Zavřít reklamu

Začátkem týdne jsme se dočkali uvolnění operačního systému watchOS 9 pro veřejnost. Po dlouhém několikaměsíčním čekání jsme se tedy konečně dočkali. Skvělou zprávou také je, že watchOS 9 s sebou přináší řadu zajímavých novinek a změn, které rozhodně stojí za to a opět posouvají jablečné hodinky o několik kroků vpřed. V tomto článku si proto posvítíme na základní tipy a triky pro operační systém watchOS 9, které by měl znát každý uživatel.

Lepší sledování spánku

Apple v rámci operačního systému watchOS 7 přinesl funkci, po níž jablíčkáři volali doslova roky. Řeč je samozřejmě o nativním monitorování spánku. Jenže uživatelé ve finále zas tak šťastní nebyli. Sledování spánku bylo pouze základní a navíc nesplňovalo očekávání – nehledě na to, že alternativní aplikace si s tímto úkolem poradily mnohokrát lépe. Právě proto se Apple rozhodl tuto funkci vylepšit, a to konkrétně v nově vydané verzi watchOS 9.

Nový operační systém watchOS 9 se konkrétně dočkal vylepšení nativní aplikace Spánek, která nově zobrazuje daleko více dat, a zároveň se má postarat o celkově lepší monitoring. Díky tomu tak na nás čekají informace o fázích spánku a bdělosti (REM, lehký a tvrdý spánek), které budou mimo Apple Watch k nahlédnutí i v rámci nativního Zdraví na iPhonu. Jak už jsme zmínili výše, nativní monitoring spánku nejprve úspěch nesklidil, a právě proto jablíčkáři tuto změnu považují za jednu z nejlepších vůbec.

Připomenutí léků

Apple se letos zaměřil na zdraví svých uživatelů. To je lehce patrné již z prvotní zmínky o lepším monitorování spánku a jasně to prokazují i další novinky, které do watchOS 9 zamířily. Cupertinský gigant totiž přidal poměrně zásadní funkci, která pro spoustu jablíčkářů může být zcela zásadní. Možnost připomínek pro užití léků. Něco takového dodnes chybělo a je rozhodně na místě, že se taková funkce dostala přímo do operačních systémů. Celé to začíná na iPhonu (s iOS 16 a novějším), kde stačí otevřít nativní Zdraví, v sekci Prohlížení vybrat Léky a následně vyplnit prvotního průvodce.

Následně se vám jednotlivé léky a vitamíny budou připomínat i na vašich Apple Watch s watchOS 9, díky čemuž tak dokážete minimalizovat riziko, že byste na některý lék případně zapomněli. Opět se jedná o něco, co má v rámci jablečných operačních systémů svou premiéru. Jak si navíc můžete prohlédnout ve výše přiložené galerii, možnosti nastavení jsou skutečně rozsáhlé.

Lepší monitorování cvičení

Samozřejmě chytré hodinky Apple Watch jsou primárně určeny k monitorování fyzických aktivit neboli cvičení. Apple na to naštěstí nezapomíná a naopak se snaží tyto vlastnosti posunout ještě o něco vpřed. S příchodem nové verze operačního systému watchOS 9 proto můžete počítat s ještě lepším sledování cvičení, a to konkrétně při běhu, chůzi a ostatních klasických činnostech. Aby toho nebylo málo, tak si navíc uživatelé jablečných hodinek budou moci vyobrazit výkon, převýšení, počet kroků, průměrnou délku jednoho kroku a další informace. To jsou sice údaje, které jsou jablíčkářům k dispozici delší dobu skrze nativní aplikaci Zdraví, avšak nyní půjdou daleko lépe vidět.

Zároveň s watchOS 9 přichází zajímavá novinka – v průběhu cvičení bude možné změnit samotný typ cvičení, což doposud nebylo možné. Pokud se například věnujete triatlonu, pak je tato možnost přímo pro vás. V případě plavání pak Apple Watch automaticky detekují plavání s kickboardem a dokonce dokážou automaticky rozpoznat plavecký styl. Plavci pak jistě ocení možnost sledování takzvané SWOLF skóre. To zaznamenává kromě vzdálenosti také čas, tempo a frekvenci záběrů.

Řada dalších ciferníků

Co by to bylo za hodinky bez ciferníků? Nad něčím podobným pravděpodobně uvažoval i Apple, a proto se systém watchOS 9 rozhodl obdarovat řadou dalších ciferníků. Konkrétně se tak můžete těšit na řadu nových stylů či přepracování těch stávajících. Konkrétně jde o ciferníky s označením Metropolitan, Lunární, Hrátky s časem, Astronomie, Portréty a Modulární.

Ovládání Apple Watch přes iPhone

Operační systémy iOS 16 a watchOS 9 jsou samozřejmě vzájemně propojené. Díky jejich synergii navíc přichází nová velice zajímavá možnost – schopnost ovládání jablečných hodinek prostřednictvím iPhonu. V takovém případě lze konkrétně zrcadlit obrazovku z jablečných hodinek do telefonu a následně je tak ovládat.

Tuto funkci lze aktivovat poměrně jednoduše. Stačí přejít do Nastavení > Zpřístupnění > Mobilita a motorika > Zrcadlení Apple Watch. Zde už jen stačí novinku zapnout, vyčkat na spojení Apple Watch + iPhone a máte prakticky hotovo. Na druhou stranu ale musíme upozornit na jedná zásadní nutnost. Aby vám možnost ovládání hodinek přes telefon vůbec fungovala, pak musíte být připojení ke stejné Wi-Fi síti. Zároveň je funkce k dispozici jen pro Apple Watch Series 6 a novější.

Redaktor a student. Mimo redaktorskou činnost se také zajímá o svět populárních technologií. Svůj volný čas věnuje studiu a svým nejbližším.

Všechny články autora

Diskuze k článku

celý text

Čtěte více.