Zavřít reklamu

Pokud se už delší dobu pokukujete po novém iMacu, tak momentálně máte dvě možnosti, jak se zachovat. První možností je, že počkáte na iMacy s vlastními ARM procesory Apple Silicon, anebo jednoduše čekat nebudete a ihned is zakoupíte nedávno aktualizovaný 27″ iMac s klasickým procesorem od Intelu. Apple má však před sebou, co se týče integrace Apple Silicon procesorů, ještě dlouhou cestu a leccos se může pokazit. Pojďme se společně v tomto článku podívat na to, proč byste si aktualizovaný 27″ iMac měli koupit už teď, a proč byste neměli čekat na příchod ARM procesorů.

Jsou pekelně výkonné

I přesto, že se v poslední době Intel všeobecně kritizuje, a to kvůli slabého výkonu a vysokého TDP jeho procesorů, tak je pořád nutné podotknout, že jsou jeho nejnovější procesory stále dostatečně výkonné. Procesory Intel 8. generace, které se nacházely v minulých iMacích, byly v rámci aktualizace nahrazeny procesory Intel 10. generace. Nakonfigurovat si tak můžete klidně 10jádrový Intel Core i9 s taktovací frekvencí 3.6 GHz a Turbo Boost frekvencí 5.0 GHz. Předpokládá se však, že vlastní ARM procesory budou ještě o něco výkonnější. To, co není jisté, je grafický výkon Apple Silicon procesorů. Objevily se informace o tom, že GPU chystaných Apple Silicion procesorů nebude výkonná tolik jako momentálně nejvýkonnější grafické karty. Nový 27″ iMac si můžete zakoupit s grafickými kartami Radeon Pro 5300, 5500 XT či 5700XT, a to s pamětí až 16 GB.

Fusion Drive je fuč

Apple byl už delší dobu kritizován za to, že v dnešní moderní době stále u iMaců nabízí zastaralý Fusion Drive, který slouží jakožto hybridní SSD a HDD v jednom. V dnešní době už se prakticky u všech novějších zařízení používají SSD disky, které jsou sice menší a dražší, na druhou stranu jsou však ale několikanásobně rychlejší. Fusion Drive byl představen již v roce 2012, kdy byly SSD disky o mnoho dražší než nyní, a jednalo se o zajímavou alternativu klasického HDD. V rámci poslední aktualizace 27″ a 21.5″ iMacu jsme se tedy konečně dočkali odstranění Fusion Drive disků z nabídky a je jasné, že iMacy s Apple Silicon procesory z žádnou jinou technologií pro ukládání dat nepřijdou. I v tomto případě tedy není důvod, abyste čekali na něco „novějšího a výkonnějšího“.

27" imac 2020
Zdroj: Apple.com

Displej s nano-texturou

Před několika měsíci jsme se dočkali představení nového profesionálního displeje od Applu, který dostal název Pro Display XDR. Tento nový displej od Applu uchvátil všechny z nás svou cenou, společně s technologiemi, které přináší – konkrétně lze zmínit speciální nano-texturovou úpravu. Mohlo se zdát, že tato úprava bude exkluzivní právě pro Pro Display XDR, opak je však pravdou. Za příplatek si totiž displej s nano-texturovou úpravou můžete nechat nainstalovat i do nového 27″ iMacu. Díky tomu bude požitek už z tak skvělého displeje o mnoho lepší – zlepší se pozorovací úhly a hlavně se sníží viditelnost odrazů. Mezi další technologie, kterými 27″ iMac disponuje, patří True Tone, který se stará o úpravu zobrazení bílé barvy v reálném čase, kromě toho lze zmínit například podporu barevného gamutu P3.

Nová webkamera

Podle posledních odstavců se může zdát, že se Apple u aktualizovaného 27″ iMacu „vzpamatoval“ a konečně začal přicházet s novinkami, které jsou jednak vidět, a jednak je ocení prakticky všichni uživatelé. Prvně jsme zmínili nové a velmi výkonné procesory Intel 10. generace, poté konec zastaralého Fusion Drivu a nakonec možnost konfigurace displeje s nano-texturou. Chválou nebudeme šetřit ani v případě webkamery, kterou se jablečná společnost konečně rozhodla aktualizovat. Už po dobu několika let totiž kalifornský gigant své počítače osazuje zastaralou FaceTime HD kamerou s rozlišením 720p. Co si budeme nalhávat, u zařízení za několik desítek (ne-li stovek) tisíc korun asi očekáváte něco více, než jen HD webkameru. Jablečná společnost se tedy i v případě webkamery alespoň decentně vzpamatovala a aktualizovaný 27″ iMac osadila Face Time HD kamerou s rozlišením 1080p. Stále se nejedná o nic extra, i přesto ale tato změna k lepšímu potěší.

Aplikace budou fungovat

To, čeho se uživatelé i vývojáři po přechodu na procesory Apple Silicon obávají, je (ne)fungování aplikací. Je prakticky stoprocentně jasné, že se přechod na ARM procesory Apple Silicon neuskuteční bez jediného zádrhelu. Předpokládá se, že mnoho aplikací jednoduše nebude fungovat, a to do té doby, dokud se vývojáři nerozhodnou aplikace přeprogramovat na novou architekturu. Co si budeme nalhávat, v některých případech mají vývojáři různých aplikací problém během několika měsíců opravit nějakou drobnou chybu v aplikaci – jak dlouho poté bude trvat naprogramování nové aplikace. Jablečná společnost sice pro účely přechodu připravila speciální nástroj Rosetta2, díky kterému bude možné aplikace naprogramované pro Intel spustit i na procesorech Apple Silicon, otázkou však zůstává výkon aplikace, který nejspíše nebude nejlepší. Pokud si tedy zakoupíte nový 27″ iMac s procesorem od Intelu, tak si po dobu několika dalších dlouhých let můžete být jistí, že na něm budou bez problémů fungovat veškeré aplikace.

.