Zavřít reklamu

Jestliže sledujete náš magazín, tak jistě víte, že se na něm čas od času ode mě objeví článek, ve kterém se nějakým způsobem věnuji opravám iPhonů, popřípadě jiných jablečných zařízení. Kromě toho, že se vám, jakožto našim čtenářům, snažím přiblížit problematiku opravování, tak se vám snažím předat také zkušenosti, poznatky, tipy a triky, které jsem za mou „opravovací kariéru“ nabyl. Již jsme se podívali například na základní tipy a triky pro domácí opraváře, kromě toho jsme si řekli také více o tom, jak funguje Touch ID či Face ID, popřípadě další součásti. V tomto článku bych se s vámi chtěl podělit o 5 věcí, které by neměly chybět žádném domácímu opravářovi iPhonů, popřípadě dalších Apple zařízení. Jedná se o čistě můj seznam věcí, bez kterých bych se při opravování již neobešel, popřípadě o takové věci, které dokáží opravování zpříjemnit či zjednodušit.

iFixit Pro Tech Toolkit

Čím jiným bych měl tento článek zažít než iFixit Pro Tech Toolkit. Jedná se o asi nejlepší sadu nářadí pro opravu zařízení, kterou na světě můžete najít. Najdete v ní doopravdy naprosto vše, co kdy můžete potřebovat. Součástí jsou pinzety, plastová a kovová páčidla, antistatický náramek, trsátka, velkou přísavku, desítky bitů se dvěma šroubováky a mnoho dalšího. Tato sada vás mile potěší i po stránce kvality – osobně ji využívám již přes rok v kuse a veškeré nástroje jsou v naprostém pořádku. Během tohoto roku se mi navíc nikdy nestalo, že by mi v sadě chyběl jakýkoliv nástroj či nářadí. Zakoupením iFixit Pro Tech Toolkit navíc získáte doživotní možnost výměny případně poškozeného nářadí. Pokud si tuto sadu jednou koupíte, tak už jinou nebudete ani potřebovat, ani chtít. Vychází sice na 1 499 korun, ale rozhodně za tyto peníze stojí. Mou recenzi na iFixit Pro Tech Toolkit zobrazíte klepnutím zde.

iFixit Pro Tech Toolkit koupíte zde

Silikonová a magnetická podložka

Při rozebírání iPhonu či jakéhokoliv jiného zařízení je nutné, abyste si přehledně organizovali šroubky, společně s dalšími součástmi. Jednotlivé šroubky totiž mohou mít jinou velikost či průměr. Pokud byste šroubek při opětovném skládání umístili na jiné místo, tak riskujete například to, že dřív nebo později dojde k jeho uvolnění, v tom horším případě můžete například kompletně zničit základní desku či třeba displej. Jednotlivé šroubky si samozřejmě můžete umístit nějakým přehledným způsobem na stůl, avšak stačí, abyste o něj zavadili, popřípadě s ním jinak pohnuli, a rázem jsou všechny šroubky fuč. Je tedy nutné vlastnit nějakou podložku, v mém případě tedy ideálně dvě – jednu silikonovou a druhou magnetickou. Silikonovou podložku využívám obyčejnou no-name, a to vždy při provádění opravy na dočasné odložení šroubků a součástek. Magnetickou podložku pak doporučuji iFixit Magnetic Project Mat, kterou využívám pro přehledné ukládání šroubků. Hodí se také tehdy, pokud máte najednou rozdělaných více projektů a nechcete šroubky či součástky omylem zamíchat dohromady.

