Zavřít reklamu

Operační systém iOS dává kromě jiného také uživatelům možnost ovládat jejich iPhony za pomoci různých gest. Pokud patříte mezi nové nebo méně zkušené jablíčkáře, určitě uvítáte náš dnešní článek, ve kterém vám představíme pět užitečných gest na iPhonu, která rozhodně stojí za vyzkoušení.

Výběr více fotografií v galerii

Pokud chcete ve fotogalerii vašeho iPhonu přesunout více fotografií do alba, smazat je, nebo je třeba sdílet, je rozhodně lepší tyto snímky označit a pracovat s nimi hromadně namísto toho, abyste danou operaci prováděli s každou fotografií zvlášť. Hromadné označení fotografií v nativních Fotkách můžete buďto provést tak, že v pravém horním rohu klepnete na Vybrat a poté klepnutím vyberete jednotlivé snímky. Můžete ale také použít gesto, díky kterému bude výběr fotografií ještě rychlejší. V pravém horním rohu klepněte na Vybrat, ale namísto jednotlivých klepnutí jednoduše po vybraných snímcích přejeďte prstem.

Změna zobrazení fotografií v galerii

Gesto sevření nebo rozevření prstů pro zmenšení či zvětšení obsahu na displeji iPhonu zná jistě každý. Toto gesto ale nemusí sloužit například jen k přiblížení mapy, zvětšení prohlíženého obrázku a dalším podobným akcím. Pokud gesto sevření či rozevření prstů použijete ve fotogalerii v nativní aplikaci Fotky na vašem iPhonu, můžete tímto způsobem snadno a rychle změnit režim zobrazení náhledů fotografií.

Vrácení nebo opakování gesta při psaní textu

Každému z nás se určitě při psaní na iPhonu někdy stalo, že se nechtěně dopustil překlepu, případně že jsme omylem smazali část textu. Namísto mazání nebo naopak opakovaného mazání textu, které může být mnohdy zdlouhavé, lze použít i gesta, díky kterým zopakujete nebo naopak vezmete zpět naposledy provedenou akci. Pokud chcete při psaní zopakovat poslední akci, proveďte třemi prsty gesto rychlého potažení směrem doprava. Pro vrácení akce naopak proveďte třemi prsty rychlé potažení směrem doleva.

Skrytí klávesnice

Při psaní zpráv, poznámek nebo jiného textu v nejrůznějších aplikacích se může někdy stát, že aktivovaná softwarová iOS klávesnice brání ve čtení obsahu, který se nachází ve spodní části displeje iPhonu. Pokud chcete klávesnici rychle skrýt, můžete vyzkoušet gesto jednoduchého klepnutí nad klávesnici. V případě, že by jednoduché klepnutí nefungovalo, proveďte těsně nad klávesnicí gesto rychlého potažení směrem dolů.

Mazání v Kalkulačce

Nativní aplikace Kalkulačka na iPhonu nabízí samozřejmě tlačítko, s jehož pomocí můžete vymazat obsah displeje. Jak ale postupovat, pokud jste zadali číslo, a potřebujete změnit jen jeho poslední cifru? Naštěstí není potřeba mazat celý zadaný vstup. Pokud chcete u čísla, které jste zadali v Kalkulačce na iPhonu, smazat poslední číslici, stačí provést prstem gesto potažení směrem doleva či doprava.

Amaya Tomanová

Nihil nocere

Dítě devadesátek a milovnice Japonska. S oblibou píšu o aplikacích, marketingu, a historii Applu. Baví mě objevovat nové věci, učit se novým postupům a poznávat nové technologie. Mám ráda impresionismus, Boba Dylana a své Apple Watch.

Všechny články autora

Diskuze k článku

celý text

Čtěte více.