Zavřít reklamu

Jak na Macu odinstalovat aplikace je postup, který by měl znát každý uživatel jablečného počítače. Vzhledem k tomu, že je postup odinstalace aplikací v macOS velmi jednoduchý, tak jej nejspíše vyhledávají především noví uživatelé Maců. Jestliže jste si tedy tento článek jakožto nováčci otevřeli, tak níže najdete celkově 5 způsobů, pomocí kterých lze aplikace na Macu odinstalovat. Prvně dva způsoby jsou používané nejčastěji, pokud ale chcete mít stoprocentní jistotu toho, že odinstalujete veškerá data aplikací, doporučuji se podívat také na poslední způsob uvedený v tomto článku.

Přesun do koše

Tím nejjednodušším způsobem, jak můžete z Macu odinstalovat prakticky jakoukoliv aplikaci, je pouhým přesunutím do koše. Toho docílíte tak, že si otevřete Finder, a poté v levém menu přejdete do kategorie Aplikace. Jakmile tak učiníte, tak si vyhledejte konkrétní aplikaci, následně na ni klepněte pravým tlačítkem (dvěma prsty) a z menu vyberte možnost Přesunout do koše. Následně nezapomeňte ještě vysypat koš, aby došlo ke kompletnímu odstranění. Na konec jen zmíním, že takto lze do koše přesunout jen ukončenou aplikaci.

Odinstalační program

Většina aplikací se ve Finderu zobrazuje jednoduše ve formě jediného souboru. Některé aplikace se však ve Finderu v Aplikacích zobrazují ve formě složky. Pokud na nějakou takovou aplikaci narazíte, tak je velmi pravděpodobné, že se v její složce bude nacházet také odinstalační program, který vás provede odstraněním aplikace. Nejčastěji má tento odinstalační program název Odinstalovat [název aplikace] apod., takže stačí, abyste na něj dvakrát (dvěma prsty) klepnuli, a poté postupovali dále v průvodci. Po projití průvodcem už se aplikace kompletně odstraní.

Utilita pro správu úložiště

Součástí macOS je speciální utilita, v rámci které můžete jednoduše uvolnit místo v úložišti vašeho jablečného počítače. Součástí této utility je mimo jiné také seznam aplikací, ve kterém se nachází například informace o velikosti aplikace apod. Kromě toho lze odsud aplikace také jednoduše odinstalovat. Pro zobrazení této utility klepněte vlevo nahoře na ikonu , a poté z menu vyberte O tomto Macu. V novém okně se pak v horním menu přesuňte do kategorie Úložiště, kde stiskněte tlačítko Správa… Následně v novém okně přejděte vlevo do sekce Aplikace. Zde už jen stačí aplikaci, kterou chcete odstranit, klepnutím označit, a poté stisknout Smazat… vpravo dole.

Launchpad

Využíváte na Macu rozhraní Launchpad, skrze které je možné jednoduše spouštět různé aplikace? Pokud ano, tak byste měli vědět o tom, že i skrze něj lze aplikace odinstalovat. Nutno ale zmínit, že skrze Launchpad nelze odstranit naprosto všechny aplikace, ale především ty nativní a stažené z App Store. Pro odstranění aplikací v Launchpadu do něj přejděte, a poté ma klávesnici podržte klávesu Option. Ikony se začnou třást a u těch, u kterých je odinstalace možná, se vlevo nahoře zobrazí malý křížek, na který stačí pro odinstalaci aplikace klepnout.

AppCleaner

Prakticky každá aplikace, kterou na Mac nainstalujete, si někde v systému vytvoří složku se svými daty. V závislosti na typu aplikace tato složka může mít klidně několik (desítek) gigabajtů, které se vám bohužel klasickým přesunutím aplikace do koše nepodaří odstranit a v systému tak zůstanou prakticky navždy. Pokud byste tomu chtěli zabránit, tak si můžete stáhnout skvělou a bezplatnou aplikaci AppCleaner. Ta totiž dokáže veškeré soubory spojené s vybranou aplikací najít a případně vymazat. Pro provedení tohoto typu odinstalace AppCleaner spusťte, a poté do jeho okna aplikaci přesuňte. Proběhne analýza, po které už si stačí zvolit, která data chcete odstranit. Takto se vám tedy může podařit zahladit veškerá data, která aplikace kdy vytvořila.

.