Zavřít reklamu

Facebook Messenger je jedním z nejpoužívanějších nástrojů pro komunikaci. V rámci Messengeru si tak můžeme posílat instantní zprávy prakticky s kýmkoliv, bez ohledu na to, kde se zrovna nachází. Právě v našich končinách se tento nástroj těší velké popularitě a společně s aplikací WhatsApp bychom je mohli označit za nejpoužívanější a nejpopulárnější chatovací aplikace u nás. Pokud Messenger denně používáte i vy, pak je tento článek přímo pro vás. Nyní si totiž společně posvítíme na 10 tipů a triků, o kterých stojí za to vědět.

Hovory a videohovory

Messenger je primárně aplikací pro takzvané instantní chatování. Jakmile odešlete zprávu, příjemce ji hned uvidí a může reagovat. Samozřejmě pod podmínkou, že je služba aktivní a oba máte přístup k internetovému připojení. U pouhých zpráv to už ale dávno končit nemusí. K tomu se totiž nabízí řada dalších zajímavých funkcí. Messenger tak můžete využít i pro hlasové či videohovory s přáteli či rovnou se skupinou přátel. V takovém případě stačí otevřít danou konverzaci a v pravém horním rohu uvidíte dvě tlačítka – v podobě ikonky sluchátka a kamery – indikující telefonický a video hovor. Jakmile na jedno z nich klepnete, začínáte vytáčet druhou stranu či skupinu.

Volání v Messengeru

Ztlumení notifikací

Určitě jste se už někdy ocitli v situaci, kdy jste potřebovali klid, případně jste neměli úplně příležitost odepisovat na zprávy, zatímco telefon neustále oznamoval jednu notifikaci za druhou. To je nejčastěji případ skupinových konverzacích, které se umí ozvat přesně v moment, kdy je to nejméně vhodné. Naštěstí se k tomu nabízí řešení. Messenger vám totiž umožňuje takzvaně ztlumit příchozí notifikace, díky čemuž nebudete upozorňováni na příchozí zprávy z dané konverzace. V takovém případě stačí otevřít konkrétní konverzaci, nahoře klepnout na jméno a poté zvolit ikonku zvonečku s textem Ztišit. Messenger se vám zeptá, co konkrétně si přejete ztišit a následně na jak dlouho.

Přezdívky

Při používání Messengeru nemusíte používat nutně jen předem vyplněná jména, ale naopak si konverzace můžete přizpůsobit ve formě nastavení přezdívek. K těm se dostanete velice podobnou cestou jako u zmiňovaného ztišení konverzací. Nejprve otevřete danou konverzaci, klepněte nahoře na její název a v sekci Přizpůsobení vyberte Přezdívky. V následujícím kroku se vám zobrazí seznam všech účastníků konverzace, kdy už jen stačí klepnout na konkrétní osobu, nastavit ji vlastní přezdívku a máte hotovo. Mějte ale na paměti, že tuto nastavenou přezdívku pak uvidí každý účastník konverzace, což je nutné vzít v potaz v případě skupinových chatů.

Přezdívky v Messengeru

Přizpůsobení chatu

Stejně jako Messenger umožňuje nastavení přezdívek, nabízí se i rozsáhlé možnosti pro celkové přizpůsobení chatu. Na to jsme ostatně již z části narazili v předchozí části. Pokud si totiž otevřete některou z konverzací a opět nahoře klepnete na její název, máte hned několik možností, jak si daný chat poupravit. K tomu samozřejmě slouží již zmiňovaná sekce Přizpůsobení. V první řadě si můžete zvolit Téma, měnící kompletně celou designovou stránku chatu, Rychlé reakce a v poslední řadě pak i samotné Přezdívky, kterým jsme se již věnovali výše.

Vraťme se ale ještě na chvíli k samotným tématům. Po klepnutí na tlačítko Téma se vám totiž zobrazí nabídka, z níž si můžete vybrat design, který se vám bude zamlouvat nejvíce. V první řadě na vás čekají tematické designy – jako například Cyberpunk 2077, Transgender, Pride, Stranger Things, Lo-Fi a mnoho dalších – zatímco níže pak naleznete „jednodušší designy“ využívající barev a přechodů. Volba je ve finále jen a pouze na vás.

Tajné konverzace s koncovým šifrováním

O čem mnoho uživatelů neví, jsou takzvané Tajné konverzace. Díky nim můžete odlišovat běžné chaty od těch tajných a zajistit si tak větší zabezpečení pro vaše zprávy. Obzvláště když vezmeme v potaz, že jsou tajné konverzace koncově šifrované (end-to-end), zatímco běžně posílané zprávy nikoliv. Jak ale vlastně na to? V první řadě opět klepněte nahoře na název konverzace a z nabídky vyberte Přejít do tajné konverzace. Tímto se dostanete do pomyslné druhé místnosti, která vám zajistí bezpečí a šifrování vašich zpráv.

