Zavřít reklamu

V dnešním díle našeho seriálu o osobnostech společnosti Apple si ve stručnosti připomeneme kariéru Tonyho Fadella. Tony Fadell se do povědomí fanoušků společnosti Apple zapsal především díky svému přínosu při vývoji a výrobě iPodu.

Tony Fadell se narodil 22. března roku 1969 jako Anthony Michael Fadell, a to libanonskému otci a polské matce. Studoval na střední škole Grosse Pointe South v Grosse Pointe Farms v Michiganu, poté v roce 1991 úspěšně absolvoval univerzitu v Michiganu s titulem z počítačového inženýrství. Ještě v průběhu svého studia na vysoké škole zastával Tony Fadell roli ředitele společnosti Constructive Instruments, z jejíž dílny vzešel například mutlmediální software pro děti MediaText.

Po absolvování vysoké školy v roce 1992 Fadell nastoupil do firmy General Magic, kde se v průběhu tří let vypracoval na pozici systémového architekta. Po působení ve firmě Philips Tony Fadell konečně zakotvil v únoru roku 2001 u Applu, kde byl pověřen spoluprací na designu iPodu a plánováním příslušné strategie. Fadellova představa přenosného hudebního přehrávače a souvisejícího online obchodu s hudbou se Stevu Jobsovi velmi zamlouvala a Fadell byl v dubnu roku 2001 pověřen vedením skupiny zaměstnanců, která měla na starost právě iPod. Příslušné divizi se v době Fadellova působení opravdu dařilo a Fadell byl o pár let později povýšen do pozice viceprezidenta inženýrství iPodu. V březnu roku 2006 nahradil Jona Rubisteina na pozici senior viceprezidenta divize iPodu. Tony Fadell opustil řady zaměstnanců společnosti Apple na podzim roku 2008, v květnu roku 2010 spoluzaložil společnost Nest Labs a jednu dobu působil také v Googlu. V současné chvíli pracuje Fadell ve společnosti Future Shape.

.