Zavřít reklamu

Pokud sledujete dění v jablečném světě, tak vám zajisté včera neuniklo představení třech zbrusu nových jablečných počítačů. Konkrétně jsme se dočkali MacBooku Air, Macu mini a MacBooku Pro. Všechny tyto tři modely spojuje jedno – disponují novým procesorem M1 z rodiny Apple Silicon. Již v červnu letošního roku Apple na konferenci WWDC20 oznámil příchod Apple Silicon procesorů a zároveň slíbil, že se prvních zařízení s těmito procesory dočkáme již do konce roku. Slib byl na včerejším Apple Eventu splněn a tři nové modely s procesorem M1 si může nyní zakoupit každý z nás. Pokud chcete zjistit, jaký je rozdíl mezi 13″ MacBookem Pro (2020) s procesorem M1 a 13″ MacBookem (2020) s procesorem Intel, tak dočtěte tento článek až do samotného konce. Níže pak přikládám kompletní srovnání MacBook Air M1 (2020) vs. MacBook Air Intel (2020).

Cenovka

Vzhledem k tomu, že došlo k představení pouze jednoho Apple Silicon procesoru s názvem M1, tak se celkový výběr nových Mac zařízení vcelku zúžil. Zatímco před několika měsíci jste si mohli vybrat hned z několika procesorů Intel, tak v současné době je z řady Apple Silicon k dispozici jen a pouze čip M1. Pokud se rozhodnete pro zakoupení základního 13″ MacBooku Pro (2020) s čipem M1, tak si budete muset nachystat 38 990 korun. Druhý doporučený model s procesorem M1 vás pak vyjde na 44 990 korun. Základní 13″ MacBooky Pro s procesory Intel už na stránkách Apple.com nezakoupíte, každopádně je i nadále budou prodávat ostatní prodejci. V době, kdy byl 13″ MacBook Pro (2020) s procesory Intel na stránkách Applu ještě dostupný, tak jste si jeho základní konfiguraci mohli pořídit za 38 990 korun, druhá doporučená konfigurace vás pak vyšla na 44 990 korun – ceny tedy zůstaly stejné.

mpv-shot0371
Zdroj: Apple

Procesor, paměť RAM, úložiště a další

Jak už jsem zmínil, tak momentálně prodávané levnější varianty 13″ MacBooku Pro disponují zbrusu novým procesorem Apple Silicon M1. Tento procesor nabízí 8 jader CPU (4 výkonná a 4 úsporná), 8 jader GPU a 16 jader Neural Engine. To je bohužel prozatím prakticky vše, co o tomto procesoru víme. Apple nám, podobně jako například u procesorů A-series, při představení neprozradil ani taktovací frekvenci, ani například TDP. Uvedl pouze to, že je M1 oproti procesoru, který byl nabízení u 13″ MacBooku Pro (2020), několikanásobně výkonnější – na konkrétní výkonnostní výsledky si tedy budeme muset počkat. Základní 13″ MacBook Pro Intel (2020) pak nabízel procesor Core i5 se čtyřmi jádry. Tento procesor byl taktován na 1.4 GHz, Turbo Boost pak dosahoval až 3.9 GHz. Oba dva modely jsou osazeny aktivním chlazením, každopádně se očekává, že M1 na tom bude tepelně o mnoho lépe, takže by se nemělo stát, že by ventilátor v tomto případě běžel příliš často. Co se týče GPU, tak jak už bylo výše zmíněno, tak model s M1 nabízí GPU s 8 jádry, starší model s procesorem Intel pak nabízel GPU Intel Iris Plus Graphics 645.

Pokud se podíváme na operační paměť, tak oba dva základní modely nabízí 8 GB. V případě modelu s procesorem M1 však došlo na poli operační paměti k výrazným změnám. Apple u modelů s procesorem M1 neuvádí paměť RAM, ale jednotnou paměť. Tato operační paměť je totiž přímo součástí samotného procesoru, což znamená, že se nenachází připájená na základní desce, jako tomu je u starších jablečných počítačů. Díky tomu má paměť u modelu s procesorem M1 prakticky nulovou odezvu, jelikož se data nemusí nijak přenášet do vzdálených modulů. Jak už nejspíše tušíte, tak výměna jednotné paměti u těchto modelů není možná – musíte si tedy při konfiguraci správně vybrat. U modelu s M1 si můžete připlatit za 16 GB jednotné paměti, u staršího modelu s procesorem Intel si pak můžete za 16 GB paměti připlatit také, nechybí však ani možnost 32 GB. Co se týče úložiště, tak oba dva základní modely nabízí 256 GB, druhé doporučené modely pak 512 GB SSD. U 13″ MacBooku Pro s M1 si můžete mimo jiné nakonfigurovat úložiště 1 TB či 2 TB, u modelu s procesorem Intel je pak k dispozici úložiště až o velikosti 4 TB. Co se konektivity týče, tak model s M1 nabízí dva porty Thunderbolt / USB4, starší model s Intel procesorem pak nabízí dva porty Thunderbolt 3 (USB-C) u levnějších variant, u těch dražších pak čtyři porty Thunderbolt 4. Nechybí samozřejmě 3.5mm sluchátkový konektor.

