Zavřít reklamu
iWant

3 způsoby, kterými by podle „otce iPodu“ měl Apple bojovat proti závislosti na iPhonech

iWant

Z jakých důvodů nejčastěji berete do ruky svůj smartphone a díváte se na jeho obrazovku? Je to přijímání pracovních hovorů, konverzace s rodinou, vyřizování e-mailů? Nebo kontrola Facebooku, Twitteru, Instagramu, případně hraní Candy Crush nebo mobilní verze PUBG? Zamysleli jste se někdy nad tím, zda svůj smartphone neberete do ruky až příliš často?

Tony Fadell, zakladatel Nest Labs a takzvaný „otec iPodu“, se nad touto otázkou zamyslel. V jednom ze svých sloupků, publikovaných v magazínu Wired, Fadell připouští, že neexistuje žádná shoda ohledně toho, co vlastně znamená zdravě používat elektronická zařízení, a zdůrazňuje potřebu příslušného výzkumu. Fadell v tomto směru spoléhá právě na společnost Apple, jejíž příklad bývá často hojně následován. Naléhá na jablečnou společnost, aby podnikla kroky, vedoucí ke snížení závislosti na mobilních zařízeních.

„Apple se díky své systémové kontrole napříč zařízeními pro řešení tohoto problému obzvlášť hodí,“ píše Fadell. Základy pro příslušné funkce podle Fadella již Apple položil. „Věřím, že Apple by prodal mnohem více svých zařízení, kdyby na nich umožnil kontrolu aktivity,“ píše Fadell, a dodává, že zákazníci budou mít lepší pocit, pokud budou mít možnost sledovat míru a způsob používání svých elektronických zařízení. Možnost kontroly ale podle Fadella zároveň neznamená nutnost omezení používání smartphonu či tabletu. Apple by podle něj měl povzbuzovat uživatele ve snaze lépe pochopit míru používání svých zařízení, než se do toho rozhodnou vstoupit státní orgány.

Fadell navrhuje tři způsoby, kterými by Apple mohl proti závislosti (nejen) na smartphonech bojovat:

1. Sledování používání samotným zařízením

„Údaje o příslušné spotřebě by mohly mít podobu kalendáře s historií aktivity,“ navrhuje Fadell. „Přehled by mohl být rozdělen, jako třeba účet za kreditní kartu, aby mohli lidé snadno zjistit, kolik času denně stráví vyřizováním e-mailů nebo pročítáním příspěvků na sociálních sítích,“ dodává.

2. Nastavení vlastních cílů

Fadell dále navrhuje, že by uživatelé měli mít možnost nastavit si vlastní cíle, týkající se času, stráveného na smartphonu – podobně jako si někteří lidé stanovují počet kroků, které musí denně ujít. V tomto případě by ale cíl byl opačný – dostat se pokud možno pod stanovenou hranici.

3. Speciální režimy

„Apple by rovněž mohl uživatelům umožnit nastavit své zařízení do režimů jako ‚listen-only‘ nebo ‚read-only‘, aniž by museli složitě procházet nastavení. Při čtení e-booků by tak uživatele nemusely obtěžovat neustálé notifikace,“ píše, a dodává, že tuto možnost sice uživatelé teoreticky mají již dnes, ale možnost rychlého vypnutí a zapnutí by jistě byla užitečná.

Možnost kontroly využívání svého zařízení včetně případného omezení nebo nastavení cílů by jistě uvítal nejeden uživatel, důležité ale je, aby lidem byla i nadále ponechána svoboda rozhodování.