Zavřít reklamu

Apple ve včerejších večerních hodinách vydal v pořadí již třetí veřejné beta verze aktuálních operačních systémů, a to konkrétně iOS a iPadOS 16.2 a macOS 13.1 Ventura. Kromě toho došlo také k vydání tvOS 16.1.1 pro Apple TV. Společně se v tomto článku podíváme na 5 hlavních novinek, které jsou v rámci iOS (a iPadOS) 16.2 Beta 3 k dispozici – některé z nich jsou rozhodně vítané a zajímavé.

Skrytí tapety v always-on

iPhony 14 Pro (Max) nabízí jako první jablečné telefony always-on displej. Apple se ním snažil určitým způsobem odlišit a rozhodl se, že se po jeho aktivaci bude i nadále zobrazovat nastavená tapeta, akorát s tmavšími barvami. Mnoho uživatelů si však na tohle stěžovalo, jelikož always-on mohl vyobrazovat osobní fotky, které jablíčkáři mívají nastavené jako tapetu. Apple tak opět dal na zpětnou vazbu a v novém iOS 16.2 Beta 3 tak najdeme možnost pro skrytí tapety v rámci always-on. Díky tomu se tedy po zapnutí always-on zobrazí pouze jednotlivé prvky, společně s černým pozadím, stejně jako je tomu u konkurence. Pro aktivaci stačí přejít do Nastavení → Zobrazení a jas → Vždy zapnuto.

Skrytí oznámení v always-on

Možnost skrýt tapetu však není jedinou novinkou v rámci always-on z iOS 16.2 Beta 3. Dočkali jsme se totiž přidání ještě další vychytávky, díky které lze always-on rozhraní více přizpůsobit. Aktuálně se v rámci always-on zobrazují ve spodní části obrazovky také notifikace, což může některým uživatelům vadit z hlediska soukromí, byť se v nich tedy nic nezobrazuje. Pokud se mezi tyto uživatele řadíte, tak byste měli vědět, že si v novém iOS 16.2 Beta 3 můžete zobrazování notifikací v rámci always-on deaktivovat. Opět stačí přejít do Nastavení → Zobrazení a jas → Vždy zapnuto, kde možnosti najdete.

Tiché odpovědi Siri

Nedílnou součástí jablečných zařízení je také hlasová asistentka Siri, kterou mnoho uživatelů využívá na denní bázi – a to i přesto, že stále není k dispozici v češtině. Existuje několik různých způsobů, jak můžete se Siri komunikovat. Nejčastěji je využívána klasická hlasová komunikace, vaše požadavky však můžete po aktivaci příslušné funkce také napsat. V novém iOS 16.2 Beta 3 jsme se pak dočkali nové možnosti, díky které si můžete nastavit, aby vám Siri nikdy neodpovídala na vaše požadavky hlasem, tedy aby preferovala tiché odpovědi. Tohle můžete nastavit v Nastavení → Zpřístupnění → Siri, kde v kategorii Mluvené odpovědi klepnutím zaškrtněte možnost Preferovat tiché odpovědi.

První oprava zabezpečení

V rámci iOS 16.2 byla nedávno objevena relativně vážná bezpečnostní chyba, která může ohrozit soukromí některých uživatelů. Jak ale jistě většina z vás ví, tak jsou v iOS 16 nově k dispozici automatické opravy zabezpečení, které se instalují nezávisle na systému. V rámci iOS 16.2 tak Apple rovnou tuto novinku využil, aby prostřednictvím ní nalezenou bezpečnostní chybu opravil. Aktualizace zabezpečení se nainstaluje automaticky, případně stačí přejít do Nastavení → Obecné → Aktualizace softwaru, kde ji můžete stáhnout ručně. V sekci Informace → Verze iOS se vám pak zobrazí, že je skutečně oprava zabezpečení nainstalována.

Vylepšení podpory externích monitorů

Poslední novinka nesouvisí s iOS 16.2 Beta 3, ale s iPadOS 16.2 Beta 3 – i přesto jsme se ji ale rozhodli do tohoto článku přidat, jelikož je velmi zajímavá a stojí za to. Součástí vybraných iPadů se v rámci iPadOS 16 stala funkce Stage Manager, která kompletně mění způsob využívání jablečného tabletu. Bohužel ale Apple pro veřejnost nestihl Stage Manager připravit na 100 %, a tak nyní dohání, co může. V první beta verzi iOS 16.2 došlo k opětovnému přidání podpory využívání Stage Manager s externím monitorem, ve třetí beta verzi už jsme se navíc konečně dočkali příchodu funkce táhni a pusť u aplikací mezi iPadem a externím monitorem. Konečně tak jablíčkáři mohou přesouvat okna aplikací z obrazovky iPadu na externí monitor, díky čemuž je Stage Manager o mnoho využitelnější a přibližuje se využívání Macu.

ipad ipados 16.2 externí monitor
.