Zavřít reklamu

Řadíte-li se mezi pravidelné čtenáře našeho magazínu, tak vám zajisté čas od času neuniknou články, ve kterých se společně věnujeme domácím opravám iPhonů a dalších Apple zařízení. V jednom z posledních článků jsme si společně ukázali 5 základních věcí, které by neměly žádnému domácímu opraváři iPhonu chybět. Pravdou je, že těchto zmíněných 5 věcí je zcela základních a samozřejmě jich existuje více. Bez některých se ve specifických situacích neobejdete, jiné mohou zase opravy co možná nejvíce zjednodušit a zrychlit. Pojďme se společně v tomto článku podívat na dalších 5 věcí, které by domácímu opraváři iPhonů neměly chybět.

Horkovzdušná pistole

Především novější iPhony využívají na mnoha místech lepidlo. U iPhonu 8 a novějšího najdeme lepidlo například na rámečku pod displejem – to zde slouží k utěsnění a poskytnutí voděodolnosti. Pod baterií se pak nachází speciální lepící proužky, s pomocí kterých je možné baterii jednoduše vytáhnout. V neposlední řadě je částečně přilepeno například horní ústrojí na displeji, popřípadě flex kabel, který vede od základní desky směrem dolů a poskytuje Lightning konektor pro nabíjení, reproduktor a mikrofony. Pro zjemnění lepení a jednodušší odlepování se rozhodně vyplatí investovat do horkovzdušné pistole. Nutno zmínit, že například při výměně Lightning flex kabelu se bez „horkovzdušky“ jednoduše neobejdete, jelikož bez ní riskujete poškození. Kromě toho se může horkovzdušná pistole hodit i tehdy, kdy prasknou lepící proužky pod baterií při jejím vytahování.

Horkovzdušné pistole koupíte zde

Lepidlo

V minulém díle jsme si ukázali několik kvalitních lepících pásek, které je nutné v určitých situacích využít. Již víte, že rozhodně není páska jako páska, a že se rozhodně vyplatí připlatit – především tedy u iPadů. Čas od času ale může přijít situace, kdy lepící pásku jednoduše využít nemůžete, a to například kvůli stísněnému prostoru. Přesně v takových případech se může hodit speciální lepidlo, které je určené pro opraváře iPhonů a další podobné techniky. Takových lepidel samozřejmě existuje více, nejvíce populární a kvalitní jsou však lepidla od značky Zhanlida, konkrétně pak s označením B-7000, popřípadě T-7000 a T-8000. První zmíněné lepidlo je přímo pro lepení LCD displejů (u iPadu je každopádně pořád nutné využít pásku Tesa), poslední dvě zmíněné lepidla jsou pak všeobecně vodotěsná s tím, že první je černé a druhé průhledné. Dobrou zprávou je, že tato lepidla nejsou drahá a díky kvalitnímu uzávěru se jednak jednoduše nanáší, a jednak bez problémů vydrží.

Antistatický náramek

Osobně opravuji chytré telefony od Applu již po dobu několika dlouhých let – začal jsem v době iPhonu 6. Za tu dobu se mi podařilo nasbírat mnoho zkušeností, a to jak těch negativních, tak těch pozitivních. Před nějakou dobou jsem například zjistil to, že si rozhodně není radno zahrávat se statickou elektřinou. Z toho důvodu využívám jednak gumovou podložku, a jednat speciální antistatický náramek, který vás dokáže „uzemnit“. Ještě bez náramku se mi párkrát stalo, že jsem minimální výboj předal do těla iPhonu. Ten pak reagoval tím způsobem, že například špatně vyobrazoval displej, který „přeskakoval“ a nefungoval na něm dotyk. V některých případech se displej zvládl sám vzpamatovat, avšak došlo i na situaci, kdy jsem displej prostě a jednoduše odrovnal. Když už jsme u toho odrovnávání, tak bych ještě rád v tomto odstavci opět upozornil na to, že při jakékoliv práci s iPhonem či jiným telefonem je nutné, abyste prvně odpojili baterii – před tímto krokem nic nedělejte (kromě odšroubování krycích plíšků), jelikož jinak riskujete poškození dílů.

Speciální antistatickou sadu iFixit Portable Anti-Static Mat koupíte zde

Štěteček, vatová tyčinka a hadřík

Při opravě je nutné, abyste udržovali pořádek, a abyste veškeré nářadí a ostatní věci měli dobře zorganizované. Zároveň musíte dbát také na čistotu uvnitř zařízení. Například při výměně předního nebo zadního fotoaparátu je nepřípustné, abyste mezi samotný modul a ochranné sklo dostalo smítko prachu. Pokud by se tak stalo, tak by to mohlo jít vidět na výsledných snímcích, v některých případech dokonce fotoaparát nemusí umět zaostřit apod. Kromě toho se snažím po dokončení opravy před zavřením zařízení vždy očistit všemožné plochy, kde zůstaly mé otisky prstů. Pokud by se totiž stalo, že by iPhone po vás otevřel jiný opravář, tak alespoň bude vědět, že jste si dali záležet. K očištění prakticky čehokoliv využívám isopropylalkohol (IPA), společně nějakým hladkým hadříkem a popřípadě vatovou tyčinkou do uší. Občas využívám také štěteček, a to k očištění nějaké součástky od prachu, popřípadě k očištění kontaktů a konektorů.

iFixit Pro Tech Toolkit koupíte zde

Kvalitní příručka

Co si budeme nalhávat, pokud se nyní řadíte mezi začátečníky, tak asi těžko začnete jen tak bez problémů opravovat jablečné telefony. Minimálně ze začátku k tomu budete potřebovat nějaké video či příručku – a zcela upřímně, u některých nevšedních úkonů využívám video nebo příručku i já. Žádný učený z nebe totiž nespadl. Postupně se samozřejmě klasické úkony v podobě výměny baterie či displeje naučíte nazpaměť, ze začátku je ale nějaké vedení nesmírně důležité. Co se videí týče, tak osobně vždy přecházím na YouTube, kde vyhledám úkon, který potřebuju provést. Ne každé video samozřejmě nutně musí být dobré, takže uděláte nejlépe, když si videa postupně projdete. Díky tomu zjistíte, jestli jsou všechny postupy zřetelné, popřípadě se můžete přesvědčit o tom, jestli úkon budete vůbec schopni provést. Naprosto perfektní příručky s obrázky a textovým popisem najdete na stránkách iFixit.com.

ifixit guides příručky
.