Zavřít reklamu

Operační systém watchOS 9 je doslova nabitý novinkami a přináší řadu parádních změn. Největší pozornosti se dostává například lepšímu sledování cvičení, nové funkce připomínání léků, trackování spánku, ciferníkům a podobným novinkám. Nyní si ale posvítíme na něco jiného, respektive na pravý opak. Zaměříme se totiž naopak na drobnosti ze systému watchOS 9, které si rozhodně zaslouží vaši pozornost a je dobré o nich alespoň vědět. Pojďme se na ně tedy společně podívat.

Další ukazatelé při běhu

Jak už jsme zmínili hned v úvodu, jednou z nejlepších novinek nového operačního systému watchOS 9 je jednoznačně lepší sledování při cvičení. Zde bychom mohli zařadit například zbrusu nové údaje jako zóny tepové frekvence, výkon a ostatní. Konkrétně u běhání vám hodinky dokážou zobrazit některé další údaje, které vás při dané aktivitě mohou případně posunout vpřed. Nově si totiž můžete nechat vyobrazit například informace o délce kroku, době kontaktu se zemí a vertikální oscilaci.

watchos 9 vertikalni oscilace

Jedná se o poměrně užitečné ukazatele, které stojí za to znát. Chvíli bychom ještě mohli věnovat zmiňované vertikální oscilaci. Ta totiž určuje míru odrazu v každém kroku během běhu. A o čem tedy vypovídá? Jejím výsledkem je informování uživatele o vzdálenosti, jakou urazí při každém kroku nahoru i dolů. K tomu se vážou i názory běžců a trenérů, podle nichž je efektivnější vertikální oscilaci snižovat, díky čemuž konkrétní člověk zbytečně neplýtvá energií pohybem nahoru a dolů. Na druhou stranu, z průzkumu Garmin vyplývá, že běžci s vyšším tempem mají také vyšší vertikální oscilaci. Jedná se svým způsobem o velice zajímavý údaj, který může řadu lidí zaujmout a donutit je se zamyslet nad jejich stylem běhání.

Ukazatel SWOLF při plavání

U sportu ještě chvíli zůstaneme, akorát se nyní přesuneme do vody, respektive k plavání. Monitorování plavání se totiž dočkalo parádní zlepšení v podobě zbrusu nového ukazatele s označením SWOLF. Ten nám dokáže v rychlosti říct o tom, jak moc jsme ve vodě efektivní, jak se nám daří a jak se můžeme posunout. Zároveň Apple Watch díky systému watchOS 9 automaticky poznají, zda používáme plaveckou desku (takzvaný kickboard), rozpozná plavecký styl a dokáže nám podstatně lépe trackovat naši plaveckou aktivitu. Jedná se tak o parádní novinku pro milovníky plavání.

watchos 9 plavani

Rychlé akce

Operační systém watchOS 9 se dočkal takzvaných rychlých akcí. Jedná se o parádní novinku, která dokáže znatelně zrychlit některé operace – pouhým spojením dvou prstů totiž můžeme okamžitě zahájit cvičení, nebo pořídit fotografii. Jedná se prakticky o úplně stejnou funkci, kterou můžeme znát z našich iPhonů (iOS), kde si můžeme nastavit různé operace pro dvojí či trojí poklepání na záda telefonu. Prakticky na úplně stejném principu nyní budou fungovat i jablečné hodinky.

Nový systém notifikací

Jablečné hodinky Apple Watch dodnes trpěly poměrně zásadním nedostatkem, který spočíval v systému notifikací při používání hodinek. Pokud jsme totiž na hodinkách zrovna pracovali, procházeli některé aplikace, četli zprávy či podobně a přišla nám zpráva či jiná notifikace, okamžitě tím překryla celou naši aktivitu. Abychom se k ní vrátili, museli jsme zmáčknout tlačítko digitální korunky či notifikaci prstem odstranit pryč. Uživatelé Apple Watch asi sami uznají, že se nejedná o úplně nejšikovnější způsob. Nejhorší je taková situace v případech, kdy jste účastníkem skupinové konverzace, která v danou chvíli řeší několik věcí zároveň a vy tak dostáváte notifikaci každých pár sekund.

watchOS 9 nový systém notifikací

Tento nedostatek si naštěstí Apple uvědomil, a proto v rámci operačního systému watchOS 9 přišel s povedeným řešením – o slovo se totiž přihlásil nový systém notifikací neboli takzvaných „nevtíravých bannerů“, jak je na svém webu označuje přímo Apple. Nový systém je prakticky totožný s tím, který můžeme znát z chytrých telefonů. Ať už na našich hodinkách zrovna děláme cokoliv, pokud obdržíme notifikace, z horní části displeje sjede menší banner, který můžeme buďto rozkliknout, nebo odignorovat a nadále se věnovat našim aktivitám. Jak nový systém vypadá si můžete prohlédnout na výše přiloženém snímku.

Portrétové ciferníky

watchOS 9 přináší řadu nových a přepracovaných ciferníků, které dokážou v okamžiku informovat prakticky o čemkoliv. O čem už se ale tolik nemluví, je vylepšení takzvaných portrétových ciferníků. Ty se totiž dočkaly poměrně menších změn, ale i přesto musíme uznat, že i tak si jednoznačně zaslouží pozornost. Na ciferník Portréty si totiž nově můžete dát obrázek svého psa či kočky a v režimu úprav dokonce změnit barevný tón pozadí dané fotky. Jestliže se považujete za milovníky zvířat, pak se jedná o perfektní možnost, která v praxi vypadá přímo parádně.

watchos 9 cifernik portret

Redaktor a student. Mimo redaktorskou činnost se také zajímá o svět populárních technologií. Svůj volný čas věnuje studiu a svým nejbližším.

Všechny články autora

Diskuze k článku

    Je tam ještě jedna vychytávka na ciferníku kalorií minut a stání je k dispozici teplota vzduchu předchozí verze musela být připojena k internetu jinak se nezobrazila teplota teď to ukazuje teplotu i když není připojeno k internetu.

celý text

Čtěte více.