Zavřít reklamu

Světový den boje proti AIDS je celosvětově významný den vyhlášený Světovou zdravotnickou organizací jako příležitost k osvětě o pandemické smrtelné nemoci, k povzbuzení boje proti ní a viru HIV, k demonstraci podpory lidem žijícím s HIV i uctění památky jeho obětí. Každoročně připadá na 1. prosince a letos si k němu Apple přichystal speciální akci. 

Světový den AIDS byl poprvé celosvětově vyhlášen roku 1988. V roce 1996 vznikl program OSN pro boj proti HIV a AIDS (UNAIDS) a převzal organizaci a propagaci tohoto dne. Následujícího roku vznikla při tomto programu organizace World AIDS Campaign, která od roku 2004 působí samostatně. Vyjma mnohých dalších je zde ještě (PRODUCT)RED, tedy licencovaná značka společnosti Red, která se snaží zapojit soukromý sektor do zvyšování povědomí a získávání finančních prostředků na pomoc při eliminaci HIV/AIDS v osmi zemích Afriky, tedy Svazijsku, Ghaně, Keni, Lesothu, Rwandě, Jihoafrické republice, Tanzanii a Zambii.

(Product)red

Historie spolupráce (PRODUCT)RED a Applu 

Iniciativa (PRODUCT)RED byla poprvé oznámena na Světovém ekonomickém fóru ve švýcarském Davosu v lednu 2006. Už v říjnu 2006 pak vstoupil do programu právě Apple, a to s jeho červeným iPodem nano, z jehož každého prodaného kusu věnoval do programu 10 dolarů (cena iPodu byla v rozmezí od 199 do 249 dolarů). V lednu následující roku posunul spolupráci ještě dál, kdy si mohli zákazníci začít kupovat dárkové karty do jeho iTunes s tím, že 10 % z hodnoty karty byla odváděna fondu. 

V září roku 2007 pak přišla nová generace iPodu nano a s ním i stejná částka, kterou Apple fond podporoval, a to tedy 10 dolarů z každého prodaného kusu nesoucí červenou barvu. Stejně tomu bylo i s následujícími generacemi tohoto iPodu. V roce 2011 však Apple poskytl v červené barvě i Smart Cover na iPad, ze kterého odváděl 4,80 dolarů. V řadě příslušenství jej pak následoval Bumper pro iPhone 4. Bylo to od srpna 2012, kdy tak Apple fondu přispíval z každého prodaného kusu 2 dolary. V roce 2012 však do řady (PRODUCT)RED přibyly i iPod shufffle a iPod touch 5. generace.

Červené iPhony 

První „červené“ iPhony přišly 24. března 2017, kdy společnost poněkud netypicky rozšířila barevné portfolio iPhonů 7. O rok později tak učinila i s iPhony 8, v září pak už přímo představila červený iPhone XR, o rok později iPhone 11, v roce 2020 modely iPhone 12 a 12 mini a letos iPhony 13 a 13 mini.

V roce 2020 se nicméně svého červeného přebarvení dočkal i iPhone SE 2. generace. Společnost tak tuto červenou iniciativu zavedla do jisté pravidelnosti, a už po čtyři roky ji má každý nový iPhone. S tím se samozřejmě váže i další příslušenství, zejména v podobě krytů. Poslední dobou se tak děje i u Apple Watch, kdy ty první červené byly Series 6 v září 2020, nyní jsou červené i Series 7, a stejně tak jejich ciferníky nebo řemínky.

Spolu s 1. prosincem Apple aktualizoval své stránky Apple Online Storu, kde do 6. prosince bude promovat nejen jeho (PRODUCT)RED produkty, ale také platbu skrze Apple Pay. Všechny nákupy placené skrze tuto službu totiž budou také pomáhat financovat boj proti AIDS a také covidu-19. Vzhledem k tomu, že COVID hrozí, že zruší dosavadní pokrok v boji proti AIDS, Apple už loni zapojil své zákazníky do boje proti oběma pandemiím. Za 15 let společného boje proti AIDS pak s pomocí zákazníku byla z grantů podporovaných společností Apple poskytnuta životně důležitá léčba 13,8 miliónu lidí s HIV. Od roku 2006 pak pomohli zákazníci Applu získat téměř 270 milionů dolarů na financování prevence, testování a poradenských služeb pro lidi postižené HIV/AIDS. 

.