Zavřít reklamu

Ve včerejších večerních hodinách jsme se po několika týdnech čekání dočkali vydání aktualizací operačních systémů. A rozhodně nových verzí není málo – konkrétně kalifornský gigant přišel s iOS a iPadOS 14.4, watchOS 7.3, tvOS 14.4 a s operačním systémem pro HomePody také ve verzi 14.4. Co se týče operačního systému pro iPhony, tak jsme se oproti verzi 14.3 nedočkali nějakých extra výrazných změn, pár jich ale každopádně je. I proto jsme se rozhodli tento článek spojit s novinkami, které přibyly také ve watchOS 7.3. Pokud tedy chcete zjistit, co můžete od nových verzí operačních systémů očekávat, tak pokračujte ve čtení.

Unity ciferník a řemínek

Apple s příchodem watchOS 7.3 přišel s novou kolekcí ciferníků s názvem Unity. Ciferník Unity přichází při příležitosti oslav černošské historie a inspiruje se barvami panafrické vlajky – jeho tvary se během dne mění podle toho, jak se pohybujete, a vytvářejí tak na ciferníku vaši vlastní jedinečnou kresbu. Kromě ciferníků Apple představil také speciální edici Apple Watch Series 6. Tělo této edice je vesmírně šedé, řemínek kombinuje černou, červenou a zelenou barvu. Na řemínku se pak nachází nápisy Solidarity, Truth a Power, na spodní části hodinek, konkrétně u senzoru, se pak nachází nápis Black Unity. Apple by měl zmíněný řemínek prodávat i samostatně ve 38 zemích světa, otázkou však zůstává, zdali se na seznamu objeví i Česká republika.

EKG ve více státech

Apple Watch Series 4 a novější, vyjma SE, disponují funkcí pro vytvoření EKG. Jestliže novější hodinky s podporou EKG vlastníte již delší dobu, tak dost možná víte, že jsme v Česku na možnost využití této funkce museli delší dobu čekat – konkrétně jsme se dočkali v květnu roku 2019. Na světě však existuje stále nespočet dalších států, ve kterých si bohužel uživatelé EKG nezměří. Dobrou zprávou však je, že se funkce EKG, společně s oznámením nepravidelného srdečního rytmu, s příchodem watchOS 7.3 rozšířila také do Japonska, Filipín, na Mayottu a do Thajska.

Opravy bezpečnostních chyb

Jak už jsem zmínil v úvodu, tak iOS 14.4 moře nových funkcí a vlastností tak úplně nepřináší. Oproti tomu jsme se dočkali opravení celkově třech velkých bezpečnostních chyb, které trápily veškeré iPhony 6s a novější, iPady Air 2 a novější, iPod mini 4 a novější a poslední iPod touch. Prozatím není úplně přesně jasné, o jaké opravy chyb se jedná – Apple tyto informace neuvolňuje z toho důvodu, aby se o nich nedozvědělo zbytečně hodně lidí, potažmo hackerů, a aby tedy nebyli ohrožení jedinci, kteří prozatím na iOS 14.4 neaktualizovali. Údajně však jedna z chyb měla měnit oprávnění aplikací, které poté mohly získat přístup k vaším datům i v případě, že jste jej zakázali. Zbylé dvě chyby pak mají co dočinění s WebKitem. Pomocí těchto chyb měli být útočníci schopni na iPhonech spouštět libovolný kód. Apple dokonce uvádí, že tyto chyby byly již zneužity. Rozhodně tedy s aktualizací neotálejte.

Typ Bluetooth zařízení

Apple s příchodem iOS 14.4 přidal novou funkci do nastavení Bluetooth. Konkrétně mají nově uživatelé možnost u audio zařízení nastavit, o jaký přesný typ zařízení se jedná – například tedy reproduktory ve vozidle, sluchátka, naslouchátko, klasický reproduktor a ostatní. Pokud uživatelé typ svého Bluetooth audio zařízení specifikují, tak zajistí, že bude měření hlasitosti zvuku o mnoho přesnější. Tuto možnost nastavíte v Nastavení -> Bluetooth, kde klepněte na i v kroužku u konkrétního zařízení.

typ bluetooth zařízení
Zdroj: 9To5Mac

Změny u fotoaparátů

Vylepšení se dočkala také aplikace Fotoaparát, která na iPhonech dokáže přečíst menší QR kódy. Kromě toho pak Apple přidal pro iPhony 12 oznámení, které se zobrazí v případě, že dojde k vyměnění modulu fotoaparátu v neautorizovaném servisu. To znamená, že v současné době už si domácí kutilové nemohou doma na novějších jablečných telefonech vyměnit displej, baterii a fotoaparát bez toho, aniž by se jim v oznámení a v aplikaci Nastavení nezobrazila zpráva o využití neoriginálního dílu.

Diskuze k článku

celý text

Čtěte více