FB Messenger tajna konverzace

Sdílení polohy

Čas od času se můžete dostat do situací, kdy druhou stranou potřebujete informovat o vaší současné poloze a naopak. Ani v tomto není Messenger pozadu, ba právě naopak. Pouhým kliknutím vám tak umožní sdílet vaší polohu, díky čemuž tak můžete v konverzaci přímo vidět, kde se jeden či druhý nachází. Samozřejmě k tomu je potřeba, abyste Messengeru umožnili přístup k polohovým službám, což je možné nastavit v Nastavení.

Nyní už ale k samotnému sdílení. V takovém případě je nutné otevřít samotnou konverzaci, nad klávesnicí klepnout vlevo na ikonku PLUS z dostupné nabídky vybrat tlačítko s ikonkou šipky indikující polohu. Tímto se vám zobrazí mapka s vaší současnou polohou, přičemž pro pokračování už jen stačí potvrdit tlačítkem Začít sdílet aktuální polohu. Druhá strana v rámci konverzace může udělat to samé, díky čemuž se uvidíte přímo na mapce.

Sdílení polohy na Messengeru

Žádosti o zprávy

Z důvodu zabezpečení a hlídání soukromí se vám všechny zprávy nemusí hned zobrazovat. V tomto ohledu záleží na nastavení vašeho soukromí. Pokud vás tedy kontaktuje cizí osoba, zpráva se vám nezobrazí po boku ostatních konverzací, ale zůstane uložena v sekci s názvem Žádosti o zprávy. Jak se k nim tedy dostat? V takovém případě musíte přejít na hlavní stránku Messengeru a vlevo nahoře klepnout na ikonku tří horizontálních linek, čímž se vám otevře postranní nabídka s možnostmi a komunitami. Zde klepněte na Žádosti o zprávy, čímž se vám ihned zobrazí všechny možnosti. Ty jsou navíc rozděleny do dvou kategorií – Možná znáte a SPAM.

Hlasové zprávy

Jak už jsme zmiňovali na samotném začátku tohoto článku, Messenger už dávno neslouží jen pro posílání klasických textových zpráv. Stejně jako jej lze využít i pro audio či video hovory, tak se i tak nabízí možnost posílání takzvaných hlasových zpráv. Než abyste je museli ručně psát či diktovat, můžete poslat takzvanou „hlasovku“ a druhé straně už jen postačí si ji přehrát, čímž můžete v některých případech ušetřit spoustu času. Tuto možnost naštěstí nemusíte nikde hledat – naopak je doslova na dosah ruky. Stačí totiž otevřít konverzaci a vedle pole pro psaní zprávy klepnout na ikonku mikrofonu. Tím se automaticky začne nahrávat vaše hlasová zpráva, kterou následně můžete odstranit, pozastavit a zpětně si ji přehrát/nahrát znovu, nebo tlačítkem pro odeslání rovnou poslat.

Hlasovky

Samolepky, GIFy a zvuky

Vaše konverzace navíc můžete patřičně „okořenit“. Nemusíte totiž posílat jen textové zprávy v kombinaci s emotikony, případně ještě hlasové zprávy. V některých případech se totiž náramně hodí, když zareagujete například formou samolepky, GIFu, nebo zprávy se zvukem. Všechny tyto tři možnosti samozřejmě v Messengeru nechybí a rozhodně tedy není na škodu, když víte, jak je máte správně použít. Ceé je to poměrně jednoduché a vše naleznete na jednom místě.

Stačí opět otevřít konverzaci a klepnout do textového pole pro zprávu. Vedle textového pole se nachází ikonka smajlíka, na tu tedy klepněte a máte prakticky hotovo. Ve spodní části obrazovky se vám zobrazí nové možnosti rozdělené do třech kategorií – samolepky s avatary, GIFy a v poslední řadě ještě zvukové zprávy. Následně je už jen a pouze na vás, kterou možnost a kdy využijete.

Odesílání obrázků/videí a jejich úprava

Messengeru, stejně jako ostatním aplikacím tohoto typu, samozřejmě nechybí ani možnost pro posílání multimédií. Díky tomu tak můžete v okamžiku odeslat například fotografie, snímky obrazovky či videa. V tomto směru se nejedná o vůbec nic neobvyklého a naopak je velká šance, že tuto možnost dnes a denně využíváte. Co vám už ale mohlo uniknout, je možnost pro jednoduchou úpravu těchto multimediálních souborů. Při posílání obrázků či videí z galerie je nejprve nutné je označit, přičemž následně se vám zobrazí dvě tlačítka – Upravit a Odeslat. Při klepnutí na Upravit můžete velice rychle a jednoduše provést některé úpravy, například v podobě anotace, přidání textu či samolepky, oříznutí či změny některých parametrů (jas, kontrast, sytost či teplota).

.