Zavřít reklamu

Když Apple v roce 2017 představil iPhone X, museli jsme se začít spoléhat na ovládání jablečného telefonu prostřednictvím gest. Došlo totiž k odstranění oblíbeného Touch ID, které fungovalo díky tlačítka plochy ve spodní části obrazovky. Všichni uživatelé ví o tom, jak na novějších iPhonech prostřednictvím gest přejít na domovskou stránku, jak otevřít přepínač aplikací apod. V tomto článku se však zaměříme na 5 jiných gest, o kterých jste dost možná nevěděli.

Dosah

Chytré telefony se prakticky každým rokem zvětšují. Aktuálně už se nárůst velikosti určitým způsobem pozastavil a našel se jakýsi zlatý střed. I tak ale některé telefony mohou být pro uživatele jednoduše velké, což je problém především tehdy, pokud používáte iPhone jednou rukou, jelikož nedosáhnete na horní část displeje. I na tohle v Applu mysleli a přišli s funkcí dosah, díky které se vám přesune horní část displeje směrem dolů. Dosah můžete využít tak, že zhruba dva centimetry nad spodní hranou displeje přejedete prstem dolů. Pro využití Dosahu je nutné jej mít aktivovaný, a to v Nastavení → Zpřístupnění → Dotyk, kde lze funkci aktivovat.

Zatřesení pro akci zpět

Dost možná už jste se někdy ocitli v situaci, kdy se vám na iPhonu objevilo dialogové okno s možností pro odvolání akce. Mnoho uživatelů v tu chvíli nemá ani nejmenší páru o tom, co tato funkce znamená a případně co vlastně dělá, a tak provedou zrušení. Pravdou ale je, že se jedná o nesmírně užitečnou funkci, která zastává funkci tlačítka zpět a zobrazí se po zatřesení telefonem. Pokud tedy třeba cokoliv píšete a zjistíte, že byste se chtěli vrátit zpět, tak stačí, abyste jablečným telefonem zatřásli, a poté v dialogovém okně klepnuli na možnost Odvolat akci. Díky tomu se jednoduše vrátíte o krok zpět.

Virtuální trackpad

K ovládání kurzoru na Macu můžete využívat trackpad. Co se však týče ovládání (textového) kurzoru na iPhonu, tak většina uživatelů jednoduše klepne tam, kam se chtějí dostat, a poté text přepíší. Problém je ale v tom, že tohle klepnutí často jednoduše není přesné, takže se netrefíte na to místo, které byste chtěli. Co kdybych vám ale řekl, že je přímo součástí iOS virtuální trackpad, který lze využít podobně jako na Macu? Pro jeho aktivaci stačí na iPhonu XS a starším s 3D Touch silně zatlačit prstem kdekoliv na klávesnici, na iPhonu 11 a novějším s Haptic Touch pak podržet prst na mezerníku. Následně se klávesy zneviditelní a plocha klávesnice se promění ve virtuální trackpad, který lze prstem ovládat.

Skrytí klávesnice

Klávesnice je nedílnou součástí iOS a využíváme ji prakticky neustále – nejen k psaní zpráv, ale také vyplňování různých formulářů a dokumentů či ke vkládání emoji. Občas se ale může stát, že vám klávesnice jednoduše bude překážet, a to z jakéhokoliv důvodu. Dobrou zprávou je, že klávesnici můžete jednoduchým gestem skrýt. Konkrétně stačí, abyste po klávesnici přejeli prstem z její horní části směrem dolů. Pro opětovné zobrazení klávesnice pak stačí klepnout do textového pole pro zprávu. Tohle gesto ale bohužel funguje pouze v nativních aplikacích Applu, tj. například ve Zprávách.

skryti_klavesnice_zpravy

Přiblížení videí

K přiblížení využívají uživatelé fotoaparát svého iPhonu, díky kterému zachytí snímek, jenž si následně v aplikaci Fotky přiblíží. Pokud byste chtěli zjistit, jak celý postup přiblížení zjednodušit, tak si otevřete článek níže, který vám poradí. Kromě snímků a obrázků však můžete velice jednoduše na iPhonu přibližovat také videa, a to dokonce i při samotném přehrávání, popřípadě před spuštěním přehrávání s tím, že přiblížení zůstane nastavené. Konkrétně lze obraz videa přiblížit stejně jako jakýkoliv snímek, a to rozevřením dvou prstů. Jedním prstem se pak v obraze můžete přesouvat, sevřením dvou prstů pak obraz znova oddálíte.

.