Zavřít reklamu

Právě dnes uplynulo přesně deset let ode dne, kdy tento svět opustil Steve Jobs. Spoluzakladateli společnosti Apple, technologickému vizionáři a svébytné osobnosti bylo v době odchodu 56 let. Kromě nezapomenutelných hardwarových i softwarových produktů zůstalo po Stevu Jobsovi také plno citátů – my si při dnešní příležitosti připomeneme pět z nich.

O designu

Design byl pro Steva Jobse v mnoha směrech alfou i omegou. Jobsovi velmi záleželo nejen na tom, jak daný produkt či služba funguje, ale také na tom, jak vypadá. Steve Jobs byl zároveň přesvědčen, že spotřebitelům je zapotřebí říci, co se jim vlastně líbí:„Je velmi těžké navrhovat produkty na základě skupinových diskuzí. Lidé ve většině případů nevědí, co chtějí, dokud jim to neukážete,“ prohlásil například v rozhovoru pro BusinessWeek v roce 1998.

Zdroj: Redakce Jablíčkář.cz

O bohatství

Steve Jobs sice nepocházel z extrémně bohatých poměrů, v průběhu jeho působení v Applu se mu ale podařilo  vydělat opravdu velké množství peněz. O tom, jaký by Steve Jobs byl, kdyby se stal průměrně vydělávajícím občanem, se můžeme pouze dohadovat. Vypadá to ale, že bohatství pro něj nebylo jeho hlavním cílem. Jobs chtěl měnit svět. „Nezáleží mi na tom, abych byl nejbohatším člověkem na hřbitově. Jít v noci spát s vědomím, že jsem udělal něco úžasného, to je to, na čem mi záleží,“ uvedl v roce 1993 v rozhovoru pro The Wall Street Journal.

O návratech

Steve Jobs nepůsobil v Applu neustále. Po jistých interních bouřích firmu v roce 1985 opustil, aby se věnoval jiným aktivitám, v devadesátých letech se do ní ale opět vrátil. Již v době svého odchodu ale věděl, že Apple je místem, kam se bude vždy rád vracet:„Vždycky budu napojený na Apple. Doufám, že se celým mým životem potáhne nitka Applu a nitka mého života, a že budou vzájemně propletené jako v tapisérii. Může se stát, že zde několik let nebudu, ale vždycky se vrátím,“ prohlásil v rozhovoru pro Playboy v roce 1985.

Steve Jobs Playboy
Zdroj: Redakce Jablíčkář.cz

O důvěře v budoucnost

Mezi nejslavnější Jobsovy projevy patří ten, který v roce 2005 pronesl na půdě Stanfordovy univerzity. Směrem ke studentům tehdy z úst Steva Jobse zaznělo mimo jiné i to, že je důležité mít víru v budoucnost, a v něco věřit:„Musíte něčemu věřit – vašim instinktům, osudu, životu, karmě, čemukoliv. Tento přístup mě nikdy nezradil, a hodně ovlivnil můj život.“

O lásce k práci

Steve Jobs byl některými lidmi označován za workholika, který kolem sebe chce mít stejně zapálené jedince. Pravdou je, že si spoluzakladatel Applu velice dobře uvědomoval, že průměrný člověk tráví prací opravdu hodně času, proto je důležité, aby ji miloval a aby věřil v to, co dělá. „Práce zabere velkou část vašich životů, a jediný způsob, jak být opravdu spokojený, je věřit, že práce, kterou děláte, je skvělá,“ apeloval na studenty v již zmíněném projevu na Stanfordově univerzitě s tím, že takovou práci mají hledat tak dlouho, dokud ji skutečně nenaleznou.

Diskuze k článku

celý text

Čtěte více