Zavřít reklamu

Počítače od Applu je možné ovládat všemi možnými způsoby počínaje hlasem a konče myší či trackpadem. Další možností, jak na Macu provádět nejrůznější akce, jsou i klávesové zkratky, kterých je zde k dispozici opravdu hodně. Na stránkách Jablíčkáře vám čas od času představíme tipy na klávesové zkratky, které určitě využijete.

Práce s okny a aplikacemi

Při práci s okny a aplikacemi je často důležitá maximální úspora času. Pokud například chcete minimalizovat okno právě otevřené aplikace, pomůže vám klávesová zkratka Cmd + M. Aktivní okno můžete zavřít pomocí klávesové zkratky Cmd + W. K ukončení aplikace slouží zkratka Cmd + Q, v případě problémů můžete vynutit ukončení programu stiskem klávesové zkratky Option (Alt) + Cmd + Esc.

Práce se soubory a složkami ve Finderu

Klávesové zkratky můžete na vašem Macu využít i při práci se soubory a složkami v nativním Finderu. Stiskem kláves Cmd + A provedete výběr všech zobrazených položek. Za pomoci klávesové zkratky Cmd + I můžete zobrazit informace, týkající se vybraných souborů a složek, za pomoci Cmd + N otevřete nové okno Finderu. Za pomoci klávesové zkratky Cmd + [ se ve Finderu vrátíte do předchozího umístění, zkratka Cmd + ] vás naopak přesune do následujícího umístění. Pokud se chcete ve Finderu rychle přesunout do složky Aplikace, použijte zkratku Cmd + Shift + A.

Práce s textem

Všichni jistě znají klávesové zkratky Cmd + C (kopírování), Cmd + X (vyjmutí) a Cmd + V (vložení). Při práci s textem na Macu můžete ale využít mnohem více klávesových zkratek. Za pomoci Cmd + Control + D například zobrazíte slovníkovou definici označeného slova. Při psaní v editorech můžete za pomoci Cmd + B zahájit psaní tučného textu, Cmd + I zase slouží k aktivaci psaní kurzívou. Za pomoci zkratky Cmd + U zase pro změnu zahájíte psaní podtrženého textu, stiskem Control + Option + D aktivujete psaní přeškrtnutého textu.

Ovládání Macu

Pokud chcete rychle zamknout obrazovku vašeho Macu, můžete k tomuto účelu použít klávesovou zkratku Control + Cmd + Q. Pokud stisknete klávesovou zkratku Shift + Cmd Q, zobrazí se vám dialogové okno s otázkou, zda chcete ukončit všechny běžící aplikace a odhlásit se. Majitelé Maců bez Touch ID, případně ti, kteří spolu se svým Macem používají klávesnici s klávesou pro vysunutí disku, mohou pro rychlé zobrazení dialogového okna s dotazem na restart, uspání či vypnutí počítače použít klávesovou zkratku Control + tlačítko pro vypnutí, případně Control + klávesa pro vysunutí disku.

Amaya Tomanová

Nihil nocere

Dítě devadesátek a milovnice Japonska. S oblibou píšu o aplikacích, marketingu, a historii Applu. Baví mě objevovat nové věci, učit se novým postupům a poznávat nové technologie. Mám ráda impresionismus, Boba Dylana a své Apple Watch.

Všechny články autora

Diskuze k článku

celý text

Čtěte více.