Zavřít reklamu

I přesto, že už je to od konce první letošní jablečné konference s názvem WWDC20 více než 24 hodin, tak se o nových operačních systémech, které Apple představil, stále nepřestává mluvit. Pokud jste představení nových systémů nějakým způsobem nezaregistrovali, tak pro pořádek – Apple zcela očekávaně představil iOS a iPadOS 14, macOS 11 Big Sur, watchOS 7 a tvOS 14. Všechny tyto systémy byly krátce po skončení konference k dispozici pro všechny vývojáře. My už pro vás samozřejmě všechny tyto systémy testujeme – co se týče iOS 14 a macOS 11 Big Sur, tak už jsme vám dokonce přinesli první pohledy.

Všichni ve spojitosti s iOS a iPadOS 14 mluví o těch největších novinkách, mezi které patří bezesporu například App Library (Knihovna aplikací), anebo třeba možnost pro přidání widgetů na obrazovku. Pravdou ale je, že Apple do iOS 14 přidal mnoho různých a nutno podotknout, že skvělých funkcí, o kterých se příliš nemluví. O některých těchto funkcích už jsme vás informovali v rámci článků, na některé však už nezbylo místo. Pojďme se tedy společně v tomto článku na všechny tyto zbylé a méně známé funkce, kterým se nedostává pozornost, podívat. V některých případech budete rozhodně překvapeni, některé funkce vás také dost možná přesvědčí na iOS 14 přejít.

Rozdíly ve Fotoaparátu jsou fuč!

Pokud jste bedlivě před půl rokem sledovali představení iPhonů 11 a 11 Pro (Max), tak jste si mohli všimnout, že se tato zařízení dočkala přepracování nativní aplikace Fotoaparát. Díky tomuto přepracování byli uživatelé schopni například přímo v něm měnit formát snímků (16:9, 4:3, čtverec) a provádět mnoho dalších možností. Někteří uživatelé očekávali, že se tyto změny projeví i v rámci starších zařízení, avšak v iOS 13 jsme se nedočkali. Už už to vypadalo, že Apple tento rozdíl nebude u starších zařízení řešit, ale naštěstí se uživatelé iOS 14 a starších zařízení dočkali. Přepracovaný Fotoaparát je tedy po aktualizaci k dispozici na všech zařízeních.

Sdílení rodinných předplatných

Pokud používáte rodinné sdílení, tak jistě víte, že se členy rodiny můžete sdílet nákupy. Pokud tedy jeden člen v App Storu zakoupí nějakou aplikaci, tak si ji zbytek rodiny může stáhnout bezplatně. Takto to fungovalo pouze u aplikací, avšak s příchodem iOS 14 se i tohle chování změní. Sdílení nákupů zůstane k dispozici i nadále, kromě toho jsme se však dočkali také možnosti pro sdílení rodinných předplatných. To znamená, že pokud si jeden člen rodiny zakoupí nějaké předplatné, tak zbytek rodinných příslušníků tohle předplatné bude moci využít také – bez dalšího zvláštního nákupu. Tímto samozřejmě rodiny ušetří, na druhou stranu ale dojde ke snížení příjmů všech vývojářů.

ios 14 na všech iphonech

Sledování srážek v Počasí

Kromě toho, že jsme se v iOS 14 dočkali přidání widgetů, ve kterých si můžete zobrazit i vlastní widget aplikace Počasí, tak jsme se dočkali lehkého přepracování celé aplikace Počasí. Nově tato nativní aplikace dokáže na jablečných telefonech zobrazit srážky v reálném čase. Je naprosto jasné, že implementace této funkce byla možná především kvůli akvizici aplikace Dark Sky, kterou Apple nedávno provedl. Pro ty méně znalé je Dark Sky jedna z nejoblíbenějších aplikací, díky které mohou uživatelé sledovat na svých mobilních zařízeních počasí. Nativní aplikace Počasí nově umožní uživatelům také sledovat povětrnostní podmínky minutu po minutě.

Nové funkce Zpřístupnění

Apple při vývoji iOS 14 myslel také na určitým způsobem postižené jedince. Do sekce Zpřístupnění v aplikaci Nastavení totiž přidal několik různých funkcí, které hendikepovaným uživatelům usnadní život. Zmínit lze například funkci, díky které dokáže iPhone poslouchat všechny okolní zvuky a v případě, že rozpozná určitý zvuk, tak začne vibrovat. Nastavit si uživatelé mohou například poslouchání dětského pláče, zvonku, požárního alarmu a mnoha dalších podobných zvuků. Pokud tuto funkci převedeme do praxe, tak pokud iPhone neslyšícího uživatele rozpozná dětský křik, tak začne určitým způsobem vibrovat. Vibrace neslyšící uživatel ucítí a bude tak schopen na pláč (či jiný zvuk) zareagovat.

Apple dbá na bezpečnost a soukromí

Jak jistě víte, tak je Apple jednou z mála společností, která se snaží citlivá data svých uživatelů chránit co to jde. V iOS 13 jsme se například dočkali přidání funkce, díky které bylo možné aplikacím zakázat sledování vaší polohy – a pokud jste sledování polohy povolili, tak vás poté systém informoval o tom, kolikrát a jak často aplikace data o vaší poloze sbírá. Uživatelé tak rázem mohli zjistit, že některé aplikace je sledují prakticky non-stop, a to bez důvodu. V iOS 14 jsme se dočkali dalšího posílení ochrany soukromí. Pokud po vás nějaká aplikace bude požadovat přístup k fotografiím, tak si můžete zvolit jen určité fotografie, ke kterým bude moci aplikace přistupovat. Pokud tedy aplikaci povolíte přístup jen k 1 fotce, tak o všech ostatních nebude vůbec nic vědět.

ios 14 - funkce, o kterých se nemluví

Klepnutí na zadní stranu

Součástí iOS 14 je také nová a nutno podotknout, že skvělá funkce, jenž nese název Klepnutí na zadní stranu. I přesto, že se jedná o funkci, kterou najdete ve Zpřístupnění, tak ji rozhodně budou hojně využívat i uživatelé, kteří nejsou žádným způsobem postiženi. Jak už název této funkce napovídá, tak se aktivuje tak, že poklepete na zadní stranu vašeho iPhonu. V praxi to znamená, že si můžete nastavit speciální akce, kterou se provedou v případě, že na záda iPhonu poklepete prstem dvakrát, anebo třikrát po sobě. K dispozici jsou jak obyčejné funkce, například provedení snímku obrazovky či ztlumení zvuku, tak funkce zpřístupnění, ku příkladu aktivace lupy, zvětšení a dalších. Tuto funkci najdete v Nastavení -> Zpřístupnění -> Dotyk.

Režim spánku je i v iOS

Kromě toho, že Apple v rámci včerejší konference WWDC20 představil iOS a iPadOS 14, tak představil například také watchOS 7. V rámci tohoto operačního systému se uživatelé konečně dočkali nativní aplikace, pomocí které jsou schopni měřit a sledovat svůj spánek. Pro přesné měření je samozřejmě nutné, abyste s vašimi Apple Watch usínali – někteří uživatelé však přes noc hodinky nabíjejí, a tak je na zápěstí nemají. Apple nejen kvůli tomu přidal možnost pro sledování spánku i na iPhone. Konkrétně položku Spánek najdete v aplikaci Zdraví, kde si ji můžete nastavit a samozřejmě zde můžete sledovat i veškerá naměřená data, která se spánku týkají.

.