Design a klávesnice

Oba dva porovnávané modely stále nabízí pouze dvě barevné varianty, a to stříbrnou a vesmírně šedou. Po designové stránce se nezměnilo prakticky vůbec nic – pokud by někdo oba dva tyto modely položil vedle sebe, tak jen těžko řeknete, který je který. Šasi, které je po celé délce zařízení stejně tlusté, je stále zhotoveno z recyklovaného hliníku. Co se týče rozměrů, tak jsou oba dva modely 1.56 cm tlusté, 30,41 cm široké a 21.24 cm hluboké, hmotnost zůstává na 1,4 kg.

Žádných změn se nedočkala také klávesnice, která u obou modelů využívá nůžkový mechanismus pod názvem Magic Keyboard. Oba dva modely nabízí Touch Bar, na pravé straně pak nechybí samozřejmě modul Touch ID, pomocí kterého se můžete jednoduše autorizovat na webu, v aplikacích a v samotném systému, na levé straně pak najdete fyzické tlačítko Escape. Nechybí samozřejmě ani klasické podsvícení klávesnice, které se hodí především v noci. Vedle klávesnice jako takové se nachází otvory pro reproduktory, které podporují Dolby Atmos, pod klávesnicí se pak nachází trackpad společně s výřezem pro jednoduché otevírání víka.

Displej

Ani v případě displeje jsme se nedočkali absolutně žádných změn. To znamená, že oba dva modely nabízí 13.3″ Retina displej s LED podsvícením a s technologií IPS. Rozlišení tohoto displeje je 2560 x 1600 pixelů, maximální jas dosahuje 500 nitů a dále nechybí podpora širokého barevného rozsahu P3 a True Tone. V horní části displeje se nachází FaceTime přední kamera, která má u obou modelů rozlišení 720p. Nutno však podotknout, že FaceTime kamera u modelu s M1 nabízí určitá vylepšení – například funkci pro rozpoznávání obličejů.

mpv-shot0377
Zdroj: Apple

Baterie

I přesto, že se MacBook Pro určen pro profesionály, tak se stále jedná o přenosný počítač, u kterého vás zajímá také výdrž. 13″ MacBook Pro s M1 dokáže na jedno nabití vydržet až 17 hodin při prohlížení webu a až 20 hodin při přehrávání filmů, zatímco model s Intel procesorem pak nabízí maximální výdrž až 10 hodin při prohlížení webu a 10 hodin při přehrávání filmů. Baterie obou dvou modelů má 58.2 Wh, což naznačuje, jak úsporný procesor M1 z rodiny Apple Silicon je. V balení obou těchto 13″ MacBooků Pro poté najdete 61W napájecí adaptér.

MacBook Pro 2020 M1 MacBook Pro 2020 Intel
Procesor Apple Silicon M1 Intel Core i5 1.4 GHz (TB 3.9 GHz)
Počet jader (základní model) 8 CPU, 8 GPU, 16 Neural Engine 4 CPU
Operační paměť 8 GB (až 16 GB) 8 GB (až 32 GB)
Základní úložiště 256 GB 256 GB
Další úložiště 512 GB, 1 TB, 2 TB 512 GB, 1 TB, 2 TB, 4 TB
Rozlišení a jemnost displeje 2560 x 1600 pixelů, 227 PPI 2560 x 1600 pixelů, 227 PPI
FaceTime kamera HD 720p (vylepšená) HD 720p
Počet Thunderbolt portů 2x (TB/USB 4) 2x (TB 3) / 4x (TB 3)
3,5mm sluchátkový jack ano ano
Touch Bar ano ano
Touch ID ano ano
Klávesnice Magic Keyboard (nůžkový mech.) Magic Keyboard (nůžkový mech.)
Cena základního modelu 38 990 Kč 38 990 Kč
Cena druhého doporuč. modelu 44 990 Kč 44 990 Kč
.