Zavřít reklamu

Od představení nových operačních systémů nás dělí ještě nějaký ten pátek. Apple je totiž tradičně představuje v červnu při příležitosti vývojářské konference WWDC, kdy veřejnost seznámí s chystanými funkcemi a dalšími změnami. Jablíčkáři každopádně již nyní spekulují nad tím, jakých novinek se dočkáme s příchodem nových verzí. Nyní si proto posvítíme na očekávaný macOS 13, který by si zasloužil příchod některých nativních aplikací, jež mu doposud žalostně scházejí.

Zdraví

Jak už jsme zmínili výše, v systému macOS doposud schází některé nativní aplikace, které by mohly znatelně zpříjemnit práci na Macu jako takovém. Jako první vás určitě může napadnout appka Zdraví. Ta je k dispozici pouze na iPhonech, iPadech a Apple Watch, avšak pokud bychom si chtěli zobrazit informace o naší tepové frekvence nebo ušlých krocích či vzdálenosti na Macu, tak zkrátka máme smůlu.

Tento nedostatek se v současné chvíli musí řešit prostřednictvím aplikací třetích stran. Nalijme si ale čistého vína, ty na tom bohužel nejsou zrovna nejlépe, případně nejsou k dispozici bezplatně. Navíc synchronizace dat také nemusí probíhat úplně bezchybně. Kdyby Apple dokázal tento problém vyřešit stejně, jako v případě ostatních produktů, jednoznačně by se setkal s úspěchem. Mnoho jablíčkářů totiž primárně používá Mac a nechce se jim kvůli kontroly sesbíraných dat brát iPhone a podobně.

Kondice

Se zdravím tak trošku souvisí i Kondice. Tato aplikace je dobře známým parťákem pro uživatele jablečných hodinek Apple Watch, ve které mají skvělý přehled o všech svých aktivitách, stavu uzavření kroužků, sesbíraných odznáčcích a aktivitách přátel. V odlehčené podobě je appka k dispozici i pro Apple Watch a Mac má, jako již tradičně, zkrátka smůlu. Samozřejmě jablečné počítače nejsou primárním zařízením, na kterém bychom si chtěli prohlížet data z Apple Watch. Na druhou stranu je příjemné tuto možnost mít k dispozici.

Hodiny

Potřebovali jste si někdy na Macu nastavit budík, časomíru, stopky, nebo jste pouze chtěli ze zvědavosti zkontrolovat světový čas? Pokud ano, pak jste se asi setkali s neúspěchem, jelikož operační systém macOS nativní aplikaci Hodiny nenabízí, což je vcelku škoda. Kdybychom si tedy chtěli nastavit budík, máme zkrátka smůlu a musíme opět sáhnout po našich iPhonech či hodinkách. I když pravdou je, že menší alternativa tady je.

Na Macích se totiž stejně tak nachází hlasová asistentka Siri, která v případě iPhonů či Apple Watch může posloužit pro nastavení budíků či časomír. Co když ji tedy vyzkoušíme i na jablečném počítači? Jak už můžete očekávat, zrovna dvakrát úspěšní v takovém případě bohužel nebudeme. Siri totiž místo požadované operace nastaví připomínku, která se nám následně zobrazí ve formě notifikace. A ta se například v režimu Nerušit/Soustředění ani nezobrazí.

Počasí

Kdybychom museli vybrat appku, která v macOS schází nejvíce, pak to bude jednoznačně počasí. V tomto směru lze samozřejmě namítat, že informace o aktuální předpovědi Macy dokážou zobrazit i nativně, což je ve skutečnosti pravda. Do bočního panelu notifikací lze přidat příslušný widget, díky čemuž následně stačí po trackpadu přejet dvěma prsty zprava doleva a počasí budeme mít přímo před sebou. Bohužel ale ne takové počasí, jaké bychom si asi představovali.

počasí ios 15

Nativní počasí v rámci operačních systémů iOS a iPadOS je na poměrně vysoké úrovni a pro drtivou většinu jablíčkářů je nadmíru dostačující. V případě widgetu na Macu už to ale tak slavné není. Můžeme si totiž nastavit jen jednu polohu, včetně té aktuální, avšak nemáme žádné bližší informace, pouze ty základní. Kdybychom chtěli widget rozkliknout a dozvědět se více, otevře se nám Safari (nebo výchozí prohlížeč) odkazující na web weather.com, což je upřímně celkem škoda.

Widgety na ploše

U widgetů ještě chvíli zůstaneme. Když Apple v roce 2020 představil iOS 14, dokázal tak po letech konečně potěšit samotné jablíčkáře příchodem plnohodnotných widgetů, které už jde konečně umístit i na plochu. Předtím byly k dispozici pouze v postranním panelu, kde je upřímně moc lidí ani nepoužívalo. Proč ale stejnou vychytávku nepřenést i na jablečné počítače? V takovém případě by cupertinský gigant mohl navíc těžit z větších obrazovek, kde by widgety mohly po bok standardních souborů a složek skvěle zapadnout.

Zdali se vůbec těchto změn někdy dočkáme je prozatím pochopitelně nejasné. Aktuální spekulace navíc o příchodu nových nativních aplikací ani nehovoří, z čehož lze vyvodit dvě možnosti. Buďto Apple drží veškeré informace pod pokličkou tak dobře, že nikdo o ničem neví, anebo se na ničem podobném ani nepracuje. Jedno je ale jisté – systém macOS tyto appky potřebuje jako sůl.

.