Zavřít reklamu

Ve včerejších odpoledních hodinách jsme se vcelku očekávaně dočkali představení nového 27″ iMacu (2020). O tom, že Apple chystá představení nových iMaců, se šuškalo už delší dobu. Někteří leakeři uváděli, že se dočkáme změny designu a kompletního přepracování, jiní leakeři zase uváděli, že bude design nepozměněn a Apple provede pouze upgrade hardwaru. Pokud jste se celou dobu přikláněli k leakerům z druhé skupiny, tak jste předpokládali správně. Kalifornský gigant se totiž rozhodl, že si redesign nechá na později, nejspíše na moment, kdy představí nové iMacy s vlastními ARM procesory. Pojďme ale pracovat s tím, co máme k dispozici – v tomto článku se podíváme na kompletní rozbor novinek z nového 27″ iMacu (2020).

Procesor a grafická karta

Hned na začátek vám můžeme prozradit, že se doopravdy prakticky všechny novinky odehrávají pouze „pod pokličkou“, tedy na poli hardwaru. Pokud se podíváme na procesory, které je možné do nového 27″ iMacu (2020) osadit, tak zjistíme, že jsou k dispozici nejnovější procesory Intel z jeho 10. generace. V základní konfiguraci je k dispozici Intel Core i5 se šesti jádry, taktovací frekvencí 3.1 GHz a Turbo Boost o hodnotě 4.5 GHz. Pro náročnější uživatele je poté k dispozici Intel Core i7 s osmi jádry, taktovací frekvencí 3.8 GHz a Turbo Boost o hodnotě 5.0 GHz. A pokud patříte mezi uživatele, kteří jsou extra nároční, a kteří dokáží využít výkon procesoru na maximum, tak je pro vás k dispozici Intel Core i9 s desíti jádry, taktovací frekvencí 3.6 GHz a Turbo Boost o hodnotě 5.0 GHz. Pokud se v procesorech od Intelu alespoň trochu orientujete, tak víte, že mají vcelku vysokou hodnotu TDP, a tak se dokáží na hodnotách Turbo Boost frekvence udržet jen několik málo sekund. Právě vysoké TDP je jeden z důvodů, proč se Apple rozhodl pro přechod na vlastní ARM procesory Apple Silicon.

Druhou, velmi důležitou částí hardwaru, je také grafická karta. U nového 27″ iMacu (2020) máme na výběr z celkem čtyř různých grafických karet, kdy všechny pochází z rodiny AMD Radeon Pro 5000 Series. U základního modelu nového 27″ iMacu je k dispozici jediná grafická karta, a to Radeon Pro 5300 s pamětí 4 GB GDDR6. Pokud sáhnete po jiném, než základním modelu, tak jsou k dispozici grafické karty Radeon Pro 5500 XT s pamětí 8 GB GDDR6, náročnější uživatelé poté mohou sáhnout po Radeon Pro 5700 s pamětí 8 GB GDDR6. Pokud patříte mezi nejnáročnější uživatele a dokážete výkon grafické karty využít na sto možných procent, například při renderu, tak je pro vás k dispozici grafická karta Radeon Pro 5700 XT s pamětí 16 GB GDDR6. Tato grafická karta zajisté zvládne i ty nejtěžší úkoly, které jí zadáte. Na důkazy, které se budou týkat výkonu, si však ještě budeme muset pár dnů počkat.

27" imac 2020
Zdroj: Apple.com

Úložiště a RAM

Pochvalu si Apple zaslouží za to, že na poli úložiště konečně odstranil zastaralý Fusion Drive, který kombinoval klasické HDD s SSD. Na dnešní dobu už je Fusion Drive opravu pomalý – pokud se vám někdy poštěstí mít vedle sebe iMac s Fusion Drive a iMac čistě s SSD, tak poznáte rozdíl během prvních pár sekund. Nově tedy i základní model 27″ iMacu (2020) nabízí SSD, konkrétně o velikosti 256 GB. Nároční uživatelé si však mohou v konfigurátoru navolit úložiště až o velikosti 8 TB (vždy dvojnásobek původní velikosti). Samozřejmě je za větší úložiště astronomický příplatek, jak je u jablečné společnosti ve zvyku.

Co se týče operační paměti RAM, tak i v tomto případě došlo k určitým změnám. Podíváme-li se na základní model 27″ iMacu (2020), tak zjistíme, že nabízí pouhých 8 GB paměti RAM, což na dnešní dobu rozhodně není moc. Uživatelé si však mohou nastavit větší paměť RAM, a to až ke 128 GB (opět vždy dvojnásobek původní velikosti). Paměti RAM v novém 27″ iMacu (2020) jsou taktovány na úctyhodných 2666 MHz, typ využitých pamětí je poté DDR4.

