Zavřít reklamu

V posledních dnech se na našem magazínu věnujeme především aktuálně nejnovějšímu operačnímu systému v podobě macOS Monterey. Tento operační systém přichází s nespočtem nových funkcí a s dalšími „lákadly“, které by vás měly donutit na něj aktualizovat. I přesto ale existují jedinci, kteří z (ne)určitých na macOS Monterey aktualizovat nechtějí. Pokud mezi takové uživatele patříte i vy, tak se v tomto článku podíváme na celkově 10 věcí, které by vás měly donutit na tento systém přejít. Prvních 5 z nich si ukážeme přímo v tomto článku, dalších 5 pak najdete ve článku na našem sesterském magazínu Letem světem Applem – stačí klepnout na odkaz níže.

AirPlay na Mac

Pokud chcete z iPhonu, iPadu či Macu spustit přehrávání nějakého obsahu na větší obrazovce, tak k tomu můžete využít AirPlay. Pomocí něj se jednoduše veškerý obsah zobrazí třeba na televizi, a to bez nutnosti připojení kabelu a složitého nastavování. Pravdou ale je, že v určitých případech se v minulosti mohl hodit také AirPlay na Mac. Dnešní Macy totiž mají relativně velké displeje, tudíž je na nich sledování obsahu o dost lepší, než například na iPhonu či iPadu. A právě s příchodem macOS Monterey je možné AirPlay na Mac využít. Pokud byste chtěli obsah z iPhonu či iPadu na Macu zobrazit, tak stačí, abyste. veškerá zařízení měli u sebe na stejné Wi-Fi. Pak na iPhonu či iPadu otevřete ovládací centrum, klepněte na ikonu zrcadlení obrazovky a následně ze seznamu AirPlay zařízení vyberte váš Mac.

Rychlé poznámky

Čas od času se můžete ocitnout v situaci, kdy si potřebujete něco rychle poznamenat. V takovém případě jste ve většině případech nejspíše otevřeli nativní aplikaci Poznámky, kde jste si vytvořili poznámku novou a obsah do ní vložili. Věděli jste však o tom, že v macOS Monterey si můžete jakoukoliv poznámku vytvořit rychle a jednoduše, a to bez nutnosti otevírání aplikace Poznámky? Součástí tohoto nového systému jsou totiž Rychlé poznámky, které můžete jednoduše zobrazit tak, že podržíte tlačítko Command, a poté kurzorem „narazíte“ do pravého dolního rohu obrazovky. Následně se zobrazí malé okénko, na které klepněte. Poté už můžete rychlou poznámku využít – vložit do ní můžete text, obrázky, odkazy na stránky či na jiné poznámky. K rychlé poznámce se pak můžete jednoduše kdykoliv vrátit, a to stejným způsobem. Všechny rychlé poznámky pak najdete také v bočním panelu aplikace Poznámky.

Animovaný avatar Memoji

Memoji a Animoji jsou tady s námi již čtyři roky – poprvé jsme jejich podobu spatřili v roce 2017, kdy Apple představil revoluční iPhone X. Apple se s pomocí Memoji a Animoji pokusil zábavnou formou představit přední TrueDepth kameru, díky které může fungovat biometrická autentizace Face ID. Postupně se každopádně Memoji a Animoji objevily i na starších iPhonech v podobě nálepek, tak stejně i v macOS. V novém macOS Monterey si navíc můžete nastavit animovaný avatar Memoji na uzamčenou obrazovku. Jedná se o „blbůstku“, která každopádně zajisté dokáže někoho potěšit. Memoji si jakožto svůj avatar v macOS můžete nastavit v Předvolby systému -> Uživatelé a skupiny, kde si vyberte nalevo svůj profil, a poté klepněte na šipku ve spodní části aktuálního obrázku. Následně se otevře další okno, kde stačí vybrat Memoji. To si můžete různě přizpůsobit a následně i nastavit.

Aplikace Zkratky

Součástí iOS a iPadOS je již po dobu několika let nativní aplikace Zkratky. Pomocí této aplikace si můžete vytvořit všemožné sledy úloh, které mají za úkol pomoci vám s vykonáváním nějaké činnosti. Zkratek pro jablečná zařízení v současné době vzniklo nespočet a nutno zmínit, že mnoho z nich je opravdu parádních. Aplikace Zkratky každopádně až do vydání macOS Monterey nebyla pro Macy k dispozici. Nakonec jsme se ale dočkali a sledy úloh už můžeme vytvářet i přímo v macOS, což zajisté potěší nespočet uživatelů. Pravdou sice je, že v minulých verzích macOS byl (a je) k dispozici Automator, ten ale pro některé uživatele může být složitý. Zkratky mají o dost jednodušší rozhraní a porozumí jim snad každý.

macos 12 monterey

Rychlé akce

V rámci macOS jste v určitých případech mohli využít Rychlé akce. Kupříkladu jste pomocí rychlé akce mohli jednoduše a rychle z vybraných souborů vytvořit PDF či provést jejich anotaci a další. Bohužel, touto rychlou akcí ve většině případech výčet končil. V rámci macOS Monterey se každopádně Apple rozhodl seznam rychlých akcí rozšířit a nutno zmínit, že to rozhodně stojí za to. Pokud totiž označíte nějaké obrázky, tak je prostřednictvím rychlé akce můžete jednoduše zmenšit. V případě, že využijete rychlé akce na videu, tak ho můžete rychle a jednoduše zkrátit, což se může hodit v mnoha situacích. Pokud chcete rychlé akce využít, tak stačí, abyste si označili konkrétní soubor(y), následně na jeden z nich klepnuli pravým tlačítkem a v menu najeli na Rychlé akce. Zde pak stačí vybrat Převést obrázek, respektive Zkrátit, popřípadě jinou rychlou akci.

.