podle všeho provést spíše pomalu. To ale na druhou stranu není příliš překvapivé, když si uvědomíme, s čím vším se musí loučit, tedy co všechno značka iTunes skrývá.

Abychom ale byli konkrétní – důkaz, že iTunes už nejsou tak žhavým artiklem jako kdysi, představuje rebranding podcastů, kteří se nově jmenují Apple Podcasts a nikoliv iTunes Podcasts. Může jít o relativně malý krok, ale je tu důvodné podezření, že by mělo jít o začátek větších změn.

apple-podcasts

Kolos, který přerostl sám sebe

Na začátku milénia začínaly iTunes výhradně jako relativně jednoduchá hudební knihovna a přehrávač, z něhož se ovšem během let vyvinul neovladatelný moloch, kterého už nedokázal nikdo zkrotit, a tak rostl a rostl.

Wikipedia o iTunes píše:

iTunes je aplikace určená pro organizaci a přehrávání multimediálních souborů. Program je také rozhraním pro správu mobilních zařízení iPhone, iPad a iPod společnosti Apple. Dále je možné se prostřednictvím iTunes připojit k iTunes Store, internetovému obchodu s hudbou, filmy, televizními pořady, hrami, podcasty a dalším obsahem. iTunes je také používán ke stahování aplikací skrze App Store pro iOS (iPhone, iPod a iPad).

Přehrávání hudby, stahování hudby, ale také knih, filmů nebo podcastů, synchronizace dat s iPhonem nebo iPadem, jejich zálohování, nákup aplikací pro mobilní zařízení. To všechno jsou záležitosti, z nichž by si mnoho zasloužilo vlastní aplikaci.

Kdysi poměrně populární a dlouho také nepostradatelný nástroj právě například pro správu iPhonu se stal aplikací, kterou začalo mnoho lidí pro její příliš velkou překomplikovanost a neintuivitu přehlížet, ba dokonce zatracovat. iTunes se zkrátka staly obětí svého vlastního úspěchu a také toho, že v Applu nebyli ochotní vytvářet nové aplikace, nebo alespoň významněji upravovat její fungování a rozhraní, ač to bylo mnohokrát třeba.

Další funkce už iTunes nepojmou

Dnes už iTunes nejsou zdaleka tak používané, pokud se tedy bavíme konkrétně o desktopové aplikaci. Mnoho z toho, co umí, se totiž přesunulo na mobilní zařízení. Uživatelé běžně nakupují a poslouchají nebo sledují hudbu a filmy na iPhonech a iPadech a navíc už ani jejich správu nemusí řešit přes iTunes. Často už dnes lidé s iPhonem do styku s iTunes nikdy nepřijdou.

To je vcelku zásadní posun, který byl kdysi nepředstavitelný, a i proto měly iTunes tak důležitou a neoddiskutovatelnou pozici. Jelikož se to nyní změnilo, má Apple prostor pro přehodnocení toho, jak iTunes vypadají, a především velkou příležitost, jak učinit mnoho zážitků s jejich funkcemi lepšími.

available_on_itunes_logo

Největší debata o budoucnosti a stavu iTunes se strhla před dvěma lety, když byla představena nová hudební streamovací služba Apple Music. Ta byla logickým pokračováním iTunes a reakcí na vývoj (nejen) v hudebním světě, kde se model tradičního nákupu nosičů a alb přeměnil na tarifní placení za neomezený poslech čehokoliv a kdykoliv.

Jak bylo ale Apple Music logickým nástupcem obchodního modelu iTunes, už nebylo tak logické, aby se služba usadila v již tak nabobtnalé desktopové aplikaci. Apple ale nic jako zbrusu novou, lehkou a přímočarou aplikaci pro počítače připravit nestihl, a tak se uživatelé museli smířit s Apple Music v iTunes.

Pro některé to mohl být důvod, proč nakonec přešli, nebo vůbec neodešli od konkurenčního Spotify, ale Apple tato věc patrně tolik netrápila zejména z toho důvodu, že významná část streamingu probíhá na mobilních zařízeních. A tam vlastní aplikaci Apple Music víceméně má.

Apple Music místo iTunes

Jako bylo dříve iTunes synonymem pro všechno jablečně hudebního, přebírá tuto pozici Apple Music. Na iOS se už hudební aplikace právě tak jmenuje a přestože tu vedle zůstává obchod iTunes Store, nezůstává jediný důvod, proč ho logicky nepřejmenovat na Apple Music Store. Apple to možná nechtěl dělat hned na začátku, aby jasně odlišil, že Apple Music je o streamingu a iTunes nadále o „fyzickém“ nákupu, ale teď už by to nemělo představovat větší problém.

