Zavřít reklamu

Dříve si na to museli stačit vývojáři sami, ale s tím, jak rostla základna uživatelů a samotné funkce systémů, přišly společnosti s poměrně účinnou formou ladění chyb připravovaných systémů. I běžným smrtelníkům tak umožní testovat nové systémy ještě před jejich vydáním. Je to případ Applu i Googlu. 

Pokud se budeme bavit o iOS, iPadOS, macOS ale i tvOS a watchOS, nabízí Apple svůj Beta Software Program. Pokud budete jeho členem, můžete se podílet na utváření softwaru společnosti tím, že budete testovat předběžné verze a hlásit přítomné chyby skrze aplikaci Feedback Assistant, které se pak do ostrých verzí opraví. Výhodu to má třeba v tom, že se k novým funkcím dostanete dříve než ostatní. Nemusíte být přitom jen vývojář. Do beta programu Applu se můžete přihlásit přímo na jeho stránkách zde.

Je třeba ale rozlišovat ještě vývojářské proti veřejnému testování. První je určeno pro uzavřenou skupinu lidí s předplacenými vývojářskými účty. Ti mají obvykle přístup k instalaci bety o měsíc dříve než veřejnost. Ta za možnost testování ale nic neplatí, jen musí vlastnit kompatibilní zařízení. Apple má všechno poměrně dobře nalinkované – na WWDC představí nové systémy, ty poskytne vývojářům, poté veřejnosti, ostrá verze vyjde v září spolu s novými iPhony.

U Androidu je to složitější 

Tak nějak se dá čekat, že v případě Googlu v tom bude pěkný nepořádek. I on ale má Android Beta Program, který najdete zde. Když přihlásíte zařízení, na kterém chcete Android testovat, budete vyzváni k výběru programu, do kterého se chcete zaregistrovat. To je ještě v pohodě, problém je jinde.

Společnost totiž obvykle se začátkem roku vydá vývojářský náhled připravované verze Androidu, aktuálně tedy Androidu 14. Jeho oficiální představení je ale plánováno až na květen, kdy Google obvykle pořádá svou konferenci I/O. To, že se pak jedná o vývojářský náhled, jasně značí, že je určen výhradně vývojářům. Do představení jich obvykle vyjde několik. Do toho ale stále vydává ještě nové verze aktuálního systému, který nese označení QPR. Vše je nicméně vázáno na zařízení Googlu, tedy jeho telefony Pixel.

Ostrá verze aktuálního Androidu pak vyjde v období kolem srpna/září. Až v tento moment se rozjíždějí beta testovací kolečka jednotlivých výrobců zařízení, která budou tento operační systém podporovat. Není to přitom tak, že daný výrobce najednou uvolní betu své nadstavby pro všechny modely, které nový Android dostanou. Třeba v případě Samsungu přijde na řadu nejdříve aktuální vlajka, poté skládačky, jejich starší generace a až nakonec střední třída. Některé modely se samozřejmě nějakého beta testování vůbec nedočkají. Zde jste prostě dost silně vázáni na zařízení. U Applu stačí mít způsobilý iPhone, u Samsungu musíte mít i způsobilý model telefonu.

Právě Samsung je ale v aktualizacích lídr. I on (ve vybraných zemí) poskytuje veřejnosti betu nového Androidu se svou nadstavbou, která tak může hledat a hlásit chyby. Loni pak stihl celé své početné portfolio na nový systém aktualizovat do konce roku. Pomohlo mu v tom právě i to, že byl o nový One UI 5.0 ze strany veřejnosti skutečný zájem a mohl jej tak rychleji odladit a oficiálně vydat. I samo vydávání nové verze je pak vázáno na jednotlivé modely, ne plošně, jako je tomu u iOS.

.