Zavřít reklamu

V posledních dnech se na našem magazínu věnujeme především aktuálně nejnovějšímu operačnímu systému v podobě macOS Monterey. Tento operační systém přichází s nespočtem nových funkcí a s dalšími „lákadly“, které by vás měly donutit na něj aktualizovat. I přesto ale existují jedinci, kteří z (ne)určitých na macOS Monterey aktualizovat nechtějí. Pokud mezi takové uživatele patříte i vy, tak se v tomto článku podíváme na celkově 10 věcí, které by vás měly donutit na tento systém přejít. Prvních 5 z nich si ukážeme přímo v tomto článku, dalších 5 pak najdete ve článku na našem sesterském magazínu Letem světem Applem – stačí klepnout na odkaz níže.

AirPlay na Mac

Pokud chcete z iPhonu, iPadu či Macu spustit přehrávání nějakého obsahu na větší obrazovce, tak k tomu můžete využít AirPlay. Pomocí něj se jednoduše veškerý obsah zobrazí třeba na televizi, a to bez nutnosti připojení kabelu a složitého nastavování. Pravdou ale je, že v určitých případech se v minulosti mohl hodit také AirPlay na Mac. Dnešní Macy totiž mají relativně velké displeje, tudíž je na nich sledování obsahu o dost lepší, než například na iPhonu či iPadu. A právě s příchodem macOS Monterey je možné AirPlay na Mac využít. Pokud byste chtěli obsah z iPhonu či iPadu na Macu zobrazit, tak stačí, abyste. veškerá zařízení měli u sebe na stejné Wi-Fi. Pak na iPhonu či iPadu otevřete ovládací centrum, klepněte na ikonu zrcadlení obrazovky a následně ze seznamu AirPlay zařízení vyberte váš Mac.

Rychlé poznámky

Čas od času se můžete ocitnout v situaci, kdy si potřebujete něco rychle poznamenat. V takovém případě jste ve většině případech nejspíše otevřeli nativní aplikaci Poznámky, kde jste si vytvořili poznámku novou a obsah do ní vložili. Věděli jste však o tom, že v macOS Monterey si můžete jakoukoliv poznámku vytvořit rychle a jednoduše, a to bez nutnosti otevírání aplikace Poznámky? Součástí tohoto nového systému jsou totiž Rychlé poznámky, které můžete jednoduše zobrazit tak, že podržíte tlačítko Command, a poté kurzorem „narazíte“ do pravého dolního rohu obrazovky. Následně se zobrazí malé okénko, na které klepněte. Poté už můžete rychlou poznámku využít – vložit do ní můžete text, obrázky, odkazy na stránky či na jiné poznámky. K rychlé poznámce se pak můžete jednoduše kdykoliv vrátit, a to stejným způsobem. Všechny rychlé poznámky pak najdete také v bočním panelu aplikace Poznámky.

Animovaný avatar Memoji

Memoji a Animoji jsou tady s námi již čtyři roky – poprvé jsme jejich podobu spatřili v roce 2017, kdy Apple představil revoluční iPhone X. Apple se s pomocí Memoji a Animoji pokusil zábavnou formou představit přední TrueDepth kameru, díky které může fungovat biometrická autentizace Face ID. Postupně se každopádně Memoji a Animoji objevily i na starších iPhonech v podobě nálepek, tak stejně i v macOS. V novém macOS Monterey si navíc můžete nastavit animovaný avatar Memoji na uzamčenou obrazovku. Jedná se o „blbůstku“, která každopádně zajisté dokáže někoho potěšit. Memoji si jakožto svůj avatar v macOS můžete nastavit v Předvolby systému -> Uživatelé a skupiny, kde si vyberte nalevo svůj profil, a poté klepněte na šipku ve spodní části aktuálního obrázku. Následně se otevře další okno, kde stačí vybrat Memoji. To si můžete různě přizpůsobit a následně i nastavit.

Aplikace Zkratky

Součástí iOS a iPadOS je již po dobu několika let nativní aplikace Zkratky. Pomocí této aplikace si můžete vytvořit všemožné sledy úloh, které mají za úkol pomoci vám s vykonáváním nějaké činnosti. Zkratek pro jablečná zařízení v současné době vzniklo nespočet a nutno zmínit, že mnoho z nich je opravdu parádních. Aplikace Zkratky každopádně až do vydání macOS Monterey nebyla pro Macy k dispozici. Nakonec jsme se ale dočkali a sledy úloh už můžeme vytvářet i přímo v macOS, což zajisté potěší nespočet uživatelů. Pravdou sice je, že v minulých verzích macOS byl (a je) k dispozici Automator, ten ale pro některé uživatele může být složitý. Zkratky mají o dost jednodušší rozhraní a porozumí jim snad každý.

macos 12 monterey

Rychlé akce

V rámci macOS jste v určitých případech mohli využít Rychlé akce. Kupříkladu jste pomocí rychlé akce mohli jednoduše a rychle z vybraných souborů vytvořit PDF či provést jejich anotaci a další. Bohužel, touto rychlou akcí ve většině případech výčet končil. V rámci macOS Monterey se každopádně Apple rozhodl seznam rychlých akcí rozšířit a nutno zmínit, že to rozhodně stojí za to. Pokud totiž označíte nějaké obrázky, tak je prostřednictvím rychlé akce můžete jednoduše zmenšit. V případě, že využijete rychlé akce na videu, tak ho můžete rychle a jednoduše zkrátit, což se může hodit v mnoha situacích. Pokud chcete rychlé akce využít, tak stačí, abyste si označili konkrétní soubor(y), následně na jeden z nich klepnuli pravým tlačítkem a v menu najeli na Rychlé akce. Zde pak stačí vybrat Převést obrázek, respektive Zkrátit, popřípadě jinou rychlou akci.

Redaktor (nejen) magazínu Jablíčkář, kterého baví informační technologie všeobecně. Kromě práce jsou jeho vášní také sportovní automobily. O společnosti Apple píše již několik let a život bez jablečných produktů už si nedovede představit.

Všechny články autora

Diskuze k článku

celý text

Čtěte více.