Zavřít reklamu

Na konci minulého roku Apple konečně přišel s novými jablečnými počítači, které disponují vůbec prvními čipy Apple Silicon – konkrétně s označením M1. Vzhledem k tomu, že čipy Apple Silicon oproti procesorům Intel využívají jiné architektury, tak pro ně musí vývojáři optimalizovat své aplikace. Některé aplikace už optimalizované jsou, jiné zase nikoliv. Existují i univerzální aplikace, které nativně běží pro Apple Silicon, ale při problémech můžete vynutit spuštění verze pro Intel, která je „prohnaná“ přes překladač kódu Rosetta, díky kterého lze aplikace pro Intel spustit i na Apple Silicon. Jak toho docílit?

Jak na Macu s Apple Silicon spustit univerzální aplikaci ve verzi pro Intel

Potřebujete-li z nějakého důvodu vynutit spuštění univerzální aplikace ve verzi pro Intel, například jelikož má konkrétní aplikace ve verzi pro Apple Silicon nějaké chyby a nedá se s ní pracovat, tak se nejedná o nic složitého:

  • Prvně je nutné, abyste si konkrétní aplikaci na vašem macOS zařízení našli.
  • Veškeré aplikace najdete tak, že v levém panelu Finderu klepnete na kolonku Aplikace.
  • Jakmile tak učiníte, tak na samotnou aplikaci klepněte pravým tlačítkem.
  • Zobrazí se rozbalovací menu, ve kterém najděte a klepněte na kolonku Informace.
  • Tímto se zobrazí další okno, ve kterém se nahoře ujistěte, že máte rozevřenou kartu Obecné.
  • V této sekci pak už jen stačí najít možnost Otevřít pomocí Rosetty, u které zaškrtněte políčko.
  • Poté okno s informacemi zavřete a aplikaci dvojitým poklepáním spusťte.

V případě, že byste chtěli opětovně spustit verzi aplikace pro Apple Silicon, tak stačí, abyste kolonku Otevřít pomocí Rosetty odškrtnuli. Díky Rosettě můžete na Macích s M1 spustit i takové aplikace, které jsou k dispozici pouze pro předchozí Macy s procesory Intel. Pokud by Rosetta neexistovala, tak byste se na Apple Silicon Macích museli spokojit jen s těmi aplikacemi, které jsou pro tyto čipy připravené. Instalace překladače kódu Rosetta se spustí automaticky poté, co na Macu spustíte aplikaci, která není původně pro Apple Silicon přizpůsobená, tudíž se nemusíte o nic starat. Bez problémů tak spustíte aplikace, které jsou určené pro procesory Intel.

Diskuze k článku

celý text

Čtěte více