Displej

Apple již po dobu několika let nejen u svých iMaců využívá displej s názvem Retina. Pokud čekáte, že u nového 27″ iMacu (2020) došlo ke změně technologie displeje, tak se šeredně mýlíte. Retina byla využita i nyní, úplně beze změn však naštěstí není a Apple tak přinesl alespoň něco nového. První změna není tak úplně změna, ale spíše nová možnost v konfigurátoru. Pokud do konfigurátoru nového 27″ iMacu (2020) přejdete, tak si za příplatek můžete nechat nainstalovat sklo displeje, které je ošetřeno nanotexturou. Tato technologie je tady s námi již několik měsíců, Apple ji poprvé uvedl při představení Apple Pro Display XDR. Druhá změna se poté týká funkce True Tone, která je konečně k dispozici i na 27″ iMacu (2020). Apple se rozhodl do displeje integrovat určité senzory, díky kterým je možné True Tone využívat. Pokud nevíte, co to ten True Tone je, tak se jedná o skvělou funkci, pomocí které se v závislosti na okolním světle mění zobrazení bílé barvy. Díky tomu je zobrazení bílé barvy o mnoho realističtější a věrohodnější.

Webkamera, reproduktory a mikrofony

Dlouhé naléhání jablečných nadšenců je konečně u konce – Apple totiž vylepšil vestavěnou webkameru. Zatímco po dobu několika dlouhých let mají i ty nejnovější jablečné produkty vestavěnou webkameru FaceTime HD o rozlišení 720p, tak nový 27″ iMac (2020) přišel s novou vestavěnou FaceTime webkamerou, která nabízí rozlišení 1080p. Co si budeme nalhávat, sice se nejedná o rozlišení 4K, ale jak se říká, „lepší než drátem do oka“. Doufejme, že se jedná o prozatímní řešení pro ukojení jablečných nadšenců, a že Apple s příchodem redesignovaných iMaců přijde se 4K webkamerou, společně s biometrickou ochranou Face ID – tento modul se totiž nachází v iPhonech. Kromě nové webkamery jsme se dočkali také přepracovaných reproduktorů a mikrofonů. Projev reproduktorů by měl být o mnoho přesnější a basy by se měly stát silnějšími, u mikrofonů poté Apple uvádí, že je lze považovat kvalitou za studiové. Díky všem těmto třem vylepšeným aspektům bude o mnoho příjemnější volání skrze FaceTime, nové reproduktory však zajisté ocení i obyčejní uživatelé k poslechu hudby.

27" imac 2020
Zdroj: Apple.com

Ostatní

Kromě výše zmíněného procesoru, grafické karty, paměti RAM a SSD úložiště se v konfigurátoru nachází ještě jedna kategorie, a to Ethernet. V tomto případě si můžete zvolit, zdali bude váš 27″ iMac (2020) vybaven klasickým gigabitovým ethernetem, anebo zdali si za příplatek zakoupíte 10gigabitový ethernet. Kromě toho Apple konečně do 27″ iMacu (2020) integroval bezpečnostní čip T2, který se stará o šifrování dat a celkové zabezpečení systému macOS proti odcizení dat či hacknutí. U MacBooků s Touch ID je procesor T2 využíván také k ochraně tohoto hardwaru, nový 27″ iMac (2020) však Touch ID nedisponuje – snad se u redesignovaného modelu dočkáme zmíněného Face ID, které bude fungovat ruku v ruce právě s bezpečnostním čipem T2.

Takto by mohl vypadat chystaný iMac s Face ID:

Cena a dostupnost

Určitě váš zajímá, jak je to v případě nového 27″ iMacu (2020) s cenovkou a dostupností. Pokud se rozhodnete pro základní doporučenou konfiguraci, tak si připravte příjemných 54 990 Kč. V případě, že se vám zamlouvá druhá doporučená konfigurace, tak si nachystejte 60 990 Kč a v případě třetí doporučené konfigurace je nutné „vytasit“ 64 990 Kč. To ale samozřejmě neznamená, že je tato cenovka finální – pokud byste si váš nový 27″ iMac (2020) nakonfigurovali na maximum, tak vás vyjde na bezmála 270 tisíc korun. Co se týče dostupnosti, tak pokud si dnes (tj. 5. srpna) vyberete jednu z doporučených konfigurací nového 27″ iMacu (2020), tak nejrychlejší doručení připadá na 7. srpna, doručení zdarma poté na 10. srpna. Pokud provedete nějaké změny a objednáte si vlastnoručně nakonfigurovaný 27″ iMac (2020), tak dojde k doručení někdy mezi 14. – 20. srpnem. Tato čekací doba rozhodně není vůbec dlouhá, ba naopak je velmi přijatelná a Apple je připraven.

Diskuze k článku

celý text

Čtěte více