Ať už by na iOS žily obě aplikace nadále odděleně, na Macu by mohlo dojít k vyjmutí této hudební služky ze současného kolosu se jménem iTunes a vytvoření jednoduché aplikace Apple Music, jež by v sobě mohla nést jak streamovací službu, tak obchod. Ostatně tak je to právě nyní v iTunes, jenže je tam kolem toho tisíc dalších služeb, funkcí a možností.

Je otázka, jak by Apple naložil například s filmy a seriály, které jsou nyní v rámci iTunes Storu rovněž nabízeny, ale tam je variant hned několik. Jednak videoobsah stále více tlačí přes Apple Music, takže by pokračující propojení hudebního a videosvěta nebylo nesmyslné; zároveň stále posouvá Apple TV a nedávno představil aplikaci TV a spekuluje se, že chce být v této oblasti ještě aktivnější.

iphone6-ios9-recovery-mode-screen

Na knihy je samostatný iBookstore, na aplikace Mac App Store, a tak se jako poslední zásadní věc, jež iTunes drží, jeví zmíněná správa mobilních zařízeních. Je jednoznačně nevyhnutelné, aby zůstala možnost propojit iPhone nebo iPad s počítačem, protože – když už ne kvůli synchronizaci – se tím často řeší mnoho problémů, ať už za pomocí updatu nebo smazání a přehrání iOS.

Rozhodně ale není nutné, aby na takovou činnost existovala obří aplikace jako iTunes, obzvlášť pokud vezmeme za svou nastíněnou teorii, že vše důležité se ze současných iTunes přesune někam jinam. Mnozí uživatelé si již ani nevzpomenou (a jiní ji ani nikdy nezažili), ale kdysi na Macu existovala aplikace iSync, po níž si ještě dnes někteří postesknou. Byla to totiž přesně tak jednoduchá záležitost, jakou si tu malujeme „po pádu“ iTunes.

iSync sloužil k synchronizaci kontaktů nebo kalendářů do mobilních telefonů, tehdy ještě zdaleka nejen iPhonů (fungoval v letech 2003 až 2011), a svou funkci plnil na jedničku. Nešlo o nic složitého, ale zato to bylo účinné. Ne že by bylo dnes například zazálohování iPhonu do počítače něco extra složitého, ale představa, že spustím jednoduchou aplikaci, kde okamžitě vidím k tomu potřebné tlačítko a celá věc se spustí, je ještě o něco lepší.

ISync3

Dává to větší smysl

Logiku to celé na první pohled může dávat, ale nakonec bude stejně nejzásadnější, jestli v tom stejnou logiku a především smysl spatří také v Applu. Zatímco na Macu jsou výše zmíněné kroky vcelku jednoduše proveditelné, je otázka, jak moc se chce Apple angažovat na Windows, kde se mu iTunes jako jednotná aplikace pro většinu věcí, kterou majitel produktů z obou světů potřebuje, hodí mnohem více.

U Apple Music ovšem dokazuje, že se nebojí jít na Android, když si to žádá konkurenční boj, a stále více se otevírá i dalším spolupracím, které jeho služby dostávají k dalším a potenciálně novým uživatelům jeho služeb. A právě tady se dostáváme možná k vůbec k tomu nejdůležitějšímu, co by mohlo z konce iTunes vzejít – mnohem jednodušší orientace a vkročení do ekosystému pro nového zákazníka Applu.

Ať už jsou totiž iTunes jakékoliv, je to hrozně špatná vstupní brána, pokud chcete iPhone z nějakého důvodu připojit k počítači a třeba si do něj nahrát písničky. Byť už dlouho není nutné iPhone s iTunes vůbec spojovat, nahrání písniček do iPhonu je činnost, kterou opravdu velké procento zejména čerstvých majitelů svého prvního iPhonu vyhledává a zjišťuje, jak ji provést.

Když pak v tu chvíli nadšený majitel nového iPhonu narazí na iTunes, které do té doby v životě neviděl, může se prvotní radost rychle vytratit. Sám mohu vyjmenovat desítky případů, kdy něco nešlo „protože iTunes“. I tím by si Apple mohl ulehčit a tím pádem i svým zákazníkům.