Zavřít reklamu

Operační systém macOS sám o sobě skýtá spoustu možností pro pohodlnou a efektivní práci. Nativní prostředky ale někdy nestačí, a v takových chvílích se mohou hodit nástroje třetích stran. V dnešním článku vám přinášíme tipy na pět aplikací, které vá usnadní práci na vašem Macu.

Keyboard Maestro

Nejrůznější klávesové zkratky nám mohou skvěle urychlit, zjednodušit a zfektivnit práci na Macu. Ne každému ale vyhovují klávesové zkratky, které jsou k dispozici ve výchozím nastavení. Pokud chcete ovládání Macu za pomoci klávesnice vyladit a přizpůsobit opravdu na maximum, skvěle vám k tomu poslouží aplikace s názvem Keyboard Maestro. Díky této aplikaci si můžete nastavit celou řadu klávesových zkratek pro automatizaci, ovládání aplikací, pokročilou práci s textem či mediálními soubory, práci v prostředí webových prohlížečů a mnoho dalšího.

Aplikaci Keyboard Maestro si můžete vyzkoušet zde.

Hazel

Pokud si na Macu chcete zautomatizovat správu složek a souborů, pomůže vám aplikace s názvem Hazel z dílny společnosti Noodlesoft. Hazel vám umožní vytvoření, úpravu a plánování nejrůznějších pravidel a úloh, na jejichž základě pak bude provádět správu složek a souborů na vašem Macu. Hazel si umí na základě vámi stanovených pravidel poradit s přesouváním, přejmenováváním, mazáním, označováním souborů a dalšími akcemi. Vyzkoušet si jej můžete zdarma, cena za licenci je ale poměrně vysoká – 42 dolarů. K práci se soubory na základě pravidel ale můžete využít také nativní Automator.

Aplikaci Hazel stáhnete zde.

BetterTouchTool

Výborným pomocníkem, který vám umožní nastavit a přizpůsobit specifické akce k lepšímu a efektivnějšímu ovládání vašeho Macu je aplikace s názvem BetterTouchTool. Jedná se o šikovný nástroj, s jehož pomocí můžete vaší klávesnici, myši, trackpadu nebo třeba Touch Baru přiřadit konkrétní akce pro práci s aplikacemi, správu souborů, práci s okny nebo třeba pro přizpůsobení předvoleb na vašem Macu. Zkušební verze aplikace BetterTouchTool je zdarma, celoživotní licence vás vyjde na 21 dolarů.

Aplikaci BetterTouchTool stáhnete zde.

Retangle

Operační systém macOS nenabízí v základu příliš mnoho možností pro práci a správu oken. Mezi oblíbené aplikace, s jejichž pomocí si můžete rozvržení oken na ploše vašeho Macu přizpůsobit na maximum, patří Magnet, jedná se ale o placenou aplikaci. Podobnou službu vám ale umí prokázat také aplikace Retangle, která je ke stažení zdarma.

Aplikaci Retangle stáhnete zde.

TextExpander

Pokud na vašem Macu často píšete opakující se text, určitě se vám bude hodit aplikace s názvem TextExpander. Funguje podobně jako funkce Náhrada textu – nastavíte sí klávesové zkratky, které chcete zadávat místo vybraných částí textu. Kromě toho vám TextExpandr například umožní efektivnější vyplňování textových polí, psaní e-mailových zpráv, podepisování nejrůznějších dokumentů a mnoho dalšího.

Aplikaci TextExpander stáhnete zde.

.