iFixit Magnetic Project Mat koupíte zde

Kvalitní oboustranné pásky a primer

Pokud se pustíte do opravy novějšího iPhonu, popřípadě třeba iPadu, tak kromě kvalitního nářadí budete potřebovat také kvalitní oboustranné lepící pásky. Tyto lepící pásky, popřípadě lepení či těsnění, se u iPhonů využívají především k utěsnění, aby se do útrob nedostala voda. Jinak zde displej drží především speciální mechanismus s kovovými plíšky, které se zasunou do „pouzdra“, společně se šroubky na spodní straně. O mnoho více je kvalitní lepení důležité u iPadů, kde žádné šroubky nenaleznete a displej na těle drží doopravdy pouze pomocí lepení. K prakticky každému Apple zařízení jste schopni zakoupit již předem vyříznuté lepení, které následně jednoduše nanesete na tělo. S těmito předpřipravenými lepeními mám však dobrou zkušenost pouze u iPhonů. Kdykoliv jsem takové lepení využil u iPadu, tak nikdy displej pořádně nepodrželo a docházelo k odlepování. Při opravách iPadů tedy uděláte lépe, když si pořídíte pořádnou a kvalitní lepící pásku. Doporučit mohu dvě, obě od značky Tesa. Jedna má označení Tesa 4965 a přezdívá se ji jednoduše „červená“. Druhá páska má označení Tesa 61395 a je ještě o něco lepivější než předchozí zmíněná. Tyto pásky podle potřeby koupíte v různých šířkách. Kvalitní oboustranná páska je však pouze jedna část úspěchu při lepení. Kromě nich je totiž nutné si pořídit ještě primer, tedy speciální roztok, kterým lepené povrchy připravíte na lepení. Po aplikaci tohoto roztoku několikanásobně zvětšíte přilnavost lepící pásky, která pak drží opravdu jako přibitá. Většina opravářů o nějakém primeru nemá ani nejmenší tušení a je nutné zmínit, že je opravdu nesmírně důležitý, a že by neměl žádnému opraváři chybět. Doporučit mohu 3M Primer 94, který zakoupíte buď přímo v tubě (ampulce) pro jednoduché nanášení, popřípadě v plechovce.

Isopropylalkohol

Další nezbytnou součástí výbavy každého domácího opraváře je isopropylalkohol, známý také pod názvem isopropanol či zkratkou IPA. A v jakých případech se může IPA hodit? Existuje jich hned několik. Primárně pomocí IPA dokážete jednoduše odstranit prakticky jakékoliv lepení, například to originální, které může zůstat na displeji či těle zařízení po jeho otevření. Isopropylalkohol jednoduše nanesete na hadřík či na místo, které chcete očistit, a celý proces se tak stane o mnoho jednodušším. IPA dále využívám tehdy, když potřebuji ze zařízení vytáhnout baterii, u které došlo k utrhnutí „magických tahacích proužků“. Po nakapání dojde totiž k uvolnění lepidla, čímž se celý proces vytahování baterie zjednoduší. Osobně jsem si zakoupil velkou plechovku isopropylalkoholu s tím, že jej přelévám do malé lahvičky. Z ní pak IPA aplikuji malým otvorem na konci lahvičky. V některých situacích na konec lahvičky nasadím tak injekční stříkačku (upravenou pro tyto účely), díky které dostanu isopropylalkohol na nejhůře dostupná místa. I isopropylalkohol tedy dokáže výrazně zjednodušit opravování, a to výrazně.

Pořádné světlo

Můžete mít sebelepší nářadí, podložku či lepící pásku. Pokud ale nemáte pořádné světlo, tak jste jednoduše nahraní, protože ve tmě toho opravu moc neuvidíte. Abyste byli při každé opravě úspěšní, tak je nutné, abyste měli opravdu velmi kvalitní světlo, díky kterého bez problémů budete schopni vše vidět. Osobně při opravách kromě hlavního světla využívám také speciální lampičku s husím krkem. Díky němu si mohu jednoduše zdroj světla nasměrovat tam, kam potřebuji, abych co možná nejlépe viděl. Jakým způsobem si však dobré světlo v opravářské místnosti zajistíte je pouze na vás. Kromě světla byste pak měli zajistit, aby se v místnosti nacházelo co možná nejméně prachu. Pokud se totiž prach dostane například do konektoru, tak může způsobit neplechu. Stejný problém nastává v případě, že se smítko prachu dostane třeba do fotoaparátu, popřípadě kdekoliv jinde.

.