Zavřít reklamu

Většina z nás už si na využívání jablečného telefonu prostřednictvím gest zvykla. Ono nám ani nic jiného nezbylo, jelikož společně s příchodem iPhonu X, potažmo s příchodem Face ID, došlo k odstranění tlačítka plochy s Touch ID. Zpočátku nebylo mnoho uživatelů z tohoto kroku nadšených, dnes už se ale jedná prakticky o standard. Gesta tak využíváme i přímo ve všemožných aplikacích – a mezi jednu z nich patří i Safari. To se s příchodem iOS 15 dočkalo několika designových a funkčních změn, společně s novými gesty. V tomto článku se podíváme na 5 gest, která můžete v Safari z iOS 15 využít.

Otevření přehledu panelů

V případě, že byste si ve starších verzích iOS v Safari otevřeli přehled s panely, tak se zobrazí v jakémsi vějíři, ve kterém se můžete pohybovat nahoru a dolů. Někomu může tohle „vějířové“ zobrazení panelů vyhovovat, někomu zase nikoliv. Pravdou ale je, že v iOS 15 bylo nahrazeno, a to klasickým mřížkovým zobrazením. Pokud byste chtěli přehled panelů zobrazit, tak stačí v adresním řádku klepnout na ikonu dvou čtverců. Kromě toho je ale možné využít i gesto – stačí položit prst na adresní řádek, a poté s ním přejet směrem nahoru. Pak už se přehled otevřených panelů zobrazí.

Přesunutí na jiný panel

Využívání panelů patří mezi jednu z nejzákladnějších činností v každém webovém prohlížeči. Díky panelům můžete mít otevřených hned několik stránek najednou a jednoduše se mezi nimi přepínat. Až doposud jsme se v Safari z iOS mohli mezi panely přesouvat skrze přehled panelů, to se ale v iOS 15 mění. Pokud byste se chtěli přesunout na předchozí panel, tak stačí, abyste prstem přejeli z levé části adresního řádku směrem doprava. Chcete-li se přesunout na další panel v pořadí, tak prstem přejeďte z levé strany adresního řádku směrem doprava. Díky tomu se můžete přesouvat mezi panely bez nutnosti otevření přehledu panelů.

Vytvoření nového panelu

Na předchozí stránce jsme se společně podívali na to, jakým způsobem se můžete v Safari z iOS 15 pomocí gest přesunout na předchozí či nadcházející panel – a u panelů zůstaneme i na této stránce. Pokud jste až donedávna chtěli v Safari na iPhonu otevřít nový panel, tak bylo nutné v pravé dolní části obrazovky klepnout na ikonu dvou čtverců, a poté vlevo dole na ikonu +. Nově však můžeme vytvořit nový panel v Safari také pomocí gesta. Konkrétně je nutné, abyste se přesunuli na poslední otevřený panel v pořadí. Jakmile se na něm budete nacházet, tak ještě jednou přejeďte prstem z pravé části adresního řádku směrem doleva. V pravé části obrazovky se začne objevovat +. Jakmile prst dotáhnete doleva, tak už se ocitnete na novém panelu.

Zpět či vpřed

Kromě toho, že se v Safari z iOS 15 můžete pomocí gest přesouvat mezi jednotlivými panely, tak se můžete přesouvat i mezi otevřenými stránkami. Tohle gesto je každopádně v Safari pro iPhony k dispozici již delší dobu, i přesto se ale najdou uživatelé, kteří jej neznají. Pokud byste se v rámci panelu chtěli přesunout o stránku zpět, tak stačí, abyste prstem přejeli z levé hrany displeje směrem doprava. Pro přesunutí se o stránku vpřed pak přejeďte prstem z pravé hrany displeje směrem doleva. Prstem je v tomto případě nutné přejíždět mimo spodní část obrazovky, kde se nachází adresní řádek.

Aktualizace stránky

Pokud jste doposud chtěli aktualizovat v Safari na iPhonu webovou stránku, tak jste museli v pravé části adresního řádku klepnout na ikonu točící se šipky. V iOS 15 tato možnost zůstala i nadále, každopádně nově můžete pro aktualizaci webové stránky využít i gesto. To je velice podobné aktualizačním gestům v ostatních aplikacích, například u sociálních sítí apod. V případě, že byste tedy chtěli aktualizovat stránku v Safari pomocí gesta, tak stačí, abyste se přesunuli do horní části stránky, kde prstem přetáhněte shora dolů. Následně se objeví indikátor aktualizace, který po provedení aktualizace zmizí.

.