Zavřít reklamu

Tony Fadell, spoluzakladatel společnosti Nest Labs, kterou před dvěma lety koupil Google, byl v rozhovoru pro VentureBeat vyzpovídán Deanem Takashim a hlavní důraz byl kladen na počátky hudebního přehrávače iPod, který jednou provždy změnil pohled na „přenosný“ hudební průmysl. Na základě tohoto zařízení se také začaly rýsovat první známky iPhonu.

Fadell, jehož cesta započala ve společnosti General Magic a přes Phillips se dostal až do Applu, měl na starosti tým, který způsobil revoluci v přehrávání hudby. Ovšem této skutečnosti předcházely jisté pochybnosti.

„Podívej… Ty to uděláš a já garantuji, že použiji každý dolar vyhrazený pro marketing, který mám. Obětuji i Mac k tomu, abychom to dokázali,“ citoval Fadell Steva Jobse, který byl do tehdy vznikajícího iPodu velmi zapálený. Fadell se přitom domníval, že takový produkt nedokáže prorazit.

„Řekl jsem Jobsovi, že dokážeme vytvořit cokoliv. Stačí, pokud nám poskytne dostatek peněz a času, ale nebyla zde žádná jistota, že takový produkt vůbec prodáme. Bylo tady Sony, které mělo ve svém portfoliu každou audio kategorii. Nevěřil jsem, že proti takové společnosti něco zmůžeme,“ přiznal Fadell, který Apple opustil koncem roku 2008.

[su_pullquote align=“right“]Na začátku to byl jen iPod s telefonním modulem.[/su_pullquote]

iPod se později ukázal jako produkt, který definoval nositelné hudební zařízení, ovšem ze začátku se potýkal s jistými problémy – kupovali si jej jen majitelé Macu, jelikož iTunes, nutná aplikace pro synchronizaci a správu, byla jen pro počítače od Applu.

„Trvalo to dva a půl roku. První rok byl skvělý. iPod si koupil každý majitel Macu, ale v té době tady ještě nebylo mnoho uživatelů této platformy. Poté nastal jistý ‚souboj‘ s Jobsem ohledně kompatibility Apple zařízení s PC. ‚Jen přes mou mrtvolu! To se nikdy nestane! Potřebujeme prodávat Macy! To bude také jeden důvod, proč si budou lidé kupovat Macy,‘ řekl mi Jobs a jasně tím dal najevo, že zkrátka nebudeme vytvářet iPod pro PC.

„Já oponoval a měl jsem okolo sebe dostatek lidí, kteří stáli za mnou. Jobsovi jsem důrazně sdělil, že i když iPod stojí 399 dolarů, tak reálně tolik nestojí, jelikož si lidé musí koupit i Mac za další peníze, aby jej vlastnili,“ prozradil zápletku mezi ním a Jobsem spoluzakladatel úspěšné firmy Nest Labs, vyrábějící například termostaty. Na tento spor reagoval i tehdejší šéf Microsoftu Bill Gates, který nerozuměl tomu, proč se tak Apple původně rozhodl.

Jobs, v té době výkonný ředitel Applu, nakonec rezignoval na své rozhodnutí a povolil, aby mohli i uživatelé PC používat nezbytnou aplikaci iTunes pro plnohodnotnou funkčnost iPodu. Což se ukázalo jako velmi dobrý krok, protože prodeje tohoto revolučního přehrávače znatelně vzrostly. Navíc se Apple dostal do širšího povědomí lidí, kteří společnost před představením iPodu vůbec neznali.

Po nějaké době se úspěch iPodu odrazil i na již neodmyslitelném zařízení této společnosti, iPhonu.

„Na začátku to byl jen iPod s telefonním modulem. Vypadalo to totožně, jenže pokud by chtěl uživatel zvolit nějaká čísla, musel by to dělat přes rotační číselnici. A to nebylo to pravé. Věděli jsme, že to nebude fungovat, ale Jobs nás natolik motivoval, že jsme zkusili všechno,“ zmínil Fadell a dodal, že za celým procesem bylo sedm či osm měsíců tvrdé práce, než se to konečně podařilo.

„Vytvořili jsme dotykový displej s funkcí Multi-Touch. Poté jsme potřebovali lepší operační systém, který jsme vytvořili na základě spojení jistých prvků z iPodu a Macu. Vyrobili jsme první verzi, kterou jsme ihned zamítli, a začali pracovat na nové,“ vzpomínal Fadell s dodatkem, že trvalo zhruba tři roky, než vytvořili telefon, který byl připraven k prodeji.

Celý rozhovor (v angličtině) si můžete přečíst na VentureBeat.
Foto: OFFICIAL LEWEB PHOTOS
.